Adolf Hitler, Berlin’de yeraltı sığınağında ölmedi. Birçok kaynak, Hitler’in 30 Nisan 1945’te ölmediğini, komplo teorileri ile iddia ediyor. Adolf Hitler’in diktatörlük dönemi, birçok sır ve komplo teorisi ile çevrilidir. Bu durum ölümünden sonra bile devam ediyor. FBI, Hitler’in intihar etmediğini iddia ediyor ve Hitler’in kafatası üzerinde yapılan DNA testleri, kafatasının Hitler’e ait olmayıp 40 yaşlarındaki bir kadına ait olduğuna dair kanıt sunuyor. Başka bir kaynak Hitler’in eşi Eva Braun ile Arjantin’e kaçtığını iddia ediyor. İntiharının arkasında da birçok çılgın komplo teorisi var. Bunlardan bazıları Hitler’in kendisini öldürmek için siyanür aldığı, Hitler kendini ağzından vurduğu gibi sayılabilir. Hitler resmi olarak, 30 Nisan 1945’te Berlin yeraltı Führer sığınağında intihar ederek öldü. Adolf Hitler’in ölümüyle ilgili en iyi komplo teorilerini listeledik:

Hitler İspanya’ya Kaçtı ve Öldü

Hitler’in bir uçakta İspanya’ya kaçtığına dair birçok iddia var. Hitler, General Franco ile kaçtı. Senor Stefan Aceituna’ya (General Franco’nun şoförü) göre, 30 Nisan 1945 gecesi Madrid havaalanına gelen bir uçağa gönderildi.  Venezuela’da yaşayan adam, Hitler’in İspanya’da gömüldüğünü iddia ediyor. Hitler’in İspanya’da gömüldüğünü iddia eden adam bir İspanyol heykeltıraş, besteci, yazar ve tarihçidir. Ona göre, Hitler hiçbir zaman intihar etmedi ve İspanya’da ölerek İspanya’nın kuzeybatısındaki Galiçya’daki bir mezarlığa gömüldü.

Hitler bir Kuzey Kutbu veya Antarktika Üssüne Mi Kaçtı?

Antarktika’nın ve Güney Kutbu’nun II.Dünya Savaşı’ndan önce bir Nazi üssü olduğuna dair raporlar var. O dmnemde bunun gerçekleşmesinin mümkün olup olmayacağına dair tartışmalar yaşansa da, bir diğer iddia Naziler’in bu gizli üssü uçan dairelerini test etmek için kullandığı yönünde. 1940’larda Nazi hükümeti Feuerball (“Ateş Topu”), Feuerflaggen (“Fire Flag”) ve Feuerfazzen (“Fire Go”) olmak üzere üç uçan daire prototip modeli oluşturacak kadar başarılıydı. Bu kanıtlar, Hitler’in bir Arktik veya Antarktika üssüne kaçmış olabileceği noktasını desteklemektedir.

Hitler Parkinson Hastalığından Öldü

Hitler’in çöküşünün arkasındaki ana sebep Parkinson hastalığıdır. Parkinson hastalığının belirtileri arasında kolların ve bacakların titremesi, kaslarda sertlik ve hareket yavaşlığı bulunur. Parkinson hastalığı, sinir sistemini etkiler. Hastayı yavaşça etkiler ve sonuçta hastalığın ikincil komplikasyonları nedeniyle ölüme yol açabilir. Hitler’in 10 yıldır hastalığa yakalandığı bilinmektedir. Bir nörolog olan Dr. Tom Hutton, Hitler’in hastalığın fiziksel ve zihinsel belirtileri gösterdiğini söyledi. Ancak yardımcıları bu durumu gizli tuttu. Diktatörün azalan sağlığı, çöküşüne ve ölümüne yol açmış olabilir.

Hitler Gizlice Ay’a Kaçtı

Nazilerin uzaya kaçan teması, Robert A. Heinlein’in Roket Gemisi Galileo kitabında açıklandı. Kitap, Nazilerin ayı kolonileştirdiğini söyleyerek II. Dünya Savaşı’ndan iki yıl sonra yayınlandı. Nazi’nin gizli bir ay üssü vardı ve Hitler roket teknolojileri kullanılarak aya gönderildi. Kitaptan birkaç komplo teorisine göre, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Hitler sadece ülkesinden kaçmakla kalmadı, aynı zamanda gezegenden kaçtı ve bir yeraltı ay üssünde yaşadı .

Hitler Uzaylılarla Kaçtı

İranlı bir haber ajansı, uzaylıların Hitler ve Nazilere yardım ettiğini iddia ediyor. Fars Haber Ajansı, Nazilerin daha önce Uzaylılar tarafından kontrol edildiğini ve şimdi de ABD Hükümeti’ni Nevada’daki yabancı üs ile kontrol ettiklerini iddia ediyor.

Hitler Keşmir’e Gömüldü

Bu yeni komplo teorisi 2015 yılında Keşmir’in tanınmış yazarı, tarihçisi ve eski bürokrat Farooq Renzu Shah’dan geldi. Yazar Hitler’in özgürlük savaşçısı Subhas Chandra Bose’un Azad Hind Fauj’u tarafından Keşmir Maharaja ile tanıştığına inanıyor. Yazar, Hitler’in Keşmir’de son nefesini verdiğine ve Rozabal’da bilinmeyen bir mezara gömüldüğüne inanıyor. Ona göre, mezar Rozabal’da Yasuh (İsa) olarak adlandırılmıştır ve söylentiler, mezarın bir sır olarak tutulması için İsa’dan geldiği yönündedir.

Sahte Hitler Berlin’de Öldü

30 Nisan 2015’te Hitler’in 70. yıldönümünde, onun ölümüyle ilgili komplo teorileri sorgulandı.  26 Nisan 1945 tarihli New York Times gazetesine göre, Hitler’in yerine ölmeye hazırlandığı düşünülen eski bir bakkal olan Ağustos Wilhelm Bartholdi’den bahsediliyor. Hitler’in ölümünü taklit ettiği ve Braun ile Arjantin’e kaçtığı söyleniyor. Arjantin’de yaşlanarak öldüğüne dair birkaç kanıt ve rapor var.. Nazi uzmanlarından Hitler’in 1960’lara kadar yaşadığına dair kanıtlar var. Bu Adolf Hitler’in ölümüyle ilgili en ünlü komplo teorilerinden biridir.

Arjantin’e Kaçma İddiası

Gri Kurt: Adolf Hitler’in Kaçışı isimli bir kitap, İngiliz yazarlar Simon Dunstan ve Gerrard Williams tarafından yazıldı. Kitap, Hitler ile eşi Braun’un Berlin’den Arjantin’e kaçmalarını ve intihar etmediklerini ileri sürüyor. Kitaba göre Hitler, Arjantin’e gelmeden önce Andes Dağı’nı geçti. 1960’ların başına kadar Hitler, Hacienda San Ramón’da saklanıyordu. Ancak tarihçilere göre, bu teori sadece Adolf Hitler’in ölümünün başka bir komplo teorisi olarak kabul edilir ve tarihsel araştırmalarda yeri yoktur. Kitaba göre çift, Arjantin’de yaşlılıktan öldü. Birçok Nazi, Güney Amerika ülkelerine kaçtı. Güney Amerika’daki gizli saklanma yerlerinde, birçok Nazi parası bulundu.

Hitler, Berlin Bunker’den Kaçtı ve 95 Yaşında Güney Amerika’da Öldü

Yeni bir kitap, Hitler’in yeraltı Berlin sığınağından kaçtığını ve  1984’te 95 yaşında Güney Amerika’da öldüğünü iddia ediyor. Hitler’in Almanya’dan kaçtığına ve kız arkadaşı Cutinga ile Bolivya sınırında küçük bir kasabada yaşadığına inanılıyor. Cutinga, Hitler’in bir ilişkiye sahip olduğuna inanılan siyah bir kadındı. Yazar ayrıca Hitler’in gizli hazineler bulmak için Brezilya’ya gittiğine inanıyor. ‘Brezilya’da Hitler – Hayatı ve Ölümü’ başlıklı kitap, Almanya’nın II. Dünya Savaşı’nı kaybetmesinden sonra Hitler’in Berlin sığınağında kendini vurduğu görüşlerine meydan okuyor. Kitap, Simoni Renee Guerreiro Dias tarafından yazılmıştır.

Hitler, Berlin Bunker’inde Kendini Vurarak İntihar Etti

Bu Hitler’in ölümünün gerçek hikayesi. 30 Nisan 1945’te Adolf Hitler’in yer altı sığınağında kendini vurarak intihar ettiği bildirildi. Hitler, ölmek için siyanür alan eşi Eva ile birlikte kendini öldürdü. Çift hayatlarını almadan önce, sığınakta yaklaşık 40 saat birlikte yaşadı. Hitler’in önceki talimatlarına göre, kendi ve karısının cesetleri Reich Şansölye bahçesinde benzinle yakıldı. Yanmış kalıntılar 1970’lere kadar Sovyet arşivlerinde arşivlendi ve sonrasında küller dağıtıldı.

Amerikalı araştırmacılar tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırma, 4 inç mermi ile delinmiş kafatasının Hitler’in değil,  40 yaşlarındaki bir kadının kafatasının olduğunu ortaya çıkardı. Hitler’in ölümüne yönelik olarak siyanür alma, zehir alma gibi birçok farklı varyasyonu vardır. Hitler’in Reich Şansölyesi bahçesinin dışında yandığına dair, tam olarak bir kanıt bulunmamaktadır.