İnsanlık tarihinin başladığı Taş Devri’nden bu zamana kadar savaşlar ayrılmaz bir parçamız olmayı sürdürüyor.

Kabilelerden başlayıp büyük ulusların da karıştığı savaşların çıkma nedenleri ise her seferinde farklılık gösteriyor. Günümüzde bile insan doğasının bir ürünü olan savaşlar, dünyanın farklı bölgelerinde maalesef devam ediyor.

İnsanlık tarihinin en önemli savaşları arasında İkinci Dünya Savaşı yakın tarihimizde yaşanmasından ötürü öne çıkıyor. Bu savaşın insanlık tarihinin diğer savaşlarından daha yıkıcı ve geniş bir coğrafyaya yayıldığını, unutulmaz kötü hatıralar bıraktığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla İkinci Dünya Savaşı konusunda farklı kaynaklardan birçok bilgiye ulaşabiliyoruz.

II. Dünya Savaşı hakkında bilgiler:

Nükleer Silahların Kullanıldığı Tek Savaştır

Nükleer silahların olağanüstü bir güce sahip olduğu bilinmektedir. Nükleer silahlar, bu savaş dışında herhangi bir savaşta kullanılmadı ve umarız kullanılmaz!

2. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri, Hiroşima ve Nagazaki’yi bombalarken Japonlara karşı nükleer silah kullandı. Bu iki bomba “Küçük Çocuk” ve “Şişman Adam” şeklinde isimlendirildi. Nükleer silahların Japonya üzerinde yıkıcı etkileri oldu.

Uçan Daire İddiaları Oldu

Uzaylılara inanır mısınız? Görgü tanıkları sayısına bakıldığında İkinci Dünya Savaşı sırasında çok sayıda uçan daire bulunuyor.

Müttefik kuvvetleri tarafından ‘Foo Fighters’ olarak adlandırılan görevler sırasında bu ihbarlar yapıldı. Özellikle Avrupa üzerinde yapılan görevlerde, gökyüzünde gizemli UFO manzaraları ortaya çıktığına yönelik bilgiler var.

‘Foo Fighters’ adı ilk olarak karikatürist Bill Hollman tarafından kullanılan ve anlamsız bir ifade olan ‘foo’ kelimesinden geliyor. Kelime ilk olarak UFO raporlaması için ABD 415.Gece Avcı Filosu tarafından kullanıldı.

Almanlar Atom Bombası Yapmaya Çok Yakındı

Savaş sırasında atom bombası yapmaya çalışan ülke sadece Amerika Birleşik Devletleri değildi.

Ruslar ve Naziler de nükleer bomba yapmaya oldukça yaklaştılar. Naziler, 2. Dünya Savaşı sırasında nükleer silah geliştirmek için,Alman nükleer silah projesi veya Uranprojekt olarak bilinen bir projeyi başlattılar. Almanların ilk çalışması Aralık 1938’de nükleer fizyonun keşfinden sonra başladı. Diğer bir çalışma ise Polonya’nın işgalinden hemen sonra 1 Eylül 1939’da başladı.

Ancak Almanların çabaları politika, finans, altyapı gibi nedenlerden ötürü başarılı olamadı. Yapılan bu çalışmalar nükleer bomba yapamamış olsa bile savaş sonrasında V-2 olarak bilinen ilk uzun menzilli güdümlü füzeleri geliştirmek için kullanıldı.

Hindistan Savaşta İki Taraf İçin De Görev Yaptı

Hindistan doğrudan savaşa katılmamıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında hala İngilizlerin kolonisi olduğu için ülkenin savaşacak kendi ordusu bulunmuyordu. Ancak İngiliz ordusuna bağlı olarak, Almanya ve ittifak güçlerine karşı savaşan Hintli askerler vardı.

Savaş sırasında İngilizlere karşı Hindistan’ı sömürgecilikten kurtarmak ve bağımsızlığı kazanmak için Hint askerleri Japonlar ile anlaştı. Bu anlaşma sonrasında Hintli askerlerden bazılarının Japonya’nın yanında savaştığı biliniyor.

V2 Roket Teknolojisi Uzay Araştırmaları İçin Tasarlanmıştı

V2 roketi, Wernher Von Braun adlı bir Alman mühendis tarafından tasarlandı. Amacı alanı keşfetmek olarak tasarlansa bile Hitler roket kavramını sevdi ve uzay araştırmaları için kullanması yerine savaş için kullanmaya çalıştı. Dediğini de yaptı ve V2’nin Antwerp, Liege gibi Avrupa’daki çok sayıda şehir ile Londra’yı yok etmek için silah olarak kullanıldığını görebiliyoruz.

V2 Roketini Yapanlar Amerika’nın Ay’a Gitmesine Yardımcı Oldu

İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde V2 roketlerini yaratan bilim adamları ‘Project Paperclip’ adlı gizli bir program adı altında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi. Project Paperclip ile Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışacak 1.600’den fazla Alman bilim adamı, teknisyen ve mühendis getirildi. Bu bilim adamlarının gelmesi, 1945 ve 1959 yılları arasında gerçekleşti.

Bu bilim insanlarını getirmenin temel amacı, Soğuk Savaş sırasında Amerika’nın Sovyetler Birliği’ne karşı uzayda ve askeri alanda başarı elde etmesine yardımcı olmaktı. Sovyetler Birliği de, Alman bilim insanlarını kendi ülkelerine çekmeye yönelik Osoaviakhim Operasyonu adlı gizli program yürüttüler.

Wernher, bu proje kapsamında  ABD tarafından çalışmaya başlatılan bir bilim adamıydı. Wernher kariyerine ABD’de ,NASA’da çalışarak devam etti. En tanınmış başarısı ise ilk insanları aya gönderen Satürn V programı oldu.

İkinci Dünya Savaşı Sırasında Mevcut Jet Motorları

Birçok kişi tarafından modern bir buluş olarak görülen jet motorları ilk olarak 2. Dünya Savaşı sırasında kullanıldı. Elbette projenin arkasında yine Almanya var.

Yaygın kullanımı olmasa bile, deney amaçlı olarak geliştirildi.Birkaç uçakta jet motorları kullanıldı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce, jet motorları sadece laboratuvarlarda görünüyordu. Ernst Heinkel ile çalışan genç bir fizikçi olan Hans von Ohain, ilk jet uçağını yarattı. 27 Ağustos 1939’da ilk jet uçağı – Heinkel He 178 uçuşa başladı.

Bir Alman motor tasarımcısı Anselm Franz bir motor yarattı. Bu motoru kullanarak da Messerschmitt tarafından bir jet uçağı inşa edildi. Me 262 isimli bu uçak, İkinci Dünya Savaşı’nın muharebe görevlerinde uçan ilk jet avcı uçağıydı.

Hitler’in Welthauptstadt Germania Adlı Hayali Vardı

Hitler’in Nazi İmparatorluğu’nun başkenti olması için büyük bir şehrin planlarını yaptı.

Welthauptstadt Germania olarak bilinen bu şehir, Albert Speer isimli Nazi Alman mimar tarafından bugün Berlin olan yer için tasarlandı. Hatta Nazi Almanyası’nın ilk mimarı olarak ifade edilen Albert Speer, şehir için çeşitli prototipler ve planlar da yaptı.

Planlar İkinci Dünya Savaşı’nda hayata geçemedi. Ancak planın bazı kısımlarının günümüzde bile ayakta kalan ve hayata geçen yerler olduğu biliniyor. Nazi Almanya’sının yenilmesi sonrası bu plan rafa kalkmıştır ve proje ile yapılan birçok yer yok edilmiştir.

Japonlar Pearl Harbor’a Birkaç Kez Saldırdı

Japonların Hawaii’yi bombalama ve Pearl Harbor işgali rastgele bir saldırı değildi. Operasyon için birkaç ay boyunca planlamalar yapıldı. Japonya, planlama aşamasında Z Operasyonu ile birkaç kez saldırı yaptı. Pearl Harbor’a yapılan gerçek saldırı, ancak yüksek bir doğruluk seviyesine ulaşmanın ardından yapıldı.

Amerika, Marshall Planı Altında Avrupa’yı Yeniden İnşa Etmek İçin Büyük Krediler Verdi

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, savaş sonrası Avrupa’da yıkıcı bir manzara vardı. Avrupa’da nerede ise hiçbir şey kalmamıştı.. Londra’dan Moskova’ya tüm kıta yıkılmıştı. Binalar, yollar, elektrik hatları, fabrikalar, köprüler gibi bir çok nokta onarımı mümkün olmayacak biçimde hasar görmüştü. Başka bir deyişle, Avrupa sadece savaşın parçaladığı çok büyük bir arazi gibiydi.

ABD, Avrupa’yı onarmak ve yeniden inşa etmek için ‘Marshall Planı’ adı verilen bir plan devreye soktu. Bu plan kapsamında; kredi, maddi yardım ve daha fazlası Avrupa’ya ulaştırıldı. ABD, Avrupa’yı inşa etmek için 12 milyar dolardan fazla kredi verdi.

İnsanlık tarihinde benzeri olmayan yıkıma neden olan 2. Dünya Savaşı, bir insanın aşırı fikirleri ile başladı ve üzücü hatıralar bıraktı. Savaş alternatif olarak barışa her zaman ihtiyaç olduğunu gösterdi. Bu savaş, insanların anlaşmazlıklarını çözmek için, savaş dışında yollara başvurulması için tam bir ders olmuştur. Umarız, yakın gelecekte böyle bir savaş ile karşılaşmayız.