Arının balı ne kadar tatlı olursa olsun, iğnesi de o kadar acıdır. Arı sokarsa o yerde şişlik olur ve yoğun ağrı başlar. Bazen zehir etkisi nedeniyle ateş de olabilir.

Arı Sokması Sonrası Ne Olur?

Bir arı ısırığı, sokmasında zehirlenme nedeniyle ağrı, yara ve bazen ateşe neden olur.

Arıların iğnesinin pamukla çıkarılması iyi bir seçenektir.Yani iğne cımbızla veya sivri şeylerle çıkarılmamalıdır.

Arı Sokmalarının Belirtileri

Arı ısırıklarında ağrı ve şişkinlik dışında başka belirtiler de vardır. Herkesin farklı semptomları olmasına rağmen, bazı insanların şiddetli ağrısı vardır, bazıları sadece etkilenen bölgede şişer, bazıları kırmızıya dönüşür.

  • Yanma ve ağrı
  • Şişme
  • Kızarıklık
  • Vücut ısısı artışı
  • Halsizlik
  • Karın ağrısı

Arı Sokmasının Tedavisi:

Arı sokmaları son derece tehlikeli kabul edilir ve çok nadir de olsa insanlar arı ısırıkları nedeniyle ölür. Arı sokmaları vücutta zehirlenmeye neden olur, bu nedenle vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı riski artar.

Arı sokmalarının tedavisi ev içi yöntemlerle çözülebilir.

buz tedavisi

Arı Soktu Ne Yapmalıyım?

Bal uygulayın

Arı Sokmaları için Çözüm arıyorsanız: Arı sokmaları balla tedavi edilebilir. Arı sokmasından sonra iğnenin olduğu bölgeye bal sürün. Bal uygulanması anında rahatlama sağlar ve zehirin vücutta yayılmasını engeller. Bal iltihaplanmayı da engeller.

Demir

Bir arı sizi sokmuşsa demir ile sokulan bölgeyi gecikmeden ovalayın. Demir ile ovulması zehiri bitirir ve sokmalar ortaya çıkar.

Sirke uygulayın

Elma sirkesi de arı sokması ilaçlarından biridir. Pamukla biraz sirke uygular ve bu pamuk parçasını sokma bölgesine yerleştirirseniz acı hafifler.

Buz uygulayın

Buz toksinlerin yayılmasına izin vermez. Aynı zamanda, sokmanın neden olduğu ağrı da azalır.

Antiseptik krem

Antiseptik krem ​​uygulamak zehrin yayılmasını ve iltihaplanmayı engeller. Hemen acıdan kurtulursunuz. Bu kremi günde en az dört kez uygulayın.

Karbonat

Aslında kabartma tozu alkalin içerir. Zehrin etkisini ortadan kaldırır.

Diş macunu

Arı tarafından ısırıldığında beyaz diş macununu hemen batırılmış bölgeye uygulayın. Diş macunu asidik etkiyi azaltmak için hareket eder ve uygulanması ağrıda azalma sağlar ve aynı zamanda zehiri de ortadan kaldırır.

Arı Sokmaları için Çözümler

Bir arı sokmasının etkisi en az iki gün sürer. Aynı zamanda, zerdeçal içeren süt içmek, acı çekerken etkili olduğunu kanıtlar ve bu süt içilerek sokma zehiri vücutta yayılmaz. Bu nedenle, yukarıda bahsedilen arı sokmalarının arı ısırması üzerinde tedavisine ek olarak, zerdeçal sütü de içilir.