Android 11’in ilk geliştirici önizlemesi düştü. Apple’dan kopyalanan bir çok özellik bulunuyor. Şu anda, yalnızca birkaç Pixel telefon için indirilebilir durumda ve herkese açık bir beta değil. Herkese açık beta birkaç hafta içinde yayınlanacak.

Yeni özelliklere bir göz atalım…

Mesaj Balonları

Telefonunuza bir mesaj geldiğinde ekranda yüzen bir balonda bildirim gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu başka uygulamalar tarafından da kullanılabilir ama hemen güncelleme gelmeyecektir. Kullanmak için mesaj bildirimine basılı tutun ve “balonun içinde göster” seçeneğini seçin. Seçtikten sonra  balonu ekrandan kaydırana kadar mesajlar balondan bir pencere olarak açılır.  WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar için geliştiriciler uygulamalarında bu özelliği uygularsa ve uygularsa aynı yöntemin uygulanacağını düşünüyoruz.

Ekran Kaydı

Bazı Android telefonların zaten yaptığı (Xiaomi gibi) ekran kaydı uygulamaya ihtiyaç duymaksızın Android 11’e geliyor. Hızlı menüye ekleyebilecek ve kolayca erişebileceksiniz.

Bildirim Üzerinden Devam Eden Görüşmeler

Mesajlardan bahsetmişken Android 11’in ayrıca bildirimlere özel yeni bir konuşma bölümü de bulunuyor. Böylece çeşitli mesajlaşma uygulamalarında devam eden görüşmeler kolayca takip edilebiliyor. Tıpkı baloncuklarda olduğu gibi son mesajlaşlaştığınız kişilerle iletişimi hızlandırıyor.

Sohbet kabarcıklarıyla aynı amaca hisset ettiği için biraz gereksiz görünebilir. Ama mesajları daha erişilebilir hale getirmek için epey işlevsel.

Karanlık mod zamanlaması

Karanlık Mod ilk olarak Android 10’da yayınlandı. Android 11 ile bunu planlayabilir ve otomatikleştirebilirsiniz. Ayarlar içindeki saati zamanlayarak her gün istediğiniz saatte açılmasını ve kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Tek Seferlik Uygulama İzinleri

Android 10’in avantajlarından biri uygulama izinlerinin yenilenmiş olmasıydı. Google, Android 11 ile bu özelliğin kapsamını daha da genişletiyor. Artık uygulamalara tek sefere mahsus izinler verebilirsiniz. Konuma, mikrofona ya da kamera erişimine yalnızca tek seferlik izin verdiğinizde bir kullanım sonrasında eski ayarlara dönülüyor.

Uygulamaları paylaşım sayfasının üstüne sabitleme

Android 10 ile birlikte ‘Paylaş’ menüsünde yapabildiklerimiz değişmişti. Android 11 ile birlikteyse en çok paylaştığımız uygulamaları ‘Paylaş’ menüsüne sabitleyebileceğiz. Bu özellik, Android’in yerel paylaşım ekranını kullanan uygulamalarda mevcut olacak ancak Google Fotoğraflar gibi uygulamalardaki bireysel paylaşım menüsü için aynı şeyi söyleyemeyiz.