Yaşanacak bir savaş birçok insan için hayal kırıklığı olacağı gibi; ölümler, üzüntüler ve göçler elbette olacaktır. Bir dünya savaşının yada bir başka ifade ile III. Dünya Savaşı’nın nükleer silahlar kullanılmadan gerçekleşmesi zor görünüyor. Elbette bu nükleer savaş sırasında güvende olabileceğiniz ülke pek kalmayabilir. Ama yine de, dünyada güvenli olan ve gözlerden uzak olabileceğiniz birkaç ülkesi bulunuyor. III. Dünya Savaşı nükleer bir savaş olacak ve son derece yıkıcı olacak. Hayatınızı güvence altına almak için nükleer bombaların merkez üssünden uzakta, dünyanın en uzak ülkelerinden birinde olmalısınız . III. Dünya Savaşı’nın merkez üssü; Avrupa, Asya veya Kuzey Amerika’da olacaktır. Bu, önceki iki Dünya Savaşı’ndan açıkça görülmüştür.

III. Dünya Savaşı sırasında dünyanın en güvenli 10 ülkesi:

10. Seyşel Adaları

Seyşel Adaları, Afrika, Hindistan ve Körfez’e 1000 kilometre uzaklıktadır ve bu da onu dünyanın en güvenli ada ülkelerinden biri haline getirmektedir. Bu ülke 115 adadan oluşan bir koleksiyon biçiminde. Yakındaki ülkeler bir Dünya Savaşı sırasında işgal edilip ele geçirilebilse de, bu ülke hala güvende olabilir. Yakındaki ülkeler Dünya Savaşları için bir geçiş noktası olarak kullanıldı ve bombalanmadı. Madagaskar, Mauritius veya Komorlar gibi yakınlardaki ulusları bombalamanın bile Seyşel Adaları üzerinde bir etkisi olmayacak. Seyşeller’in uzak adalarına kolayca kaçabilir ve olası saldırılardan kurtulabilirsiniz. Resmi olarak, Seyşel Adaları 1976’daki bağımsızlıklarından sonra hiçbir savaşa girmedi. Seyşel Adaları, yalnızca gemilerin ve uçakların yakıt ikmali ve dinlenebileceği stratejik bir nokta olabilir.

9. Yeni Zelanda

İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde Yeni Zelanda güvenli bir yerdi. Bu ülke dünyanın ana topraklarından ve kıtalarından uzakta. Yeni Zelanda’daki Bluff veya Ngawi gibi yerler, bir Dünya Savaşı sırasında kendini korumak için kullanabileceğiniz yerler olabilir. Güvende olacak başka küçük adalar da ülkede bulunuyor. Ülke; su, enerji ve gıda gibi kaynakları sağlamak için yeterli ekonomiye ve servete sahiptir. Yeni Zelanda için en yakın tehdit Avustralya’dan olabilir. Ama Yeni Zelanda’nın en uzak yerlerinde olmak sizi kolayca güvende tutacaktır. Konum olarak ülk, güvenli bir noktada ve nükleer saldırılar için son düşünülecek yerlerden biri.

8. Niue Adası

Dünya nüfusunun yarısından fazlası Niue adında bir ülke olduğunu bilmiyor. Ada ülkesi, Yeni Zelanda’nın 2.400 kilometre kuzeydoğusunda, Güney Pasifik Okyanusu’nda ve neredeyse dünyanın tenha bölgelerinde bulunuyor. Nükleer bir savaş asla bu küçük adaya zarar vermeyecek. Niue, dünyanın en büyük mercan adalarından biridir. Plajlar ve ülkenin kıyı şeridi bozulmamış ve çok güzeldir. Hiçbir büyük ülke bu küçük adaya nükleer silah atacak para bile harcamaz. Adanın, bombalama ve radyasyon sorunlarına girme olasılığı düşüktür. Ülke gelir için tarım, madencilik, ticaret, yelkencilik ve turizme bağlıdır. Savaş zamanı için güvenli bir adadır.

7. Tuvalu

Tuvalu, Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde bir ada ülkesidir. Ülke o kadar küçük ki, dünya haritasında neredeyse görünmez. Bu ülke bir Dünya Savaşı sırasında güvenli bir sığınaktır. Volkanik bir takım adadır. Resif adaları ve altı atolden oluşmaktadır. Tuvalu dünyanın dördüncü en küçük ülkesidir. Hiçbir büyük ulus bu küçük ulusa saldırmak için milyonlarca harcama yapmaz. Ülkeyi vurmanın hiçbir kazancı yok. Ülke, nükleer radyasyon sırasında güvenli bir şekilde uzak olacak. Ülke ekonomisi balıkçılık, turizm ve ulaşımdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca diğer büyük ve güçlü ülkelerden de mali destek alıyor.

6. Şili

Şili büyük bir ulus ve büyük bir kıtanın bir parçası, ama yine de güvende. Bu Güney Amerika ülkesi, uzun bir Pasifik Okyanusu kıyı şeridi ile uzun bir alana sahiptir. Şili, And Dağları, kurak Atacama Çölü ve kıyı dağlarıyla çevrilidir. Ülkenin Antarktika’ya yakın olması nedeniyle ulusa saldırmak zor olabilir. Ülke ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında çoğunlukla tarafsız kaldı. Şili, tarihi boyunca çoğunlukla siyasi olarak istikrarlı olduğu biliniyor. Barışı seven ulus, bu nedenlerle güvende olacak. Şili ayrıca, III. Dünya Savaşı sırasında kolayca kaçabileceğiniz ve güvende olabileceğiniz Paskalya Adaları’na sahiptir.

5. İzlanda

İzlanda Kuzey Kutbuna yakın Avrupa anakarasından ve İngiltere’den uzaktır. II. Dünya Savaşı sırasında İzlanda tarafsızdı ve doğrudan savaşa katılmadı. Ülkenin sert lav tarlaları, dağları ve buzulları var. İskandinav adası ülkesi Kuzey Atlantik Okyanusu’nda Grönland’a yakındır. Ülkede ekonomi istikrarlıdır. Ülke turizm, balıkçılık, ihracat ve diğer doğal kaynaklara güvenmektedir. Bugün, en zengin uluslardan biridir.

4. Cook Adaları

Cook Adaları, Güney Pasifik Okyanusu’na dağılmış adaların bir koleksiyonudur. Ada ülkesi Yeni Zelanda ile ortak çalışır. Çoğunlukla yönetim politikaları Cook Adaları tarafından yapılır. Ülkenin bazı atolleri var. Tamamen güvenli olabilmek için bu atollerden birinde olmak gerekir. Savaş sırasında hiçbir ülke Cook Adaları’nı bombalamak veya bomba atmak için maliyeti nedeniyle istemeyecektir. Ülke küçük bir ekonomiye sahip ve az nüfuslu. Ekonominin ana kaynağı turizmdir. Ülke ayrıca balıkçılık, deniz ihracatı ve meyve ihracatı ile hayatta kalmaktadır. Savaş sırasında bunlar hayatta kalmak ve güvende olmak için yeterlidir.

3. Tonga

Tonga, Okyanusya’da 169 küçük adadan oluşan bir Polinezya ülkesidir. Tonga Krallığı, sadece 36 adanın yaşadığı egemen bir devlettir. Nüfusun çoğu Tongatapu’da yaşıyor. Tonga, lagünler ve kalker kayalıklarla korunmaktadır. Okyanustaki geniş alanı nedeniyle, tüm adaları bombalamak zor olacak. Bir savaş patlak verirse bu güvenli bir yer. Neden birisi bu adayı bombalasın ki? Bu ulustan kaynaklanan ekonomik veya politik kazanç yoktur. Tarım, bu ülkedeki temel ekonomi kaynaklarından biridir. Bu kişinin hayatta kalması için bu da yeterli olmalı.

2. Fiji Adaları

Fiji Adaları, Güney Batı Pasifik’te 332 adadan oluşan küçük bir ülkedir. Yeni Zelanda’ya 2.000 km uzaklıktadır. Fiji, Pasifik’teki en gelişmiş ekonomilerden biridir. Ülke, ana topraklardan ve kıtalardan uzak. Bu faktörler ülkeyi dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak iyi bir aday yapar. Ekonomi turizm, balıkçılık, orman ve mineral kaynakları ile ayakta kalmaktadır. Ülke ayrıca şeker kamışı endüstrileri açısından da zengindir. Ülkenin uzak bölgelerine kaçmak, bir Dünya Savaşı sırasında sizi güvende tutacaktır. Ulus barışçıldır ve tarihinde savaşlara katılmamıştır.

1. Vanuatu Adaları

Vanuatu, 1.300 km boyunca uzanan yaklaşık 80 adadan oluşan bir ada ülkesidir. Pasifikte bulunan ada ülkesi, kuzey Avustralya’nın 1.750 km doğusundadır. Ülkenin İkinci Dünya Savaşı üzerinde bir etkisi olmasına rağmen, ülke hala güvende. Önceki Dünya Savaşları ülkeyi etkilemediği gibi, gelecekteki savaşlar da bu ülkeye zarar vermeyecek. Ülke, bir işgal veya saldırı için ihmal edilebilir ekonomik ve finansal kazanımları olan yumuşak bir hedeftir. Bir bomba, Avustralya veya Amerika’ya düşürülürse bile mesafe nedeniyle buradaki insanları etkilemez. ABD’ye yaklaşık 11.000 km uzaklıktadır. Savaş mültecileri için güvenli bir yerdir.