Özellikle kriz zamanlarında fazladan bir gelir kaynağı aramayan birini bulmak zor oluyor. Herkes daha fazla para kazanmanın yollarını arıyor, çünkü maaşları yeterli gelmiyor. Geleceklerine yönelik bir finansal güvence istiyorlar. Bu da tüm maaşınızı her ay fatura ve borç için harcamaktan daha fazlasını yapmayı gerektiriyor. Bazıları borsaya yatırım yaparak daha riskli yöntemlere yönelirken, bazıları gayrimenkul ile şanslarını deniyor.

Bununla birlikte, birçok insan için değerli metaller ve altın en güvenli yatırım olmayı sürdürüyor. Bu rehber altın ve değerli metaller ile ilgili bilgiler içeriyor.

Doğru Metalin Seçilmesi

Metallere yatırım yapmaya başlamadan önce, ne tür metallere yatırım yapabileceğinizi tespit etmeniz gerekir. Bu listedeki ilk seçeneğin, her zaman değerli ve her zaman olacak olan altından başka bir şey olmadığını söylemeye gerek yoktur. Bu değerli metal, paslanmaması nedeniyle dayanıklılığıyla bilinir. Çeşitli uygulamalarda oldukça kullanışlı hale getirebiliyor.

Altın çoğunlukla para birimi veya mücevher olarak kullanılır. Altın fiyatları genellikle ortalama arz ve talepten etkilenmese de ülkenin mevcut durumuna göre değişir. İnsanlar finansal veya politik nedenlerden dolayı stoklamaya yönelirse fiyatı artabilir. Her şey normalse ve insanlar duygusal nedenlerle veya para birimi olarak altın satın alıyorlarsa, fiyatlarında çok da fazla bir değişiklik görmezsiniz. Bu durum kötü değildir, çünkü altın her zaman değerini korur.

Yatırım yapmak için değerli bir metal olarak gümüş de var, ama altından çok daha uçucu olabilir. Gümüş endüstriyel amaçlar için kullanılabilir. Bu, piyasadaki mevcut değerine ve içinde kullanıldığı uygulamalara bağlı olarak fiyat dalgalanmalarına yol açar. Son olarak, gün boyunca da işlem gören ve en değerli metallerden biri olarak kabul edilen platin var. Altından daha değerli olduğu düşünülmektedir çünkü çok daha azdır.

Yatırım

Yatırım yapmak istediğiniz değerli metali tanımlamak sadece başlangıçtır. Daha sonra tam olarak nasıl yatırım yapacağınızı ve bu yatırım için iş planınızın ne olacağını anlamanız gerekir. Değerli metallere yapılan en popüler ve finansal akıllı yatırımlardan biri, bunları Bireysel Emeklilik Hesabınızda (IRA) kullanmaktır. Özellikle, yatırımcılar bu seçenek için altın kullanır ve emeklilik planınızın enflasyondan veya diğer dış faktörlerden etkilenmemesini sağlamak için harika bir yoldur.

Bir sonraki en iyi seçeneğiniz, değerli metal tüccarları arasında oldukça popüler olan Emtia Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) olacaktır. Altın, gümüş ve platin gibi metallerde ticaret yapmak için uygun ve kolay erişilebilir bir yol sunarlar. Metallere gerçek erişiminizin olmadığını bilmelisiniz; yani, altın bir külçe veya gümüş bir para isteyemezsiniz.

İnsanların bir başka yaklaşımı da değerli metal stoklarına yatırım yapmaktır, ancak bu riskli olabilir. Çünkü piyasanın nasıl çalıştığını ve fiyat değişikliklerini neyin etkilediğini anlamanız gerekir.

Biraz daha riskli bir seçenek istiyorsanız, muhtemelen değerli metaller söz konusu olduğunda yatırım yapabileceğiniz en likit yaklaşım olan vadeli işlemler ve seçeneklerle ilgilenebilirsiniz. Daha da önemlisi, bu seçenek size altın, gümüş, platin ve diğer değerli metallere büyük yatırımlar yapma şansı verir. Burada büyük karlar elde etmek için duruyorsunuz, aynı zamanda büyük kayıplar da yaşayabilirsiniz.

Neden Kıymetli Madenler Ticareti Yapmalısınız?

Değerli metaller nadirdir ve madenciliği kolay değildir. Bu, değerlerinin düşmesi muhtemel olmadığı anlamına gelir, bu nedenle de her zaman iyi bir yatırımdır. Daha da önemlisi, değerleri çoğunlukla enflasyondan olumsuz olarak etkilenmiyor. Bir ülke para birimi, devalüasyon ile değer kaybetse bile altın hala değerli bir metal olarak kalır. Aksine, satın almak daha pahalı olacaktır. Kısacası, değerli metaller her zaman bir pazara sahip olacaklar ve gelecek için oldukça iyi bir yatırım olacaklar.

Daha da önemlisi, değerli metallerin bir ton endüstriyel ve teknolojik kullanım alanı vardır. Bu da içinde yaşadığımız bu teknoloji çağına çok iyi bir yatırım yapmak demektir. Altın ve paladyum gibi daha nadir türlerin bile farklı endüstrilerde çok kullanımı vardır. Dikkate almanız gereken bir açı daha, piyasada çok nadir değerli metal paraların, koleksiyoncunun eşyalarının olması. Bunlardan bazılarını ele geçirmeyi başardıysanız, çok para kazanmaya devam edersiniz çünkü bunlar her zaman talep görmektedir ve bazı insanlar onlar için çok para ödeyecektir.

Değerli metallerle işlem yapmak risksiz değildir, bu da dikkate almanız gereken bir şeydir. Bir ülke ekonomik açıdan çok istikrarlıysa, insanlar ekonomik bir düşüş olmadan değerli metallere yatırım yapmadığı için fiyatlar biraz düşebilir. Tükenme, değerli metallerde oluşabilecek bir problemdir. Talep çok yüksekse, mevcut arzlar tükenebilir, bu da pazarı kolayca dalgalandırabilir ve planlarınızı değiştirebilir.

Bunun nedeni, değerli metal üreticilerinin piyasaya daha fazla metal getirmesi gerekeceğidir ve bunlardan herhangi birinde bir sıkıntı varsa, fiyatlar yükselebilir. Bununla birlikte; altın, gümüş ve platin hala çoğu yatırım yollarından daha güvenli yatırım seçeneğidir.