Bebeğinizi anne sütünden ayırmaya hazırlanıyorsanız, inek sütü yada başka bir çeşit site nasıl geçeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. “Organik Bebek Sütü İçeceği Tozu” veya “Bebek Beslenme İçeceği” etiketli birçok ürünü piyasada görebilirsiniz. Bu ürünlerin “dengeli beslenmesi” nedeniyle küçük çocuğunuzun beyin gelişimini destekleyeceği vaatleri de duyabilirsiniz. Kafanız karışabilir, ama denemeye yönelmezseniz daha iyi olur.

Yapılan tanıtım ve reklamların etkisiyle inek sütüne geçiş yaşına gelen bebeğiniz için, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Buna neden olan biraz da üretici firmalardır. Durum pek kullanımı noktasında gösterilen reklamlarda olduğu gibi iyi değildir.

Bebek sütü, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre en hızlı büyümeyi sağlayan besin kaynağıdır. Marketlerde ve Amazon gibi web sitelerinde, anne sütü yerine konulabilecek ürünlerin reklam tanıtımlarını görebiliyoruz. Çocuk beslenme uzmanları; bu tür sütün pahalı, gereksiz ve hatta sağlıksız olduğunu söylüyor. Bebek sütü olarak kullanılabilecek olan inek sütü fiyatının, dört katına mal olabiliyor. Ayrıca içecek esas olarak süt tozu, mısır şurubu ve bitkisel yağdan oluşuyor. Sonuç olarak, inek sütünden daha az protein içeriyor. Kanıtlar, Amerikan bebeklerinin zaten çok fazla şekerle tatlandırılmış içecek içtiğini göstermektedir. Bebek tozu üreten şirketler, her ne kadar sağlıklı beyin büyümesi için destek verildiği konusunda iddialar yapıyor olsa da sindirim sağlığı konusunda en büyük şüpheli konumundalar.

Bu şirketler, ürünlerini daha çok küçük çocuklarının ihtiyaç duydukları besin maddelerini alamamalarından endişe duyan seçici ebeveynlerine pazarlama amacındadır. Ancak içeceğe eklenen şeker, çocuklar için ileride ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) bu konuya dikkat çekerek, süt tozu olan besinler hakkında pek olumlu yaklaşımda bulunmuyor. Şirketlerin pazarladıkları bebek sütleri için, gereksiz ve küçük çocuklar için zararlı olarak gösteriyor. Aynı zamanda bu süt tozu ürünlerin ilave şekerlerle desteklendiğine dikkat çekerek, bebeğin midesini bozabileceği ve sorunlar yaşanabileceği ifade ediliyor.

Bebeğinizin süt alerjisi veya süt intoleransı varsa, düşünebileceğiniz bitki bazlı seçenekler vardır . Bununla birlikte; aileniz ve bebeğiniz için en iyisine karar vermeden önce, mutlaka çocuk doktorunuza danışmalısınız.