ABD ve İngiltere’de mevcut 5G teknolojisinin piyasaya sunulmasıyla ilgili temel soru, bu şebekelerin bir tehlike oluşturup oluşturmadığı oluyor.

5G’ye karşı protestolar gerçekleşirken, bazı protestoların yerel makamları ikna etmeyi başardığı bile görülüyor. Ancak konuyla ilgili yanlış bilgi miktarı şaşırtıcı düzeydedir. Yazımızda; 5G dağıtımıyla ilgili ticari bir çıkarı olan 5G satıcılarından ve ağlarından gelen bilgilere kullanmak yerine, resmi hükümet ve sağlık kuruluşu tavsiyelerini dikkate aldık.

Peki, sonuç ne?

5G ağları, radyo dalgalarını diğer iletişim teknolojileri gibi kullanır. Ancak 5G ağları, eski mobil ağlardan daha yüksek frekanslı dalgalar kullanır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bilimsel kanıtlara dayanarak 5G için yeni etkiler olacağını söylüyor. İngiltere’de, Public Health England (PHE)’nin görüşüne göre ise 5G ile maruz kalınan etkinin kurallara göre düşük kalması bekleniyor ve halk sağlığı için herhangi tehdit sonucu ortaya çıkmamaktadır.

5G konusunda bazı araştırmalar da yapılıyor. Bu araştırmalar da Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen değerlere 5G teknolojisinin uyduğu yönündedir. Bağımsız ve kar amacı olmayan bir kurum olan ICNIRP tarafından belirlenen yönergelere bu teknolojinin ve ağ operatörlerinin uymak zorunda olduğu da bilinmektedir.

Radyo dalgalarına maruz kalmada küçük bir artış

5G teknolojisi nedeniyle radyo dalgalarına maruz kalmada “küçük” bir artış olabileceği doğrudur. Public Health England (PHE), mevcut bir ağa veya yeni bir alana 5G eklendiğinde radyo dalgalarına maruz kalmada küçük bir artış olabileceğini açıklıyor. Ancak bunun halk sağlığı için olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Yüksek frekanslı 5G (mmWave) ne olacak?

5G için daha fazla spektrum sunuluyor. Gelecek 5G için tartışılacak en yüksek frekanslar, birkaç on gigahertz’e (GHz) kadar mevcut mobil ağlar tarafından kullanılanlardan yaklaşık 10 kat daha yüksektir.

Kentsel alanlarda, kapasiteyi ve hızı en üst düzeye çıkarmak için yüksek frekanslı (milimetre dalga veya mmWave) teknolojisi kullanılacaktır. Çok sayıda ABD şehrine şu an yayılmıştır ve 2020 – 2021 sonlarına kadar İngiltere ve Avrupa’ya da gelecektir. 5G sağlığıyla ilgili en fazla endişeye neden olan bu yüksek frekanslı sinyallerdir.

Bu yüksek frekanslı sinyaller daha önce de kullanılmıştır. Hala radyo, TV ve Wi-Fi iletmek için kullanılan sinyaller gibi ‘iyonlaştırıcı olmayan’ olarak sınıflandırılmaktadır. MmWave’in yayın için kullanılan dalga boylarından daha yüksek frekans olduğu doğrudur. Kesinlikle x-ışınları veya ultraviyole gibi ‘iyonlaştırıcı’ kategorisine girmezler. Bu dalgalar çok ileri gitmez. Duvarlar ve hatta insan vücudu tarafından engellenir.