Yolculuk tutkusu ve keşif insanların her zaman ilgisini çekti. Bugün, teknoloji her geçen gün gelişiyor olsa da, tüm dünyayı dolaşmak hala zor bir görev gibi görünüyor. Bu nedenle, tarihte  dünyada gerçekleşen çok eski keşiflere ve bunu gerçekleştiren kişilere büyük bir saygı duymak gerekiyor. Modern dünyada hala bıraktıkları miras takip ediliyor. Bugün bile hayran kalmaya değer antik dünyanın 10 büyük kaşifini bulduk.

10. John Cabot (1450-1500)

Bir deniz gezgini olan John Cabot, 1450’de İtalya’da doğdu. Kuzey Amerika’nın kıyı bölgelerini keşfetti. Christopher Columbus ile aynı dönemde yaşıyordu. Cabot ilk seferi maalesef büyük bir başarısızlıktı. Ancak, onu dünyadaki en ünlü kaşifler yapan başarısızlığından asla vazgeçmedi. 1497’de İrlanda’dan yola çıkarak Atlantik ve Yarımada’yı selamladı ve İngiltere’de Bristol’e geri döndü. Ölümünün hala bir gizem ve çelişki olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir. İtalya, İngiltere, Kanada’daki birçok okul, sokak, meydan, kule vb. yere ismi verilmiştir.

9. Roald Amundsen (1872-1928)

Roald Amundsen, Güney Kutbu ve Kuzey Kutbu’na ilk ulaşan kişi olan kaşifidir. Kuzey Kutbu’ndaki Kuzeybatı Geçidi’ni gezen ilk seferi yapmıştır. 1872’de Norveç’te doğdu. Tutkusu, vahşi doğada yeni yerleri keşfetmekti. Dünyaya kutup bölgelerinin sertliğini gösterdi. 1921’de bir kurtarma görevi sırasında kayboldu ve uçak kazasıyla öldürüldüğünden şüpheleniliyor.

8. Kaptan James Cook (1728-1779)

James Cook Hawaii’yi keşfeden ilk Avrupalı ​​oldu. 1728 yılında Yorkshire, İngiltere’de doğdu ve Kraliyet Donanması’nın kaptanıydı. Cook, Avustralya’nın doğu kıyısını keşfeden ilk Avrupalı ​​oldu. Haritaları oldukça doğrıydı, insanlar 20.yüzyıla kadar onun haritalarını takip etti. Bu nedenle ona, “ana mapmaker” dendi. Cook üç yolculuğa çıktı; Pasifik Adaları, Hawaii ve Cook Adaları’nı keşfetti. İlk seferinde Yeni Zelanda’ya ulaştı ve daha sonra Antarktik Çember’e gitti . Sonunda Batı Kanada ve Alaska’nın donma bölgesine ulaştı. 1779’da, Adaları işgal etmeye ve Hawaii’yi ele geçirmeye çalışırken Hawai kabilelerinin elinde av oldu.

7. Xuan Zang (602-664)

Xuan Zang, 602 doğumlu bir Çinli Budist rahipti. Budizm hakkında derinlemesine bilgi edinmek için Zang, hayatının ilk aşamasından bu yana Çin’de hemen hemen her yeri gezdi. 627’de Gansu’dan yolculuğuna başladı ve sonunda Hindistan’a ulaştı. Hindistan ve Kuzey Budizm’i incelemek için Hindistan’ın kuzey bölgelerinin çoğunu kapsayacak biçimde dolaştı. “Batı Bölgelerinde Büyük Tang Kayıtları” adlı kitabı, 646 yılında ortaçağ Orta Asya ve Hindistan’ın araştırılması için ana kaynak oldu.

6. Amerigo Vespucci (1454-1512)

Bugün “Amerika” ülkesi, tüm zamanların en büyük kaşiflerinden biri olan Amerigo Vespucci’den geldi. İtalyan Vespucci, dört yolculuk yaptı ve son 1503 yılındaki seferinde Amerika kıtasını keşfettiği iddia edildi. Vespucci tarafından ortaya konan ilk düşünce; Brezilya ve Batı Hint Adaları Asya’nın bir parçası olarak temsil edilmesinin yanlış olduğunu kanıtladı. Bugün iki tanınmış şehir keşfetti, Rio-de-Janerio ve Rio de la Plata. 1500 yılında Amazon Nehri’nin ağzını keşfetti. Seyahatinde dolaşırken, yolculuğunun arkasındaki tutkusu; Asya, Avrupa ve Afrika’dan sonra yeni bir kıta adı “Amerika” yı getirdi.

5. Vasco da Gama (1469-1524)

1469 doğumlu Portekizli bir kaşif olan Vasco da Gama, Portekiz ve Hindistan arasında bir deniz ticareti kurulmasında etkili oldu. İlk seferinde 1487’de Portekiz’den ayrıldı ve 1498’de Hindistan’a on yıla aşkın zaman harcayarak ulaştı. Biber ve tarçın baharatlarını Avrupa’ya tanıttı. Deniz rotası, Güney Afrika’dan geçen Avrupa ile Hindistan arasındaki rotası Dünya arama tarihinde bir kilometre taşı olarak kabul edilir. Vasco, Asya ve Hindistan’da sömürge imparatorluğu kurmak için tanınmış bir figür oldu. İkinci yolculuğunda Vasco, gemide yaklaşık 400 Müslüman hacı öldürmekle yükümlü tutuldu. 1524’te sıtmadan acı çekerek öldü.

4. Marco Polo (1254-1324)

1254 doğumlu Marco Polo, Venedik şehrinden bir tüccardı. Dört yıllık Asya gezisi, Avrupa ile Doğu Hindistan arasındaki ticareti etkiledi. Ayrıca Karakoram’dan Pekin şehrine Çin’e ulaştı. Asya’da yaklaşık 24 yıl geçirdi ve 1295’te Venedik’e döndü. Ertesi yıl Curzola savaşı sırasında yakalandı. “Marco Polo’nun Seyahatleri” kitabı, Avrupalılara Çin, Japonya ve Hindistan’a kapsamlı bir bakış sağlayan kitap oldu.

3. İbn Battuda (1304-1369)

İbn Battuda, 1304 doğumlu bir Fas denizcisi olarak tarihin en büyük gezginleri arasında kabul edilir. 30 yılı aşkın bir süre, ortaçağ dünyasında seyahat etti. Battuda, 1325 ve 1332 yılları arasında Kuzey Amerika, Irak, İran, Somali ve Arap Yarımadası gibi ülkeleri araştırdı. Karadeniz bölgesine ulaşmak için hem deniz hem de kara yolunu kullandı. 14.yüzyıl ortalarında İspanya ve Afrika’yı araştırdı. Yaşam süresi boyunca yaptığı yolculukları, “Seyahatler” kitabında yazılmıştır. Bugün bile, keşif açısından dünyadaki birçok Müslüman ve seyahat yazarına ilham veriyor.

2. Christopher Columbus (1451-1506)

İspanya’dan kral Ferdinand’ın yardımıyla Christopher Columbus, 1472 tarihinde 120 mürettebat üyesi ile birlikte yepyeni bir dünya keşfetmek için yola çıktı. Bahamalar’daki Watling’s Island’ı idare etti. Ona San Salvador olarak da isim verildi. Columbus; Küba, Jamaika ve Haiti’yi keşfetti. Ayrıca Güney Amerika topraklarını tespit etti ve Trinidad, Tobago ve Grenada’yı araştırdı. Son yolculuğunu 1502’de yaptı. Panama, Kosta Rika ve Honduras’a ulaştı.

1. Ferdinand Macellan (1480-1521)

Magellan, tarihte dünyayı dolaşan ilk gezgin ve Pasifik Okyanusu’nu geçen ilk yolcu olarak bilinir. 1480’de Portekizli bir ailede doğdu. 1505’te Yeni Gine’nin batısında bulunan Maluku adalarına bir tur yapmak için İspanya kralı tarafından atandı. Maluku Adaları “Spice Adaları ” olarak da bilinmektedir. 1519’da 270 mürettebat taşıyan yaklaşık beş gemi, Magellan komutası altında İspanya’dan ayrıldı. Kanarya Adaları, Brezilya, Ekvador ve Cape Virgin’leri gezdiler. Cape Virgins yakınlarındaki 600 Km uzunluğundaki geçit şu anda “Macellan Boğazı” olarak tanınmaktadır. Keşif, 1521’de Filipinler’e ulaştı Magellan, 1521’de Filipinler’deki Mactan Savaşı sırasında öldürüldüğünden tüm yolculuğu tamamlayamadı.