Dünyamızın üzerinde, açıklaması oldukça kafa karıştırıcı olan bazı şeyler var. Bazılarının ise bilim adamları tarafından bile bir açıklaması yapılamıyor. Yıllar süren araştırmalar yapılmış olsa bile hiç kimse mükemmel bir açıklamayı yapamıyor. Yani, cevap yok ve tam anlamıyla bir gizem olarak duruyor. İşte gizemli olan ve bilim adamları tarafından bile açıklanamayan 10 gizemli şey.

10. Mars

Elon Musk, insanları Dünya’dan Mars’a göndermeyi ve orada bir koloni kurmayı planlıyor. NASA, Mars yüzeyinde çeşitli ayak izleri gördüğünde Mars’ta insan yaşamının izleri olarak görüldü. Şimdi bu ayak izlerinin nereden geldiği ve neyin ayak izi olabileceği soruları soruluyor. Bilim adamları, gezegenin sıcak mevsimine ve karanlık yüzeyine dikkat çekiyor. Mars’ın dünyadan türetildiği göz önüne alındığında, hayat hakkında gerçekten karanlık sırlar var. Bu gizemli şeylerin bilim adamlarınca çözülmesi bekleniyor.

9. Mumyalar

Mısır mumyaları ve dünyadaki bazı ünlü mumyalar. Halen bir sürü gizem taşıyorlar. Alman bilim adamları mumyaları incelediğinde, alışılmadık bir ilaç buldular. Kimyasal reaksiyon, firavunların ve mumyaların yapıldığı çağda bulunması imkansız olan bir ilaç olarak dikkat çekiyor. Mumya içinde; deri, kemik ve saçlarda ilacın izlerini görülüyor. Bu durum, Alman bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

8. Fiziksel Yapıların Gizemi

Hindistan’ın ünlü Ajanta mağaraları, Hindistan’ın gizemli fiziksel yapısı olmaya devam ediyor . Hiç kimse mimarın kim olduğunu ve bir kişinin taş üzerinde bu kadar güzel sanat yapmasını nasıl bilebildiği konusunda fikri yok. Dünyanın dört bir yanındaki antik yerlere piramitler inşa etmenin gizemi ve daha sonra sebepsiz yere birdenbire terk etmeleri diğer bir gizemli fiziksel yapılar arasında görülüyor. İnsanların, mimarlığı ve mühendisliği bu kadar ileri düzeyde anlamalarını sağlayan bilgi birikiminin ne olduğu gizemini koruyor.

7. Yabancıların Varlığı

Evrende komşularımız var mı? Gerçekten çok zor bir soru! Bilim adamları bu cevabı bulmak için çok çalışıyorlar. Ama hiç kimse onların varlığını kesinlikle söyleyemiyor. Birkaç delil bulundu, ama kimse onların uzaylı olup olmadığını gerçekten bilmiyor. Hiç kimsenin gezegenimizde görülenlere bakarak, uzaylıların dost mu yoksa düşman mı olacağı konusunda fikri bulunmuyor. NASA’nın bazı  deneyler yaptığına inanılıyor, ancak bu konuda resmi bir açıklama yok.

6. Psişik Güçler

Bazı insanların geleceği tahmin etme yeteneği var. Olayların tam anlamıyla nasıl gerçekleşeceğini tahmin ettikleri birçok örnek var. Psişik güce sahip en ünlü kişilerden biri Nostradamus’dur . Kısa bir süre yaşamış olsa da ünü, kehanetleri nedeniyle bugün bile biliniyor. John F Kennedy’ye suikast tahmini, büyük Adolf Hitler’in yükselişi ve düşüşü, Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kule için yapılan ünlü terör saldırısı gibi kehanetleri biliniyor.

5. İnekler Daima Kuzeye veya Güneye Bakan Otları Tüketiyor

Araştırmacılar ineklerin otlarken veya dinlenirken bedenlerini kuzey veya güney olarak hizaladıklarını keşfettiler. Neden böyle yaptıklarına ait sorular var. Bu hayvanların vücutlarında dahili bir pusula mı bulunuyor soruları var. Bilim adamları bu durumu; yiyecek ve su için dolaşmak zorunda kalan eski ataların özelliklerinden geriye bırakılmış genetik bir özellik olarak teori haline getiriliyor.

4. Yakın Ölüm Deneyimi

İngiltere’deki bir üniversitenin doktorları, dört yıl boyunca dünyanın dört bir yanındaki çeşitli hastanelerden kalp krizi geçiren insanları muayene etti. Hayatta kalanların yaklaşık yüzde 40’ı, doktorlar onları hayata döndürmeden önce öldüklerini ve bir tür farkındalık hissettiklerini belirtiyor. Hatta bunlardan biri, vücudunu tamamen terk ettiğini ve odanın bir köşesinden olanları izlediğini hatırlıyor. İddialarını güçlendiren şey ise, hemşirelerin eylemlerini ayrıntılı olarak açıklamasıdır. Hatta bazıları, gözlerine çarpan bir ışık ve güneş ışığı yaşadıklarını hatırlıyor.

3. Koca Ayak (Bigfoot)

Büyük ayak, özellikle Kuzeybatı Pasifik’te ormanlarda yaşadığı iddia edilen maymun benzeri bir yaratıktır. Genellikle büyük tüylü, iki ayaklı bir insansı olarak tanımlanır. Koca ayak hakkındaki çoğu rapor, siyah ayılar gibi çeşitli hayvanlara dikkat çeker. Koca ayağın varlığını destekleyen mevcut kanıtlar, ya bir yanılsama ya da bir aldatmaca olarak atfedilmiştir.

2. UFO’lar (Tanımlanamayan uçan cisimler)

Gökyüzünde bir insan tarafından görülen, ama uçak olmayıp tanımlayamayan bir anomalidir. UFO’ların varlığı konusunda tartışmalar olsa da resmi bir hükümet soruşturması yapılmamıştır. Bir Amerikan Enstitüsü tarafından bilimsel bir incelemede, UFO’lar konusuna bilim açısından çok az destek verildi. Çoğu vaka, bir yanılsama olarak görüldü. Neden bu fiziksel yapıda olduğu veya herhangi bir dünya dışı organ olarak göründüğünü açıklayan resmi bir veri yok.

1. Evrenin Kökeni

Hiç kimse bu kadar çok galaksiye sahip evrenimizin, nasıl oluştuğu konusunda tam bir fikir sahibi değil. Galaksinin oluşumu ile ilgili en ünlü teori Big Bang teorisidir. Bilim adamları, evrende Samanyolu’nun türünün olduğu sayıda gök ada oluşturan büyük bir patlama olduğuna inanıyorlar. Ünlü fizikçi Stephen Hawking, dünyayı Big Bang ve kara delik kavramlarına aşina hale getirdi. Ama büyük patlamanın neden olduğu, gerçekten cevaplanması gereken soru ve umarım bu soru gelecek çağlarda cevaplanır.