Arkeologlar , alfabelerin ilk hallerini belgeleyen binlerce yıllık mağara resimlerini keşfettiler. En eski alfabetik sembollerden bazıları Orta Amerika’da (2500 yıl önce), Çin’de (3.000 yıldan daha önce) ve Orta Doğu’da (5.000 yıldan daha önce) bulunmuştur.

Alfabenin en eski biçimlerinden biri, hiyerogliflerdir. Hiyeroglifler, tüm kelimeleri temsil eden tek sembollerdi. İlk uygarlıkların sözcüklerini, ihtiyaçlarını ve yaşamlarını temsil etmek için binlerce karakter ve sembol kullanıldı.

Binlerce benzersiz hiyeroglif sembolü ezberlemek zor bir işti.  Her köpek , çiçek veya ağaç türü için benzersiz bir sembolü hatırlamaya çalıştığınızı hayal edin! Bu yüzden sadece en yüksek eğitimli rahipler uzmandı.

Medeniyetler ve iletişim ilerledikçe, insanlar konuşulan bir dildeki tüm kelimeleri temsil etmek için çok daha küçük sembollerin kombinasyonlarını kullanmanın mümkün olduğunu keşfetmeye başladılar . Tarihçiler, Mısır hiyerogliflerinden uyarlanmış 22 sembolden oluşan ilk alfabetik yazı sistemi olarak Proto-Sinaitik yazıya işaret ediyor. Bu set, Orta Doğu’da Sami konuşan insanlar tarafından MÖ 1700 civarında geliştirildi ve Fenikeliler tarafından benimsendi ve diğer uygarlıklara yayıldı. Modern alfabemizin temeli budur.

Her simgeye harf deriz. Alfabenin her harfi dilimizde bir sesi temsil eder. Bu harfleri birleştirerek sınırsız sayıda kelime kullanmak mümkündür.

Tarih boyunca dünya üzerinde birçok farklı alfabe kullanılmıştır. Genellikle, başka bir dilin alfabesi değiştirilerek yeni alfabeler oluşturulur.

Latin alfabesi (“Roma alfabesi” olarak da bilinir) bugün dünyada en yaygın kullanılan alfabetik yazı sistemidir. Türk alfabesinin dayandığı sistem budur.