Pazar araştırma şirketi NPD Group, son on yılın en çok satan oyunların resmi listesini açıkladı. Bir oyun tukunu iseniz beklenen büyük oyun isimleriyle dolu bir liste olduğunu görebilirsiniz ve sizi pek şaşırtmayabilir.

Veriler, PlayStation, Xbox, PC ve Nintendo dahil olmak üzere tüm platformlardan oyunları içeriyor. ABD satışlarına dayanmaktadır, ancak dünya çapında popülerliği de temsil etmesi muhtemeldir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, 2010’dan 2019’a kadar en çok satan 20 oyunun listesine Call of Duty hakimdir.

1. Grand Theft Auto V

GTA V rekorları kırmayı sürdürüyor. Ttarihte eğlence ürünü satan en iyi olma yönünde ilerliyor. 2020’de hala inanılmaz derecede popüler. Steam verileri, düzenli olarak (günlük) en çok oynanan 10 oyun arasında olduğunu gösteriyor .

2. Call of Duty : Black Ops

Orijinal  Call of Duty: Black Ops 2010’da piyasaya çıktı ve son on yılın en çok satan oyunları listesinde ikinci sırada yer alıyor. COD serisinin ne kadar popüler olduğunu gösteriyor. Piyasaya sürülecek en iyi FPS oyunu olmasa bile, Black Ops’un sadece çok oyunculu temelde bir zorunluluk olduğunu düşündük.

3. Call of Duty : Black Ops II

Orijinal Black Ops oyunu ikinci sırada geliyorsa, bu dizideki ikinci oyunun da üçüncü noktada yer alması şaşırtıcı değil. İlkinden iki yıl sonra, çıkan Black Ops II beklentilerin üzerine çıkmayı başardı.

4. Call of Duty : Modern Warfare 3

Black Ops II’den bir yıl önce piyasaya sürülmesine ve Michael Bay’ı kıskandıracak bir tasarıma sahip “şimdiye kadarki en iyi Call of Duty oyunu” olmasına rağmen, Modern Warfare 3 bu listede sadece dördüncü olmayı başardı.

5. Call of Duty : Black Ops III

Listenin bu noktasında, Treyarch’ın COD ile orijinal stüdyodan daha başarılı olduğu görülüyor. 2015 yılında  Call of Duty: Black Ops III taraftarların mutluluğu ile piyasaya çıktı.

6. Call of Duty : Ghosts

Call of Duty: Ghosts belki de seride yer alan en çılgın oyunlardan biriydi. Özellikle uzaya yapılan gezisi ile ilgi çekti. Kampanyası oldukça ilgi çekiciydi. Oyunun geleceği hakkında da bilgiler verdi. Oyun ile popülerlik yakalandı ve eski hayranları oyuna geri döndü.

7. Red Dead Redemption II

Listenin ilk 10 sırasında da Call od Duty üstünlüğü yer alıyor olsa da Red Dead Redemption 2 oyununu görmek bir parça ferahlatıcı bir değişiklik yaratabilir. Birkaç yıl önce piyasaya sürülen bir oyun ve hala PC sürümünün çıkmamış olması üzücü.

8. Call of Duty : WWII

2017’de Call of Duty, köklerine geri döndü ve oyuncuların Avrupa’nın kalbinde mücadele ettiğini gördü. Sürükleyici bir hikayeyle nefes kesici bir deneyim. Hızlı, tempolu, çok oyunculu yapısıyla beğeni kazandı.

9. Call of Duty : Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4, geleneksel tek oyunculu bir yapısı olmadan piyasaya sürülen ilk oyun olması biraz garipti. Bununla birlikte, insanların sevdiği klasik çok oyunculu oyun haline geldi.

10. Minecraft

Minecraft oyunu, yıllar boyunca birçok yineleme gördü. Bu yüzden en çok satan oyunlar listesinde görmek gerçek bir sürpriz değildir. Dünya çapında oyuncular tarafından seviliyor ve her türlü harika dijital sanat eserini yaratmak için kullanılıyor. Favori bi oyun ve sahip olabileceğiniz en iyi Xbox oyunları listesinde bulunabilir.

11. Call of Duty : Advanced Warfare

COD’nin 2.Dünya Savaşı’na geri döndüğünü gören bir oyun. Call of Duty: Advanced Warfare’in birkaç yıl önce çıkmış olmasına rağmen 11. konumda olması oldukça adil. COD: WWII’ye göre avantajlı durumda.

12. Call of Duty : Modern Warfare

Orijinal Modern Warfare 2007’de geri döndü ve tüm bu yıllara rağmen COD oyunlarının en çok düşünülen oyunlarından biri oldu. 2019’da aynı ada sahip yeni bir oyun ortaya çıktı ve o oyun için de, heyecan verici ve oynamayı sürükleyici olduğu söylenebilir.

13. Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim ilk olarak 2011’de piyasaya sürüldü. Oyun o kadar popüler oldu ki, her türlü oyun cihazında kullanılması için piyasaya sürüldü. Mükemmel bulunan sanal gerçeklikte bir gezi yaptırıyor. Skyrim’in farklı bir yapıya sahip olması ile popülerler listesinde görmek sevindirici.

14. Mario Kart 8

Mario Kart 8 – Nintendo Switch sayesinde piyasaya sürülen ve taşınabilir cihazların en iyi versiyonlardan biri. Mario Kart’ı sevmeyen bir oyuncu bulmanız oldukça zor.

15. Call of Duty : Infinite Warfare

Call of Duty: Infinite Warfare, daha fazla uzay savaşıyla hayaletleri başka bir seviyeye taşıdı. Bu oyun, satın almak için kendi başına yeterli bir sebep olan Modern Warfare Remastered ile de satın alınabilir.

16. Battlefield 1

Sonunda farklı bir şey. Battlefield ilk 10’a girmemiş olabilir, ancak yine de en çok satan oyunlar listesinde görünüyor. Battlefield 1 , Büyük Savaş sırasında belirlendiği gibi alışılmadıktı. Bu durum birçok FPS oyun tasarımcısının deneyimlediği bir zaman değildir.

17. Battlefield 4

2013’ün Battlefield 4’ünde her şey var. Uçaklar, tanklar, helikopterler, telaşlı sokak ve sokak savaşları. Hem tek oyunculu hem de çok oyunculu oyunlarla heyecan verici bir yolculuk yapabilirsiniz.

18. Destiny

İlk 20’deki son oyunlardan biri inanılmaz bir şekilde Activision şemsiyesi altında gelen başka bir oyun. Destiny, parçalar halinde biraz tekrarlanıyorsa da güzel ve bombalı bir olay olarak görünüyor. Daha yeni Destiny 2, ilkinin formülünü alarak geliştirildi. Bu yüzden gelecekte daha fazlasını görmek beklenebilir.

19. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Zelda Efsanesi: Vahşi Nefes , Nintendo Switch’teki ilk oyunlardan biriydi ve favoriler arasında yer alıyordu. Ayrıca oyun dizisi için harika bir güncelleme oldu. Fantastik bir hikaye anlatımının parçası olarak oyunun listede daha yüksek görünmemesi şaşırtıcı.

20. Star Wars Battlefront

Yıldız Savaşları’nın popülaritesi göz önüne alındığında, listedeki son oyunun o evrende olduğunu görmek sürpriz değil. Star Wars Battlefront , 2015’in en çok yayınlanan sürümlerinden biriydi.