Uzun yıllardır hizmet veren ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilen BBC,  netflix ile anlaşmazlık yaşamaktadır. Bu anlaşmazlığın altında 10 yıl öncesinde BBC tarafından ortaya konulmak istenen bir projenin engellenmesi bulunmakta. BBC basın bürosunun açıklamaları her zaman saklıdır ve ölçülür düzeydedir. Son sefer  yapılan açıklamada gizlilik ve saklılık bulunmamaktadır. Olayın iç yüzü göründüğü kadar masum ama olmamakla birlikte zamanında birçok uyarı yapıldığı halde ihlal edildiği şeklindedir.

BBC projesi

BBC 10 yıl önce netflix hizmeti kurmaya çalışmıştır. Ancak bazı engelleyiciler tarafından bu başarılı olamamıştır. İngiltere’nin en çok kullanılan medya kuruluşu olan BBC birçok insana hitap ederek ulaşım sağlar ve her zamanda kullanılmıştır. Bazı söylentilere göre bilginin gücünü azaltmaya kararlı politikacıların güçlü bir savunması yönünde engellenmiştir.

BBC 10 yıl önce Project Kangaroo adında bir hizmet ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu hizmet bugünkü Netflix ile aynı görünümde ve aynı platformda. 2007 de Ashley Highfield’ın BBC üzerinde güçlü bir ticari platform kurma isteği üzerine gelişmiştir. BBC hizmetlerinden İPlayer lansman denetimi sonrasında Highfield, arkadaşı ITV strateji başkanı Ben McOwen- Wilson ile içki içmeye gittiler.

O akşam BBC, ITV ve Kanal 4’ten gelen iki kişi ile birlikte İngiliz Dijital televizyon hizmeti sunan bir plan tasarladılar. Bu planda Hollywood filmleri de yer alacaktı. Bu hizmete Kanguru adı verilecekti. Öncül projeye tamamen bağlı üç yayıncının ortak sahibi olan İngiliz televizyonunun da en iyisi olacağı kadar basitti. Proje destekleyiciler arasında bulunan kişi tarafından büyük bir darbe alarak proje oluşumu biraz gerilemeye başladı. Buna rağmen İplayer ile geniş kitlelere hitap etme düşüncesi ile Ashley çalışmalarına devam etmiştir.

İplayer Tanınan Firma

İPlayer’ın tanınması ve kullanılması ile yavaş yavaş hareketlenen ortam Kanguru oluşumunu da ortaya çıkarmıştır. Bu platformların gelişmesi zaman aldığı düşüncesi ile Kangaroo yokluğu BBC de hissedilmeye başlandı. Kangaroo beklenilen hıza ve hizmet genişliğine hemen ulaşamadığı için Netflix platformu bir başkası tarafından ortaya atıldı.

Kangaroo projesi ile birebir benzerlik gösteren proje dijital pazarda tüm kitleyi arakasına alarak büyük bir genişleme gösterdi. Ashley Highfield ise Kangaroo’nun finansal düzende düşük maliyetlerle oluşturulduğu ve abonelik yorgunluğu oluştuğunu belirtti. Birçok kişi tarafından projenin çalındığı konuşulsa da BBC yetkilileri tarafından net bir cevap sunulmamaktadır.