Her ülkenin kendine özgü garip gerçekleri olduğunu unutmamalıyız. Almanya’da o ülkelerden biri. Almanya’da birçok yabancı, mutfaklı daire bulamadığını söylüyor. Daireyi kiraladıktan sonra kendi mutfağınızı inşa etmeniz gerekebiliyor. Ülkedeki tuhaf kültür ve tuhaf yasalar, birçok insana garip gelebiliyor. Almanların; Hristiyan, Yahudi Müslüman olanların ibadet edebileceği bir yer olarak Berlin Evi’ni inşa etmeye karar vermiş. Almanca dilinde 79 harf uzunluğunda kelimeler görebilirsiniz. Almanya hakkında, ülkeye bakış açınızı değiştirebilecek tuhaf gerçekler bulunuyor. İşte bu enteresan gerçek bilgiler:

Yastıklar Silah Olarak Kabul Edilir

Almanya’daki yasalara göre, bir yastık “pasif” bir silah olarak kabul edilebilir. Alman yasalarına göre de, yastıklara sahip birine vurmak saldırı suçlamalarına yol açabilir. Almanya’da yastık dövüşünden önce bir kez daha düşünmeniz gerekebilir.

Doğu ve Batı Almanya Hala Uzaydan Farklı Görünüyor

Batı Almanya ve Doğu Almanya birleşmeden önce kullanılan sokak lambaları açısından farklıydı. Bu nedenle, bu bölgelerin havadan görünümü hala farklı görünüyor. Uydu görüntüsü bu farkı gayet güzel biçimde gösteriyor.

Yılda yaklaşık 5.500 Dünya Savaşı Bombası Keşfediliyor – Yaklaşık Günde 15

Almanya’da hala II. Dünya Savaşı’ndan kalan binlerce ton patlamamış bomba var. Her yıl 5.500’e yakın bombanın, günde ortalama 15 olacak biçimde bomba bulunması ilginçtir.

Almanya’da Doğru Bira Sayısını Almak İçin Doğru İşaretleri Göster

Bir Alman barında, doğru sayıda bira alabilmek için doğru parmak işaretleri ile istediğinizi göstermeniz gerekir . Almanya’da bir bira almak için başparmağınızı gösteriyorsunuz. İkinci bira için ilk parmağınızı göstermelisiniz.

Münih Oktoberfest Aslında Eylül Sonu Başlıyor

Oktoberfest,  popüler ve dünyanın en büyük bira festivalidir. Etkinlik her yıl Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşiyor. Adına bakarak zamanını Ekim’de zannetmeyin. Etkinlik Eylül ayında başlıyor. Festival her yıl Eylül ayının ortasında veya sonunda başlar. Oktoberfest, Almanya’nın çeşitli geleneksel yiyeceklerini ve eğlence kültürünü yansıtıyor. Festival, 1810’dan beri Bavyera kültürünün önemli bir parçasıdır. 6 milyondan fazla insan, dünyanın farklı yerlerinden gelerek kutlamalara katılıyor.

Pazar Günleri Gürültülü Bir Çalışma Yok

Pazar günleri, gürültülü bir inşaat çalışması yapamazsınız. Bu durum, Almanya yasalarına aykırıdır. Pazar günleri, Alman halkının dinlendirici zamanlarının önemli bir parçası olarak görülüyor. O gün gürültü kirliliği yoktur. Almanlar sessiz bir Pazar’ı tercih ediyor.

Alman Otobanında Yakıt Bitmesi Yasa Dışı

Almanya’daki bir yasaya göre, Alman otobanında benzin bitmemelidir. Hızlı otobanlarda benzin bitmesi, diğer araçlar için de risk oluşturabilir. Efsanevi otobanların üzerinde yürümek de yasa dışıdır. Eğer bu yasalara uyulmazsa, 100 $ ‘a yakın bir ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Cezaevi Kaçışları Kanunla Cezalandırılamaz

Çoğu ülkede hapishaneden kaçmak yasa dışıdır ve cezalandırılır. Fakat Almanya’da durum böyle değil. Hapisten kaçarsanız ve yakalanırsanız, hapis cezasına kaldığınız yerden bir kez daha devam etmek için hizmet edeceksiniz. Bu yasa, Alman hükümetinin özgürlüğe doğru koşmanın insan içgüdüsü olduğunu düşündüğü 1880 yılına dayanıyor. Ancak hapishane kaçışına yardımcı olmak suçtur. Hapisten kaçarken, hapishane mülklerine ve hükümet mallarına zarar vermek de suçtur.

Üniversite Almanya’da Herkes İçin Ücretsiz

Üniversite öğrenim ücreti Almanya’da tamamen ücretsizdir. Bu garip bir şey değil ve toplum için çok yararlı. Garip olan şey, yabancı öğrenciler için de üniversite ücretinin ücretsiz olmasıdır. Özellikle ABD’den gelen birçok uluslararası öğrenci, çalışmalarında binlerce dolar tasarruf etmek için Alman üniversitelerine kabul edilmeyi amaçlamaktadır. Ücretsiz eğitim dışında, kabul süreci de kolaydır.

Sahte Otobüs Durakları

Sahte otobüs durakları Almanya’daki bir gerçektir. Alman bakım evleri ve hükümet tarafından ortak çalışma ile Alzheimer hastalarının dolaşmasına yardımcı olmak için birçok sahte otobüs durağı kurulmuştur. Bu garip ve komik gelebilir. Ancak bu strateji hastalara gerçekten yardımcı olur. Alzheimer hastalarında kısa süreli bellek problemleri vardır ve uzun süreli maddeleri hatırlayabilirler, bu da otobüs duraklarının otobüsle “eve gitmek” için olduğunu hatırlamalarına yardımcı olur. Otobüs duraklarında  yeşil ve sarı işaretleri de görebilirsiniz. Bu hastaların eve gitmek için burada beklemeleri gerektiğini hatırlamalarına yardımcı oluyor.

Önceden “Doğum Günün Kutlu Olsun” Dilemek Kötü Şans Olarak Kabul Edilir

Almanlar, birinin gerçek günden önce “Doğum Günün Kutlu Olsun” istemesini kötü bir şans olarak görür. Bu durum, Almanların bir şey gerçekleşmeden önce çok emin olmama alışkanlığına sahip olmasıyla açıklanır. Almanya’da bilim ve mühendislik alanlarındaki hassas ölçümler gibi, doğum günleri de tam olarak ölçülür. Bi batıl inanç gibi görülecek bu kural, kötü şans görüldüğü gibi görgü kurallarına da aykırı olarak kabul ediliyor.

Hükümet Garip Bebek İsimlerini Reddedebilir

Hükümet garip bebek isimlerini reddedebilir. Almanların ortak isimleri olmasının nedeni budur. Bebekler için garip isimler belirlerseniz, kanunları çiğniyorsunuz demektir. Sadece Almanya değil, Japonya, İsveç ve Çin gibi diğer ülkeler de verilecek olan isimlerin garip olmasını engelliyor. Hükümet, bebeğin gelecekte isimleri yüzünden utanmasını istemiyor. Elbette bazı isimlere yasak gelirken bazı isimlere izin verilmesi bir tartışma yaşanmasına da neden oluyor.