2020 yine dopdolu geçecek. Oyun dünyası her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Her sene birçok oyun piyasaya sürülüyor. 2020’de yeni çıkan oyunlar, bu sene de bizi evde oturtacak gibi görünüyor.

Yeni çıkacak oyunlar 2020” listemizden bahsedecek olursam. 2020’de çıkacak oyunlar için genel olarak etkileyici kelimesini kullanmanın doğru olacağını düşünüyorum. Hali hazırda eski jenerasyon konsollara veda edeceğimiz şu günlerde firmalar bizlere oldukça güzel bir veda yılı hazırlıyor gibi duruyor. Microsoft cephesinden Ori And The Will Wisps, Halo Infinite gibi yapımlar gelirken Sony ise göz bebeği olan The Last Of Us Part 2’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bunun yanı sıra diğer stüdyolardan ise Cyberpunk 2077, Dying Light 2, Bloodlines gibi oldukça kaliteli yapımlar geliyor. Kısaca söyleyebiliriz ki 2020 yılı oyunlar açısından fazlası ile dolu geçecek gibi gözüküyor. İşte 2020’de Çıkacak oyunların tüm listesi;

2020’de Çıkacak Oyunlar

Ori And The Will Wisps – 11 Şubat 2020

Yeni çıkacak oyunlar 2020 yazımıza başlamadan önce belirtmemiz gereken bir konu var. Bu listede yer alan oyunları kalitelerini göre değil, oyunların çıkış yaptıkları tarihlere göre sıraladık. Bizler bu listeyi yaparken 2020 yılında çıkacak oyunlar listesinde ilk sırada Ori And The Will Wisps bulunuyordu. Bu yüzden bizde yeni çıkacak oyunlar 2019 listemize Ori And The Will Wisp ile başladık.

Microsoft’un destekleri ile geliştirilen ve bence Microsoft tarafındaki en başarılı oyun olan Ori And The Will Wisps 2020 yılının başlarında oyun severler ile buluşacak. Bundan 5 yıl önce çıkan serinin ilk oyunu Ori And The Blind Forest’da oldukça başarılı bir yapımdı. Moon Studios’a serinin 2. oyunu içinde güvenimiz tam. Zaten 3 yıldan beri paylaşılan oynanış görüntülerine baktığımızda bu durumu net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. 11 Şubat 2020’de çıkacak Ori And The Will Wisps yine Microsot firmasının en başarılı yapımlarından birisi olacak gibi gözüküyor.

Gods & Monsters – 25 Şubat 2020

Yılın süpriz oyunlarından birisi ise hiç şüphesiz Gods & Monsters olacak. E3 2019 Ubisoft sunumu sırasında süpriz bir şekilde duyurulan yapım yeni çıkacak oyunlar 2020 listemizin ilk çeyreğinde kendisine yer bulmayı başarıyor. 25 Şubat tarihinde çıkış yapacak Ubisoft yapımı Gods & Monsters hakında ne yazık ki şu an için çok fazla bilgi bilmiyoruz. Oyun hakkında söyleyebileceğimiz tek şey Zelda oyunlarından esinlenilmiş olması. Bu konu oldukça net bir şekilde gözüküyor. Bunun yanı sıra oyun PC ve PS4 platformları için çıkış yapacak.

Final Fanstasy 7 Remake – 3 Mart 2020

2020 yılının başlarında çıkacak bir başka oyun ise Final Fantasy VII Remake. Adından da anlaşılabileceği üzere bu oyun bir Remake yani tekrar yapılan bir oyun. Oyunun aslı 1997 yılında piyasaya çıkmış oldukça eski bir oyun. Bugün ise Square Enix tarafından günümüz teknolojisine uygun bir şekilde bu oyun tekrardan yapılıyor. Bazı oyuncular bu tarz remake’lerden pek fazla hoşlanmasa da ben, oyunu oynama imkanı olmayan kişiler için bunların çok güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Nitekim bu oyunun çıktığı 1997 yılında bugün bu yazıyı okuyan insanların belkide birçoğu hayatta değildi. Ve o dönemdeki efsane yapımların bugünün teknolojisi ile tekrardan ele alınıyor olması oldukça hoş bir şey.

Watch Dogs Legion – 6 Mart 2020

2020’de çıkacak oyunlar listemizde başka bir Ubisoft oyunu ile daha karşınızdayız. Bu seferki oyunumuz çok önceden beri tanıdığımız Watch Dogs serisinin yeni oyunu Watch Dogs Legion. Bu oyun hakkında ne söyleyebileceğimi bilemiyorum. Sanırım dünya üzerinde bu yapım için heyecanlanmayan tek kişi benim. Yanlış anlaşılmasın oyun gerçekten güzel ama ben bu oyun yerine yeni bir IP’yi tercih ederdim. Sonuç olarak yıllardan beri Watch Dogs serisine ve mekaniklerine maruz kalıyoruz.

Neyse efendim sonuç olarak Watch Dogs serisinin yeni oyunu geliyor. Her türlü oynayacağız. Üstelik gözlemlediğim kadarı ile insanlar bu oyun için çoktan Hype yapmaya başlamışlar bile.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 – 31 Mart 2020

2020’de çıkacak oyunlar listemizde bulunan bir başka efsane yapım ise Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Yine aramızda bulunan eski oyuncuların hatırlamayacağı bir başka oyun daha. Serinin ilk oyunu 2004 yılında piyasaya çıkmış Vampire: The Masquerade – Bloodlines oyunuydu. Ve kişisel görüşüm olmakla birlikte oldukça başarılıydı. Bu oyunun devam oyununun yapıldığını duyduğumda ise ilk başta oldukça heyecanlandım. Hatta oyunun ilk paylaşılan fragmanı falan oldukça iyi duruyordu.

Lakin E3 2019 konferansı sırasında ki görüntüleri gördüğümde heyecanım bir tık azaldı. Bloodlines çok büyük bir marka ve bu markanın kendi büyüklüğü altında ezilmesini asla istemem. Bakalım bizleri 31 Mart 2020 tarihinde nasıl bir oyun bekliyor olacak.

Cyberpunk 2077 – 16 Nisan 2020

2020 yılında en çok beklenen video oyunu ise hiç şüphesiz Cyberpunk 2077. Hatta bırakın 2020 yılını oyun severlerin yıllardan beri merakla beklediği bir yapımdı bu oyun ve sonunda çıkış tarihi açıklandı. Hatta çıkış tarihi Keanu Reeves tarafından bizzat duyurulmuştu. Eğer bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz Cyberpunk 2077 duyuruldu adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Oyuna gelecek olursam. Cd Project Red kalitesi desem tüm oyunu yeteri kadar özetleyebilirim diye düşünüyorum. Özellikle Witcher 3’ün başarısından elde ettikleri maddi ve manevi değerleri Cyberpunk 2077 ile devam ettirmek isteyen Cd Project Red’in tüm dikkatini bu oyuna verdiğini yıllardan beri biliyoruz. Bu uzun geliştirilme sürecinden 16 Nisan 2020 tarihinde çıkacak oyunu deneyimlemek için gerçekten sabırsızlanıyorum.

Marvel Avengers – 20 Mayıs 2020

Uzun yıllardan beri beklediğimiz Marvel’ın video oyunu da 2020’de çıkacak oyunlar listemizde yer alan başka bir yapım. Bu tarzda bir video oyunun yapıldığını uzun süreden beri biliyorduk. Lakin oyun hakkında yeni bilgileri E3 2019 konferansındaki Square Enix sunumunda alabildik. Bu bilgilerde henüz oyunun nasıl bir oynanışa sahip olduğuna dair bir şey yok ne yazık ki. Sunumda Marvel Avengers oyununa dair kısa bir video gösterildi. Bunun yanında diğer konulara sesli olarak değinildi.

Şimdilik oyun hakkında bildiklerimizi sıralayacak olursak. Oyunun online tabanlı olacağını söyleyebiliriz. Elbette oyunda bir hikaye modu var lakin bu mod öylesine konulmuş gibi duruyor. Oynunun genel mantığı çok büyük bir ihtimal ile düşman öldür eşya topla ve daha çok düşman öldür üzerine olacak. Oyunda şu an için 5 karakter bulunuyor ama yapımcı firmanın açıklamalarına göre bu sayı ilerleyen zamanlarda artacakmış. Oyuna yeni gelen karakterler ise ücretsiz olarak oyuna eklenecekmiş. Bu oldukça iyi bir haber. Çünkü her halta 5 dolar isteyen firmalardan nefret ediyorum.

2020’de Çıkacak Tarihi Belli Olmayan Oyunlar

The Last Of Us Part 2 – 2020 İlk Çeyrek

2020’de çıkacak oyunlar listemizin 2. bölümü olan “henüz çıkış tarihi netleşmemiş oyunlar” listemizde ki ilk oyun The Last Of Us Part 2. Neredeyse her şeyi ile efsane olan ilk oyunun ardından 2. oyunu yapmaya başlayan Naughty Dog’un yeni Last Of Us oyununu 2020 yılında çıkarmasına kesin gözü ile bakılıyor. Hatta Last Of Us Part 2’nin çıkış tarihi olarak birçok otorite 2020 yılının ilk çeyreğini gösteriyor.

Dying Light 2 – 2020 İkinci Çeyrek

Yeni çıkacak oyunlar listemizde yer alan bir diğer oyun ise Dying Light 2. Serinin ilk oyunu Türkiye sınırları içerisinde bulunan Harran’da geçiyordu. Her ne kadar gerçek Harran ile pek alakası olmasa da bu durum Türk oyuncular tarafından oldukça sevildi. Ve Dying Light Türkiye’de fazlası ile popüler oldu. Birçok oyunseverin merakla beklediği devam oyunu ise geçtiğimiz sene duyurulmuştu. 2019 yılındaki E3 fuarında ise Dying Light 2’nin 2020 yılının ikinci çeyreğinde çıkacağı açıklandı.

Minecraft Dungeons – İkinci Çeyrek

Minecraft markasını Microsoft’un satın almasının ardından bu seri hakkında çok fazla özel içerik duyuruldu. Minecraft Dungeons’da bunlardan bir tanesi. E3 2019 Microsoft konferansında duyurulan oyun hakkında yukarıdaki videodan başka bir bilgiye sahip değiliz. Oyun hakkında bir benzetme yapacak olursak bu oyuna Diablo’nun Minecraft grafikli versiyonu diyebiliriz. 2020 yılının ikinci çeyreğinde çıkacak bu oyunun popüler olup olmayacağı ise ciddi bir merak konusu.

Outriders – Üçüncü Çeyrek

Square Enix’in yayımcılığını üstlendiği bir diğer oyun olan Outriders, yeni çıkacak oyunlar 2020 listemizde yer alan bir diğer oyun. İsterseniz arkadaşlarınız ile birlikte, isterseniz tek başınıza oynayabileceğiniz Outriders, bilim kurgu temalı bir FPS Shooter oyunu. Yani kısaca Doom ve Gears Of War karışımı diyebiliriz Outriders için.

Şu an için oyunun tam çıkış tarihi belli değil. Ama konferans sırasında bu oyunun 2020 yılının 3. çeyreğinde çıkış yapacağı açıklandı.

Call Of Duty Black Ops 5 – 2020 Dördüncü Çeyrek

Artık her sene klasikleşmiş Call Of Duty serisinin yeni oyunu Call Of Duty Black Ops 5’de 2020’de çıkacak oyunlar listemize adını yazdıran başka bir yapım. Call Of Duty oyunu ne kadar anlatılabilir bilemiyorum. Üstelik elimizde hiç bir bilgi yokken. Tek bildiğimiz oyunun 2020 yılının 4. çeyreğinde çıkacağı. Bunun haricinde oyun hakkında yeni bilgiler paylaşıldıkça bu yazıyı güncelleyeceğiz.

Halo Infinite – 2020 Dördüncü Çeyrek

2020 yılın son çeyreğinde çıkacak bir başka oyun ise Halo Infinite. Microsoft’un efsanevi oyun serisi Halo’nun en son üyesi olan Halo Infinite aslında uzun süreden beri beklenilen bir oyundu. E3 2019 sunumu sırasında gösterildi. Ve ne yazık ki tahmin edebileceğiniz üzere oyun hakkında henüz çok fazla şey bilmiyoruz. Bu yüzden oyuna oldukça yüzeysel değinmek zorundayız. Tek bildiğimiz oyunun 2020 yılında çıkacağı.

Şimdilik 2020’de çıkacak oyunlar listemizde bulunan oyunlar bunlardan ibaret. Elbette 2020 yılı içerisinde bundan çok daha fazla yeni oyun çıkacaktır. Lakin şu an için 2020’de çıkacağı kesinleşmiş oyunlar bu kadar. Önümüzde ki günlerde yeni oyunlar ile ilgili duyurular yapıldıkça bu liste güncellenecektir. O zamana kadar ise bu ay çıkacak oyunlar listelerimize bakabilirsiniz.