NASA’nın Ay’a inen astronotların bulamadığını Hintliler keşfetti; daha da ilginç olanı verilerin uzay boşluğunda kaybolan Chandrayaan-1’in Ay yüzeyine bıraktığı küçük aletten elde edilmiş olması. Ay toprağının yüzde 25’inde su olduğunun tespit edilmesi, daha önce kutup bölgeleri hariç kupkuru olduğu düşünülen Ay yüzeyinde su bulunduğunu ortaya çıkardı.

Üstelik Ay yüzeyindeki toprakta, en azından birçok bölgesinde ince bir film tabakası halinde su bulunuyor. O zaman şöyle düşünmek gerek, Apollo 11 ve arkasından gidenler, dünyaya inmiş olsalardı, 4’te 3’ü sularla kaplı yeryüzünde bulabula Sahra Çölü’nü bulmuş ve dünyada suyun olmadığına karar vermiş olacaktı.

Ayrıca, hayatın kaynağı su ise Ay’da da bir tür hayat olabileceği fikrini doğuruyor. Çünkü bilimadamları dünyadaki biyolojik yaşamın kaynağının su olduğu fikrinde.

Science dergisindeki makaleye göre: Ay’ın mineral haritasını çıkarmaya yarayan M3 cihazının, yüzeyden yansıyan ışığı analizi sırasında hidrojen ve oksijene bağlı bir kimyasal elementi belirten uzun dalgalı ışınım tespit etti. Bu da, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşan suyun varlığına işaret ediyor. Böylece, Ay’da suyun sadece kutup bölgelerindeki kraterlerin dibinde sürekli karanlık kısımlarda bulunduğu teorisi çöktü.