Oldukça nefes kesici bir durum olur. Ancak dünyanın en uzak yerine gitmeden önce bilmeniz gereken bir kaç şey bulunur.

Macera

Antarktika birçok gezgin için gezilecek yerler arasında bulunur. Beyaz kıtaya ulaşmak isteyen kişiler için yedi kıtanın tamamının geçilmesi aslında büyük bir başarı olur. Doğayı seven, penguen meraklısı olan ve dünyanın en uzak alanını deneyimlemek isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği durum olur. Dünyanın gerçek nihai sınırlarından birisi olur.

Boyut

Çoğu insanın Antarktika ile ilgili farkında olmadığı durum 500 kişiden fazla yolcu taşıyan gemilerin hiç birinin Antarktika’ya inmesine izin vermemesidir. Bu gemiler sürekli olarak seyir halinde bulunur. 500 kişiden az yolcu taşıyan gemilerde ise aynı anda sadece 100 yolcunun inme imkânı vardır. Bu da küçük olan geminin daha iyi olduğu anlamına gelir. Manzaralı bir gemi içerisinde en fazla 200 yolcu bulunur. Bu yolcuların 100’ünün karaya çıkma durumu vardır.

Daha sonra da geride kalan 100 kişi karaya çıkabilir. Küçük gemiler içerisinde iki iniş izninin olmasından dolayı daha fazla alanı ziyaret etme ve deneyimleme şansınız olur. 200 adet yolcu için 192 personel bulunur. Her oda için özel uşaklar yer alır. Aynı zaman da 114 süitin her birinde oturma odası ve veranda yer alır.

Penguenler

Çoğu kişi için Antarktika’yı ziyaret etmenin en önemli nedeni penguenler olur. Dost canlısı hayvanlar kişileri kesinlikle hayal kırıklığına uğratmazlar. Beyaz kıtada seyahat işlemi yerine getirilirken farklı penguenlerin görülme durumu vardır. Bütün penguen çeşitlerini göreceğinize dair bir garanti olmasa da birçok çeşidini görme şansınız olur. İmparator penguen en büyük penguendir. Yaklaşık olarak 100 kilo ağırlığında olma durumları vardır.

Boyun kısımlarında ve göğüs kısımların sarı, turuncu tüyler bulunur. Çene kayış kısımları çok güzel ve boyunlarında siyah bir kayış varmış gibi bir görüntüye neden olur. Hızlı yüzücülerdir. Bu nedenle de onları izlemek oldukça eğlencelidir. Kral penguen, İmparator penguenden biraz daha küçük olur ancak güzel bir tüy yapısına sahip olurlar. Dikenli turuncu kaşları bulunur.

Ayrıca: Antarktika Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler yazımız ilginizi çekebilir.

Kara, Deniz ve Gökyüzü

Antarktika’da az sayıda geminin hem helikopter hem de denizaltı seçenekleri yer alır. Helikopter ve deniz altı gezileri için ekstradan bir ücret ödemeniz gerekir. Denizaltı tek sefer için altı konuk alan bir alandır. Buz gibi bir derinliğe 1000 metreden daha fazla inme durumu bulunur. Hızlı bir şekilde hareket eder. Penguenleri görmek içinde harika bir yolculuk olur. Helikopter yolculukları içinde altı yolcu alınır. Geniş ve buz kaplı olan kıtanın havadan görünümü oldukça farklı olur.

Güney Georgia ve Falkland Adaları

Falkland Adası, kral penguenin düzinelerce görüldüğü alandır. Güney Georgia ise imparator penguenler ile bir ton ağırlığına sahip olan başka vahşi hayatlarında görülebileceği bir alan olur.

Kutup Ayısı Dışında Çok Sayıda Başka Hayvan Yer Alır

Antarktika’da kutup ayıları bulunmaz. Nedeni ise onların Kuzey Kutbu’nda yaşıyor olmasıdır. Burada penguenler, foklar, balinalar ve diğer hayvanlar yer alır. Leopar, yengeç, güney fil ve fok balığı da görebileceğiniz hayvan türleri arasında yer alır. Kambur, yüzgeç, mavi ve katil olmak üzere bir çok balina çeşidi görme imkanınız da bulunur.

Sessiz

Antarktika boyutu nedeni ile beşinci en büyük kıta olur. Nerdeyse tamamı buzla kaplı olan bir alandır. Otel, yol ve insan bulunmaz. Farklı alanlardan gelen yolcu gemilerinin kaptanları birbirleri ile konuşurlar. Koordinasyon yapmaya çalışarak herkesin aynı anda aynı yere gitmesini engellerler. İnanılmaz bir şekilde rahatlatıcı ve aynı şekilde huzur veren bir alan olur. Özellikle de görünüm itibari ile görülmesi gereken alanlar arasında yer alır.

Gün Batımı

Penguenler ve buzdağları oldukça mükemmel bir görünüme sahiptir. Turizm sezonunda bir kaç ay güneş batmaz. Sadece akşam geç saatlerde ufukta alçalma görülür. Zevk alınacak olan güzel morların ve pembelerin üremesini sağlar. Gece yarısı dahi etrafı görmek için yeterli bir ışık bulunur. Gerçek bir gün batımı olmasa da oldukça güzel bir durum olur. Çünkü gün batımları burada çok daha uzun sürer.

Kano

Buzullar bol olarak bu kısımda yer alır. Çünkü bu alan dünya buzunun %90’ına tatlı suların ise %80’ine sahip olan bir alandır. Buz parçalarının suya düşme durumu oldukça güzel bir manzaraya sebep oluyor.

Doğa İle Daha Yakın

Yürüyüşler gezintinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Karada yürüdüğünüz zaman penguen topluluğuna rastlamanız oldukça doğal bir durum olur. Penguenler sanki ziyaret için bekliyor gibi görünürler. Penguenlerin yürümelerini, karınları üzerinde kaymalarını, çok az sayıda insanın yürüdüğü alanda yürümelerini izlemek oldukça keyifli bir durum olur. Penguenlerin yanı sıra buzdağına ve karada bulunan hayvanlara da yaklaşmak oldukça güzel, rahatlatıcı, huzur verici ve keyif verici olan durumlar arasında yer alır.