İkinci el telefon alım satımları son günlerde oldukça yaygınlaşmış durumda. Neden mi? Çünkü yeni bir ticaret aracı olarak sahibinden alım satım işlemleri gerçekleştirilebilen uygulamalar elimizin hemen altında. Artık çok ulaşılabilir bir araç bizler için. Eskisi gibi mağazaları, 2. el dükkanlarını dolaşarak en yüksek fiyat verene ürünü satmak yok. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlarımızdan kolayca ulaşabileceğimiz internet siteleri üzerinden rahatlıkla ürünün piyasa değerini öğrenerek anında işlemle ürünü satışa koyabiliyoruz. En güzeli de bu alım satım için mağaza mağaza gezmemize hiç gerek yok. Oturduğumuz yerden halledebiliyoruz.

Bizlere sunulan bu rahat sistemdeki açıklıklar art niyetli insanlar tarafından elbet suistimal edilmekte. Peki, biz bu alışveriş gerçekleşirken nelere öncelik vermeliyiz?

 

Kaynak Güvenilirliği

Bir mağazadan alışverişi tercih ettiysek ürünü elimizde inceleme fırsatını bulabiliyoruz. Bu bizler için bir nebze daha iç rahatlatıcı. Fakat eğer internet üzerinden alacaksak ne yapmalıyız? Öncelikle güvenilir siteler aracılığıyla bu alımı gerçekleştirmemiz gerekir. Satın alımı yapacağımız şahıslarla birebirden ziyade site üzerinden iletişim ve alımda bulunmalıyız.

 

Ürünün Alındığı Ülke

Fiyatı uygun olan ürünlerin çoğu yurt dışı ürünleridir. Bunun kontrollerini sağlamak için ürünün faturası, IMEI numarası gibi bilgilere ulaşmak istediğinizi satıcıya bildirmelisiniz. IMEI numarasını sorgulatarak aynı zamanda alacağınız cihazın çalıntı olup olmadığını öğrenmeniz de mümkün olacaktır.

IMEI Kodu

Bu koda telefondan *#06# numarasını tuşlayarak ulaşabilirsiniz. Ekranda çıkan numara ile telefonun bataryası üzerindeki numaraların birbirini tutması çok önemli. Eğer ürünü kutulu bir şekilde alıyorsanız kutu üzerindeki numarayı da kontrol etmeniz gerekmektedir. Numaraların birbirinden farklı olduğunu fark ettiğinizde o ürünü almaktan vazgeçmelisiniz.

 

Garanti

İkinci el telefon alımlarında garantisinin devam ediyor olması sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda garantisi olan ürünlerin yurt içinden alındığı 0 doğrudur. Yurt dışı ürünleri garanti kapsamlarında olmaz.

 

Orijinal Parça

Bu durum çoğunlukla telefonların ekranları için geçerli oluyor. Satıcıdan ekranın orijinal olup olmadığının bilgisini almanızda fayda var. Eğer garantisi devam eden bir telefon aldıysanız ve garanti kapsamında olmadan bir parça değişimi olduysa maalesef ürün garantiden çıkmış oluyor. Bu nedenle ürünün parçalarının orijinal olması özellikle garanti kapsamındaki telefonlar için oldukça önem arz ediyor.

 

Batarya

Şu an ki telefonların en büyük problemlerinden birisi batarya. Yaptığımız şarj hatalarından dolayı bataryanın ömrünün çoğunu kaybetmesine sebep oluyoruz. Kim ister ki 30 dakikalık bir video izlediğinde şarjı biten bir telefon? Eğer yanınızda sürekli powerbank taşımak veya priz köşelerinde oturmak istemiyorsanız bataryanın sağlamlığını da denetlemeniz gerekmektedir.

Şarj

Alacağını ürünün mutlaka şarja takıldığında elektrik alıyor olması gerekir. Telefonlar bazen darbe aldıklarında dış taraflarda hiçbir hasar meydana gelmeyebilir fakat böyle durumlar genellikle kamera veya şarj giriş kısımlarında arızalara yol açar. Ürün alınmadan önce bunların kontrollerinin sağlanması sizin açınızdan en güvenilir yöntem olacaktır.