Sitede yaşayanların bu aralar en büyük sorunlarından biri aidata beklenenden fazla zam yapılması. Örneğin bizim yaşadığımız apartmanda aidata %50 oranında zam yapıldı. Bu zam oranı ile ilgili neler yapılır onu bu içeriğimizde ele alacağız.

Site Aidatı Neye Göre Arttırılır?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre site aidatlarını belirlemek site yönetiminin elinde. Tabi ki kafasına göre bir fiyat belirleme gibi bir durum söz konusu değil. Site yönetimi yıllık planına göre yapılacak olan giderleri belirliyor ve bu işlemden sonra aidat tutarını netleştiriyor. Bu planda site giderleri, genel giderler ve düzenli ödemeler yer alıyor. (Avukat, bahçıvan, ışıklandırma, asansör bakım, güvenlik vb.) Ancak bu hesaplamanın adil ve hakkaniyetli olması için yapılacak olan zorunlu olmayan giderlerin site sakinlerine danışılarak planlanması gerekiyor.

aidat

Aidat Zam Oranı Yüksek

Apartman aidatı veya site aidatı için yapılacak zam oranında yasal bir limit bulunmuyor. Tek sınır, kiradan fazla olmaması. Yani yönetici veya apartman genel kurulu masraflar doğrultusunda istediği oranda zam yapabilme yetkisine sahip.

Peki sizin burada hiçbir hakkınız yok mu?

Tabi ki var. Öncelikle kat maliki olarak her ocak ayında gerçekleşen toplantılara katılmalısınız. Varsayalım katılmadınız ve 200 lira olan aidat bedeli 400 liraya çıktı. Aidat bedelinin beklenenden fazla olduğunu düşünmeniz durumunda kat maliki olarak bu duruma itiraz edebilirsiniz.

Nasıl ve Nereye İtiraz Edilir?

Kat maliki olan kişi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne site aidat tutarına itiraz davası açabiliyor. Fakat site yönetimi toplanacak olan paranın kullanılacağı yerleri belgeleyebiliyorsa (yani toplanan miktarın hepsinin harcanacağını belgelerle ispatlarsa) veya apartmanda oturanların çoğu masrafları onaylarsa site yönetimi haklı bulunuyor ve davayı kazanıyor.

Tüm bu makalede geçen bilgiler apartman için de geçerlidir.

Demirbaşları Kim Öder?

Demirbaşlarda kiracıların bir ödeme yapması gerekmiyor. Daire sahibi bu tutarı karşılamakla yükümlü.