1 – Puli

puli

Puli, paspas gibi görünmesini sağlayan sıkı tüyleri ile bilinir. Puli cinsi köpek ırkının geçmişi tam olarak bilinmiyor. Ama eski Romalılar’ın benzer köpeklere sahip olduğuna dair bir takım kaynaklar mevcut ve 6000 yıldır dünya üzerinde olduğunu belirten kanıtlar var. Kesin olarak bilineen, 2000 yıl önce Asya’da bulunduğu ve 1.000 yıl önce Macaristan’da tanıtılmış olmalarıdır. Macarların Komondor ırkına benzeyen Puli gözetleme görevi görüyordu. Komondor ise kurtları ve diğer yırtıcıları durdurma görevini üstlenmişti.  Yıllarca beraber çalıştılar. Cinsin tüyleri sürekli olarak tımar etmelidir. Kordonları yere ulaşacak kadar uzayabilir. Bu cins köpekler çok aktif ve zekidir.

2- Xoloitzcuintli – Xolos

Xolos

Xoloitzcuintli, tüysüz bir Meksika köpeğidir. Mitolojiye göre, tanrı Xolotl köpekleri, tüm insanlığı yaratmak için kullanılan yaşam kemiğinden yaptı. Xolotl köpeği insanlara verdi ve hayatını korumasını istedi. Köpek insana ölüm dünyasında rehberlik edecekti. Xoloitzcuintli ABD’de iyi bilinmediği için Arizona ve Teksas gibi ABD sınır eyaletlerinde mitolojik Chupacabra ile karıştırıldı. Xoloitzcuintli yetişkinliğe ulaştıktan sonra sakin ve sadık köpeklerdir. Ancak iki yaşına kadar gürültülü olabilirler. Melezlenmediğinden sağlıklı bir ırk olmasına rağmen tüysüz olmalarından ötürü nemlendirici ve güneşe kremine ihtiyaç duyabilirler.

3- Norveç Lundehund

Lundehund

Lundehund, Norveç kökenli bir köpektir. Onu diğer köpeklerden ayıran 6 parmağının olmasıdır. Ayrıca bacaklarını her iki yönde düz bir şekilde germesini ve alnına sırtına kadar ulaşmasını sağlayan benzersiz omuz ve boyun eklemlerine sahiptir. Ayrıca, kir ve suyun içeri girmesini önlemek için kulaklarını kapatabilir. Tüm bunlar Lundehund’u çevik bir yüzücü ve dağlarda iyi gezebildiği için için kendi ülkesinde inanılmaz bir kuş avcısı yapar. Bu ırkın soyu neredeyse tükenme noktasına gelmişti. 1900’lü yıllarda, küçük Monstad köyünde tek küçük aile hayatta kaldı. 1963’te hayatta sadece 6 köpek vardı ve birkaç özel yetiştiricinin bakımı ve çabası sayesinde şu anda en az 1500 köpek hayatta. Hayvanların ırkını korumak için dikkatli bir şekilde yetiştirilmiş olsa da, bu cins köpeklerde genetik darboğaz ile ilgili hala ciddi bir sorun var. Bu nedenle, mevcut tüm köpekler, köpeklerin yiyeceklerinden besin ve protein elde etmesini önleyebilen Lundehund gastroenteropati olarak bilinen bir hastalığa tabidir.

4- Chinese Crested

Chinese Crested

Chinese Crested Dünyanın En Çirkin Köpeği yarışmasında 6. elde etmiş bir köpektir. Bence sevimliler. Chinese Crested’ın iki cinsi var. Birisi tüylü, birisi tüysüz. Tüylü cinsin adı powderpuff olarak biliniyor.  Her ne kadar adı Çin olsa da kökeninin Afrika olduğu düşünülüyor.

5- Carolina Köpeği

carolina köpeği

Bu köpek sıra dışı görünmüyor. Ancak onu benzersiz kılan şey fiziksel görünüşünde değil, DNA’sında yatıyor. Görünüşe göre, Carolina Köpeği, Kuzey Amerika’daki en eski köpek türü olabilir ve amerikan kızılderililerinin kaya resimlerinde ortaya çıkabilir. Ayrıca Avustralya Dingos ve Yeni Gine Şarkı Köpekleri ile aynı DNA’yı paylaşıyorlar.

6- Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

Harry Potter hayranları, Hagrid’in evcil hayvanı Fang olarak tanıyabilirler. Filmdeki kadar büyük olmasa da, bu köpekler inanılmaz derecede büyük. 150 kilo ağırlığına kadar çıkabiliyor. Tarihsel olarak cinsin Roma Lejyonlarının yanında savaştığı, bıçaklı çivili savaş takımları giydiği ve böylece düşman atlarının karnının altında koşup onları parçalayabilecekleri söylenir. Sahiplerine karşı son derece koruyucudur ve yabancılara karşı saldırgan olmamalarını sağlamak için genç yaştan itibaren sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Kışkırtılmadıkça nadiren havlarlar ve sonuç olarak davetsiz misafirlere saldırırken gizlilikleriyle ünlüdürler.