Aly Dia(20 Ağustos 1965-…), futbol tarihinin en eğlenceli dolandırıcılık hikayelerinden birinin başkahramanı Senegalli eski forvet oyuncusu.

1996 yılında dönemin Southampton teknik direktörü, Fenerbahçe stadının ortasına Galatasaray bayrağı dikmesiyle ünlenen eski Galatasaray teknik direktörü, Graeme Souness’ın telefonu çalar. Arayan dönemin en iyi futbolcularından George Weah’tir, Souness Weah’ın kendisini aramasına şaşırır ama konuşmaya devam eder. Weah’ın Souness’ı aramadaki amacı milli takımdan da tanıdığı Aly Dia adlı oyuncuyu kendisine önermektir. Ne talihtir ki o dönemde Souness da yana yakıla forvet oyuncusu aramaktadır. Kadrodaki sakatların çokluğu nedeniyle uzun uzadıya düşünmeden, arayan referansa da güvenerek oyuncunun takıma katılmasını ister.

Southampton Dia ile 1 aylık deneme kontratı imzalar. Daha doğru düzgün idman yapmadan fikstürdeki ilk Premier Lig maçı olan Leeds United maçı kadrosuna alınır ve şans 33. dakikada yüzüne güler, sakatlanan oyuncunun yerine oyuna girer. Fakat ortada bir gariplik vardır, Dia hiç profesyonel oyuncuya benzemiyordur nereye gideceğini, ne yapacağını bilmeyen biri gibidir ve sonunda 85. dakikada oyundan alınır. Gerçekler yakında anlaşılacaktır ki Aly Dia aslında profesyonel bir futbolcu değildir. Milli takım kariyeri için Senegal konsolosluğuna yazı gönderen kulüp böyle bir oyuncunun milli takımda hiç forma giymediğini öğrenir. Bu arada kulübün geç fark ettiği detay, kendisini Weah olarak tanıtan kişinin Dia’yı milli takımdan arkadaşı olarak anlatmasıdır fakat bu imkansızdır çünkü Weah Liberya’lıdır.

Kandırıldığını fark eden kulüp 2 hafta sonunda Dia’nın sözleşmesini fesh eder. Fakat Dia için problem yoktur 2 haftada 2000 pound kazanmış ve bir Premier Lig maçında 52 dakika oynamıştır. Daha sonra amatör ligte bir süre futbol hayatına devam Dia 2001 yılında Northumbia Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olur ve 2003 yılında alanında Amerika’da master yapar.

Dolandırıcılık her ne kada