Öncelikle Ağva’nın gayet tuzlu bir yer olduğunu söyleyeyim. 2 gecelik kısa Ağva kaçamağında gayet kazık deneyimlerim oldu. Her şey çok pahalı ve beklediğin kalitede değil. Otelinden yemeğine, yemeğinden tekne turuna, tekne turundan butik alışveriş yerlerine hepsi yüksek fiyatlara satış yapıyor. En büyük geçim kaynakları büyük ihtimalle her yerde olduğu gibi araplar. Aşağıda bahsedeceklerim 2019 yılı içindir.

Tokatlı’nın Yeri

Ablamız 14 senedir Ağva’da gözleme yapıyor. Buraların tecrübelisi olmadığımızdan tek yardımcımız şu an bu yazıyı okuyorsanız aynı sizin gibi internet oldu. İlk durağımız olan Tokatlı’nın Yeri gerçekten güzel gözleme yapıyor. Porsiyon İstanbul’da 14-15 liraya yiyebileceğiniz gözlemenin 2 katı büyüklükte. Ama bir porsiyon iki kişiyi doyurmaz. Açık ayran var ve gayet lezzetli. Gözleme haricinde çi börek ve el yapımı mantısı var. Malesef fiyatları yüksek. Kıymalı-kaşarlı gözleme 25 TL, Ispanaklı-Peynirli Gözleme 18 TL, bir açık ayran 5 TL… Tokatlı’nın Yeri’nin yanında heryerde olduğu gibi diğer rakip gözlemeciler de var. Ağvalı’nın Yeri, Çorumlu’nun Yeri gibi. Tokatlı doluysa diğer yerler de doluyor ama gidenlerin herhalde ilk tercihi burası oluyor. Diğerlerini gezmedim. Bir daha bu fiyatlara Ağva’ya gelmem zaten.

Yeşil Ağva Dürümcü Nuri

Ezo gelin 7 Lira, Tavuk dürüm 14 lira. İstanbul’un hemen hemen her semtinde bulunan kebapçının aynısı. Ne kaliteli, ne kötü. Standart. Fiyatları da aynı İstanbul gibi. Bu fiyatları pahalı bulmayan herhalde gayet zengin.

Gaziantep Lahmacun Salonu Oruç Usta

İlk olarak 7.5 lira porsiyonu olan Ezo Gelin çorbasından az istedik. Bir adet yoğurtlu kebap, bir adet kıymalı-kaşarlı-yumurtalı pide istedik. Çorba güzeldi.  Yoğurtlu kebap klasik urfadan yalancı iskender gibi olmasına rağmen gayet iyiydi. Her şey güzel gidecek değil tabi. Pidede yemin ediyorum kıyma yoktu. Soğan, yumurta, domates vardı ve çok çok çok azdı.

Liman Restoran

Taze balık, pahalı restoran. Uzun uzun yazmaya gerek yok.

Kilimli Restoran

Muhteşem manzara, yüksek fiyatlar. Bira 20 TL. Diğerlerini siz hesap edin.

Ağva Nasıl Bir Yer

Genel bir toparlama yapmam gerekirse; Ağva gerçekten pahalı. Alternatif yok. Restoran yok denecek kadar az. Hele kışın gelirseniz çoğu yer kapalı. Oteller alt katında restoran hizmeti veriyor ve bu şekilde gelen misafirlerden restoran olarak da para kazanıyorlar. Keza oteller de çok pahalı.

Ağva’da Tekne Turu

Adamlar sistemi çözmüş. 20 milyon İstanbullu var. Hepsi 1 kere gelse 300 sene bu fiyatlarla geçiririz. Neyse, Ağva’da 2 şekilde tekne turu var.

  • Ağva Nehir Turu
  • Ağva Deniz Turu

İkisi de ortalama 30 dakika sürüyor ve 100 TL fiyatında. Tekneler Ağva merkezin sahilindeki otoparkın oradan kalkıyor. Tek başınıza da binerseniz 100 tl, 8 kişi binerseniz de 100 tl. Ben tekne ile açılayım, orada biraz denize girerim derseniz saati 200 lira. Bazı otellerin de tekneleri var. Onlar da 100-120 TL arasına tekne turu yaptırıyor. Cimri olmamama rağmen o fiyatlara binmedim.

Ağva Beyaz Ev Otel

Ve gelelim kaldığımız otele. Hayvan dostu bir otel olduğundan tercih ettik. Zaten otelin köpekleri var. Personel çok tatlı. Otel şurada görebileceğiniz üzere müthiş. Oda tasarımı da müthiş amaaaa ( Kaldığımız oda Hurma Odası ) biraz bakımsızdı. Duvarlar hep akmış. Pis duruyor. Yatak 180×180 olduğundan benim gibi 185 üzeri birisinin ayakları dışarıda kalıyor. Odalar baharda gelmiş olmamıza rağmen tam istediğimiz gibi sıcak. Yalnız Bozcaada’da aynı oda 230 lira, Ağva’da 700 lira. Bana çok yüksek geldi. Yüksek geldiyse tercih etme diyebilirsiniz. Ama ben değil, eşim tercih etmiş. Bence fiyatları toplu olarak düşürseler odalar hafta içi boş kalmamış olur.

Dipnot olarak 4g ve wifi odalarda tam çekmiyor. Bunun sebebi sanırım Ağva’nın altyapısıyla alakalı olması..

Son olarak kahvaltısı da iyi.