Bilgisayarınızda kaydedilmemiş bilgileri kaybetmek hayatınızı etkileyecekse ve bir sürü önemli bilginin kaybolması sorun olacaksa evet, zarar verir. Bir çoğumuz herhangi kaybedecek bir bilgimiz yoksa bilgisayarlara hak ettiği özeni göstermeme eğilimindeyiz.

Bilgisayarı doğru kullanmak, bilgisayarınızı daha uzun süre kullanmak anlamına gelir. Bilgisayar bakımı söz konusu olduğunda sıkça duyacağınız sözlerden birisi “güç” düğmesine basılı tutarak kapatmak yerine, menüdeki “kapat” butonuna basarak düzgün kapatmanız gerektiğidir. Yine de zamandan tasarruf etmek için çoğu kişi güç düğmesine basarak kapatmayı tercih ediyor. Çünkü “kapat” butonuna basarak kapatmak her programın kapanmasını beklemek anlamına geliyor ve zaman alıyor. Peki güç düğmesine basılı tutarak bilgisayarlarımız için ne kadar kötü?

İyi haber. Güç düğmesine basılı tutarak kapatmak beklediğiniz gibi kötü değil. Donanıma zarar vermez. Bilgisayarınızda bulunan modern güç kaynakları ani elektrik kesintileri ile başa çıkmak için tasarlanmıştır.

Her ne kadar donanımsal olarak bir zarar vermese de bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz. Yazılımsal olarak programların doğru şekilde kaydedilmesine izin vererek kapatmanız potansiyel dosya kaybını ve bozulmasını önleyecektir.