Tatil fotoğraflarınızdan bebeğinizin ilk adımlarına kadar birçok görüntüyü çekerken akıllı telefonunuzun kamerası size yeterli gelebilir. Ancak nefes kesici aksiyon ve macera söz konusu olduğunda, bir akıllı telefon kamerası yeterli olmayacaktır ve modern aksiyon bir kamerasına yönelmelisiniz.

Aksiyon kameraları; dayanıklı tasarımları, su geçirmez muhafazaya sahip olmaları ve son teknoloji özelliklerle görüntüleme yeteneklerine sahip olmaları nedeniyle maceranızı filme almanız için yeni bir yol sunmaktadır.

Bir aksiyon kamerası satın almak için, bu yazı ile kendinizi hazır hale getirin. Düşünmeniz gereken aksiyon kamera özelliklerini tartışacağız ve 2020’de piyasadaki en iyi seçeneklerden bazılarını ortaya çıkaracağız.

Dayanıklılık: Hava nasıl olursa olsun

Dayanıklılık dikkate alınması gereken en önemli özelliklerden biridir. Çünkü aksiyon kameranızın herhangi bir çekim ortamında ne kadar iyi durabileceğini belirleyecektir. Piyasadaki en iyi aksiyon kameraları aşırı sıcaklıklara, kire, okyanusa dalmaya ve hatta düşmeye bile dayanabilir. Daha fazla içerik yakalamak için daha derine dalmak istiyorsanız, su yalıtımı iyi bir özelliktir. DJI, GoPro, Sony ve diğer şirketler su geçirmez, darbeye dayanıklı ve zorlu ortamlara dayanıklı aksiyon kameraları sunar.

Stabilizasyon: Hollywood çekimleri

Stabilizasyon, bir aksiyon kamerası seçerken dikkate alınması gereken büyük bir faktör haline geldi. İster dağda kayak yapın, ister pist boyunca koşun, dağ bisikleti ile gezinti yapın, ister diğer dinamik ortamlarda çekimler yapın. Stabilize edilmiş video, çekimleriniz için ayrı bir dünya yaratır. Günümüz fotoğraf makinelerinin çoğu, kendi iç sabitleme özelliklerine sahip olarak gelir ve çekim hakkında endişelenmek yerine aksiyona daha fazla odaklanmanızı sağlar. Aksiyon kamerası sabitleme sistemleri söz konusu olduğunda: OsI Action ile çıkış yapan DJI’nin RockSteady’si ve GoPro Hero 7 ile tanıtılan GoPro’nun HyperSmooth’u yarışta önde sayılabilir. Farklı çözünürlük için, farklı aksiyon kameralarının stabilizasyon kullanılabilirliğini kontrol etmenizi öneririz.

Videolar: 4K ve ötesi

Bir aksiyon kamerasının ana işlevi; herhangi bir ortamda dinamik, yüksek kaliteli videolar yakalamaktır. 2020’deki çoğu aksiyon kamerası artık hem HD hem de 4K videolar çekebiliyor. Bu da HDR desteği, 60 fps kare hızları, ağır çekim ve entegre çekim modları gibi şeylere dikkat etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bunun harika bir örneği, HDR video, 1080p veya 720p’de 240 fps ağır çekim modu ve 1080p, 2.7K ve 4K’da zaman atlamalı Osmo Action’dur.

Görüntüler: Basit çekim

Videolara ek olarak, bir aksiyon kamerası olağanüstü fotoğraflar çekebilmelidir. Daha büyük bir lens daha fazla ışık yakalayarak görüntülerinizi ve video kalitenizi artırır. Akıllı görüntü işleme sunan aksiyon kameraları arayın. Sony RX0 II, herhangi bir aksiyon kamerasının en büyük kamera sensörlerinden birine sahiptir ve bir dizi görüntü kontrolü ve dinamik aralık modu sunar.

Lens: Geniş açılı görüntüler

Aksiyon kameraları, kendinizi ve tüm ortamınızı tek bir karede yakalamak için çok geniş açılı bir görünüm kullanan bakış açısı lensleriyle bilinir. Piyasadaki çoğu aksiyon kamerası, tek bir çekimde tüm aksiyonları yakalamak için mükemmel olan geniş açılı bir çekim üretebilir.

Ekranlar: Mükemmel selfie çekimleri

Bir aksiyon kamera ekran monitörü, ekipmanınızı satın alırken dikkate almanız gereken önemli bir özelliktir. Ekran; aksiyon kamerasının ne kaydettiğini görmenize, çekimlerinizi gözden geçirmenize ve ayarları kolayca değiştirmenize yardımcı olur. DJI Osmo Action, arkada 2.25 inç dokunmatik ekran ve ön tarafta canlı 1.4 inç selfie ekran bulundurmasıyla bu kategoride zafer kazanıyor.

Ses kontrolü: Harekete odaklanın

Ekstrem spor aktiviteleri yaparken her saniye önemlidir. Ses kontrolü, hareket halindeki anınıza odaklanırken aksiyon kameranızı kontrol etmenizi sağlayan harika bir özelliktir. Bu akıllı özellik; kayıt, fotoğraf çekme, cihazı açma ve kapatma ve daha fazlası üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Düşünülmesi gereken diğerleri

Göz önünde bulundurmanız gereken diğer birçok aksiyon kamera özelliği var. Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısı, resimlerinizi ve videolarınızı telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza aktarmayı kolaylaştırır. Donanım ne kadar etkileyici olursa olsun, aksiyon kameranızı satın alırken her zaman yazılım kararlılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Özel bir uygulama, çekimlerinizi düzenlemenize, dosya indirmenize, kamera ayarlarını değiştirmenize vb. olanak tanır. Pil ömrü de dikkate alınması gereken önemli bir husustur; modern aksiyon kameralarının çoğu tam şarjlı bir pille bir saatten fazla kayıt yapabilir.

Düşünülmesi gereken bazı aksiyon kameraları …

Bazı önemli aksiyon kamera özelliklerini verdik. Şimdi 2020’deki en iyi aksiyon kameralarından bazılarına bakmanın zamanı geldi. İşte beş favorimiz!

DJI Osmo Action

Önerilen aksiyon kameraları listemizi, oyunu değiştiren bir aksiyon kamera ile başlatacağız. DJI Osmo Action, profesyoneller ve macera arayanlar için yaratıcılığın önüne bir dünya açıyor ve Mayıs 2019’da çıktı.

Osmo Action’ın iki ekranı vardır. Arka ekran hiper tepki veren bir ekran sunarken, yenilikçi ön ekran selfie’leri ve kare eylem çekimlerini zahmetsizce çekmenizi sağlar. Bu aksiyon kamerası aynı zamanda DJI’nin “RockSteady” olarak adlandırdıkları kendi elektronik görüntü sabitleme (EIS) özelliği ile birlikte geliyor. EIS teknolojisi, sinematik aksiyon çekimlerini kaydetmek için yüksek performanslı algoritmalarla birlikte çalışır.

100 Mbps’de 4K/60fps videoya ek olarak Osmo Action, çekimlerinizin dinamik aralığını iyileştiren ve size daha canlı ayrıntılar veren 4K HDR videoya da sahiptir. Bu aksiyon kamerası ayrıca 8x ağır çekim, zaman atlamalı, hiper laps ve sürekli çekimi destekleyen yaratıcı çekim modlarıyla dolu.

Osmo Action, sofistike olduğu kadar sağlamdır ve harici kasa olmadan 11 metreye kadar derinliklerde su geçirmezdir. Bu dayanıklı aksiyon kamerası sesli komutlara sahiptir. En iyi aksiyon kameraları listemizdeki yerini hak edecek biçimde bir dizi aksesuar tarafından desteklenir.

GoPro Hero 8

Listemizde bir sonraki adım, GoPro’nun Hero 7 Black’in yeni halefi olan GoPro Hero 8 Black  tanıtılıyor. Önceki modellerin başarısı üzerine inşa edilen bu yeni model; daha ince bir tasarıma, katlanabilir yerleşik bir montaja, daha iyi bir mikrofona ve güncellenmiş EIS stabilizasyonuna sahiptir.

GoPro, tüm çözünürlüklerde ve kare hızlarında dengeleme işlevselliği sunan HyperSmooth 2.0’ı Hero 8 Black ile tanıttı. Bu güncellemeyle birlikte, kamera sarsıntılarını dengelemek için çerçeveyi farklı düzeylerde kırpan üç sabitleme modu bulunmaktadır. HyperSmooth 2.0, 120 fps ve 240 fps’de çekilen ağır çekimler için de uygulanabilir.

Bu güncellemelere ek olarak, dar lens perspektifi yakın çekim çekimleri yapmanızı sağlar, 2.7K ve 4K video modları artık 100 Mbps’ye kadar bit hızlarını destekliyor ve sosyal medya canlı akışları 1080p’de yayınlanabilir.

Hero 8 Black ayrıca bir tripod gibi diğer aksesuarlara bağlanmasına izin veren yerleşik katlanabilir menteşelerle birlikte gelir. Bu kullanışlı özellik, aksesuarlar için ek bir çerçeve montajı ihtiyacını ortadan kaldırır. Pil ve bellek kartına daha kolay erişmenizi sağlar.

Insta 360 Bir X

Bu yenilikçi aksiyon kamerası, pazara etkileyici özellikler getiriyor. Insta360 One X, 5.7K 30fps, 4K 50fps ve 3K 100fps’de keskin görüntüler sunar. HDR modu, çekimlerinizin farklı aydınlatma koşullarında mükemmel ayrıntıları korumasını sağlar. Insta360 One X ayrıca tüm aksiyon çekimleriniz için stabilite sağlayan kendi FlowState adlı elektronik stabilizasyon formuna sahiptir.

Heyecan verici özelliklere gelince, Insta360 One X masaya çok sayıda seçenek getiriyor. Ustaca açılarla çarpıcı ağır çekim çekimler oluşturmak için aksiyon kamerasını Drifter aksesuarına takabiliyorsunuz. Aksesuar, aerodinamik bir gövdeye ve darbeye dayanıklı bir çerçeveye sahip ve yaratıcılığınızı uçuruyor. Bir başka kullanışlı aksesuar, çekimin kendisinde görünmeden harika selfie’ler üreten görünmez selfie çubuğudur.

Insta360 One X çeşitli çekim modlarıyla da etkileyicidir. TimeShift yavaş hareket ve stabilize hiper laps kullanarak perspektifinizi kontrol etmenizi sağlar. Bu özelliklerin tümü; basit, sinematik düzenleme için One X uygulamasıyla birleştirilmiştir.

Garmin VIRB XE

Listemizdeki bir sonraki aksiyon kamerası, aşırı maceralar için tasarlandı. Garmin VIRB XE, birçok etkileyici özelliğe sahip kompakt, su geçirmez bir aksiyon kamerasıdır. Bu hareketli kamera 1080p 60fps ve 30MP/sn’ye kadar 12MP fotoğraflar ile yüksek çözünürlüklü çekimler yapar. Aynı anda video kaydederken de fotoğraf çekebilirsiniz. VIRB XE zorlu ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve harici bir kasa olmadan 50 metreye kadar su geçirmezdir.

G-Metrix, GPS, G-force, yönelim ve daha fazla performans verisi hakkında bilgi içeren akıllı bir özelliktir. Kullanıcılar çekimlerini hız, hızlanma ve daha fazlasıyla görüntüleyebilir. Hızlı tempolu aksiyon çekimleri için VIRB XE, kamera hareketlerini algılayan hareket sensörleri ve çekimlerinizi pürüzsüz tutan EIS stabilizasyonu içerir.

Dahili WiFi ile VIRB XE; canlı video kontrolü, düzenleme ve oynatma için bir akıllı telefona veya tablete bağlanabilir. Bu dayanıklı aksiyon kamerası, mümkün olan en iyi sesi elde etmenizi sağlamak için Bluetooth özellikli HD ses ile birlikte gelir. VIRB XE, etkileyici uzaktan kumandalı aksesuarlarla birlikte gelir ve aksiyon kamera pazarına büyük bir katkı sağlayan kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir.

Sony RX0

Sony RX0 olmadan, 2020’de hiçbir aksiyon kamera listesi tamamlanamazdı. Sınırsız yaratıcı ilham vaat eden RX0, mükemmel görüntüleme performansını dayanıklılıkla birleştirir. Bu aksiyon kamerası 10 metreye kadar su geçirmez ve 2.0 metreye kadar darbeye dayanıklıdır.

Bir Exmor RS CMOS sensörü ve BIONZ X görüntü işlemcisi içeren RX0, mükemmel görüntüleme özellikleri sunar. Bu ürünün harika bir özelliği, 1000 fps’de süper ağır çekim videolar çekebilmesidir. Daha önce hiç olmadığı gibi ağır çekim spor görüntülerini yakalayabilirsiniz. RX0 ayrıca hızlı hareket eden nesnelerin kristal netliğinde çekimlerini sağlayan 1/32000 saniyeye kadar bozulma önleyici bir deklanşör içerir. Kullanıcılar 16 fps’ye kadar fotoğraf çekebilir ve daha profesyonel video seçenekleri sunar.

Tüm bu harika özelliklerin yanı sıra RX0, çeşitli çekim seçeneklerini barındıran bir dizi aksesuar tarafından desteklenmektedir.

Özet

Sonsuz yaratıcı olasılıklara ilham veren aksiyon kameraları, içerik oluşturucularına en son teknoloji ve çok yönlü uygulamalar sunar. İster bir dağdan aşağı inin, ister bungee jumping yapın, en iyi kamera kendinizi en rahat hissettiğiniz kameradır. Bu nedenle, yamaçlara çarpmadan ve bir sonraki adrenalin yükselmesine geçmeden önce, pazarda sizin için mevcut seçenekleri kontrol ettiğinizden emin olun. Gurur duyacağınız ilham verici içerikler hazırlayabilirsiniz.