Billy Moore, Liverpool’lu eski bir boksör, hayatı mücadeleyle geçmiş bir adam. Hayatının mücadelesini ise kitaplaştırdı ve yazdığı kitaptan uyarlanan film “Şafaktan Önce” ismiyle 2017 yılında yayınlandı.

Billy sorunlu bir çocukluktan geçmiş, alkolik babasından dolayı küçük yaşlarından itibaren evden kaçmayı düşünmüş. Geçirdiği kötü çocukluğun da etkisiyle 16 yaşından itibaren suça karışmış: hırsızlık, uyuşturucu kullanımı, tehlikeli araba kullanımı gibi birçok suçtan hüküm giyen Billy toplam 18 yıl hapis yatmış ve bu cezasını 22 farklı hapishanede çekmiş.

2005 yılında hayatında bir değişime gitmek ve yeni bir macera yaşamak için Tayland’a gitmiş. Tayland’a özgü bir boks türü olan Muay Thai boksuna başlayan Moore, kötü alışkanlıklarını buraya da taşıyınca 2007 yılında tutuklanmış ve Tayland’ın en kötü nama sahip hapishanesi “Klong Prem”’e gönderilmiş. Burada yaşadıkları ve gördükleri tüm hayatını değiştiriyor. Taciz, tecavüz ve dayak yetmezmiş gibi hapishanenin kötü yaşam koşulları Billy’i derinden etkiliyor. Yatak olmadığı gibi yeterli alan da olmadığı için 3 yıl boyunca yerde yatıyor hatta sonrasında 2010’da İngiltere’ye cezasını tamamlaması için başka hapishaneye gönderildiğinde dahi yerde yatmaya devam ediyor.

Bu kötü koşullardan boks sayesinde kurtulmayı başarıyor, hapishaneye girmeden önce başladığı Muay Thai’ye hapishanede de devam etme şansı buluyor. Bu şekilde hem zihnini başka yere verebiliyor hem de hapishanede saygı kazanıyor. Boks sayesinde hayata tutunmayı başaran Moore 2010’da cezasını tamamlaması için İngiltere’de bir hapishaneye sevk ediliyor. Her ne kadar o ortamdan uzaklaşmış olsa da gördüklerini kafasından atamayan Billy, deneyimlerini kitap olarak yazmaya karar veriyor.

2014 yılında yayınlanan kitap kısa bir süre sonra kendisine en çok satanlarda yer buluyor ve kitabın filmleştirilmesi teklifi alıyor eski hükümlü. 45 yıllık hayatının 18 yılını hapishanede geçiren ve devamlı sıkıntılarla boğuşan bir adam için mucizevi bir fırsat oluşuyor. Filmde Billy’i Joe Cole oynarken, filmin yönetmenliğini ise Jean-Stéphane Sauvaire yapıyor.

Filmi gerçekçi kılmak için oyuncuların çok büyük çoğunluğu eski mahkumlar ve gardiyanlardan seçiliyor. Bu metot işe de yarıyor ve mükemmel oyunculuk performansları elde ediliyor. Cannes Film Festivali’nde gösterime giren film Billy’i çok etkilese de filmin İngiltere’deki galasına katılamıyor. Çünkü bıraktığı uyuşturucuya yeniden başlayan Moore eski sıkıntılarını yaşamaya yeniden başlıyor ve komşusunun evine girip hırsızlık yapıyor, yakalanıyor. Bunun sonucunda 2.5 yıl hapisle cezalandırılıyor ve şu an hala hapiste bulunuyor.

Billy ile hapishanede yapılan röportajda kendisine yönetilen soruya, galayı kaçırdığına aslında çok da üzülmediğini çünkü Cannes’daki gösterim sonrası sorulan sorulardan çok bunaldığını en azından bu sefer böyle bir sıkıntı yaşamayacağını söylüyor.
Kim bilir belki de hayatının üçte birinden fazlasını hapishanede geçiren birinin sosyal hayata adapte olması düşündüğümüzden çok daha zor oluyordur.