1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Atatürk döneminde yapılmıştır. Bunun yapılmasının sebebi Yeni Akit gibi nefret söylemleri yapan gazeteye göre Atatürk’ü “din düşmanlığı” ile suçlar. Halbuki durum böyle değil. Konuyu detaylı yazmadan önce kendi fikrimi izah edeyim. Asırlarca kilise, bir o kadar süre camii olarak hizmet veren bir bina bence zaten müze olmalı. Müslümanlık son din olmasına rağmen hristiyanlık da Kuran’ı Kerim’e göre Allah tarafından gönderilmiştir. Bu yüzden dinler arası düşmanlık yerine barışçıl haretketlere ihtiyaç vardır. Zaten müze kararı sonrası Atatürk Nobel’e aday gösterilmiştir.

Ayasfoya, kılıç hakkı olarak görülmektedir. Osmanlı büyük fetihlerde, o yerde artık İslam bayrağının dalgalandığını göstermek için sembol bir yapıyı camiye çevirmekteydi. Fetih sonrası kılıç hakkının kulandığı bu yapı Ayasofya olmuştur.

Nasıl müze oldu?

1931 yılında Bizans mozaiklerinin ortaya çıkarılması için çalışmalar başlatılıyor ve Thomas Whittemore adında bir uzman getiriliyor. Bu sırada ibadet camide devam ediyor. İslamiyette cami içerisinde resimlerin bulunması sakıncalı görünüyor. Bu sebeple ibadete kapatılıyor ve müze yapılıyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Yorumu

Miting yaparken oraya gelen kişiler “Ayasofya’yı yeniden cami yapın” gibi sloganlar atanlara ilk defa takdir ettiğim bir şekilde cevap veriyor. “Sultanahmet’i doldurun, ondan sonra bakarız” diyor ve devam ediyor. “Bu işin siyasi boyutu da var”. Artık bu tarz saçma istekleri bırakmak lazım.

https://www.youtube.com/watch?v=zkP5dSgdJGs