Köpeklerin çok garip alışkanlıkları var.  Ve eğer köpeğiniz oyuncaklarıyla oynamaktan veya kedi kovalamaktan daha çok sizi yalamakiçin daha fazla zaman harcıyorsa, muhtemelen kendinize, “köpeğim beni neden yalıyor” diye sormuşsunuzdur. İşte cevabı…

Köpeğin yalaması ne anlama geliyor?

Bu davranış köpekler için tuhaf değil. Köpekler genellikle insanları sevgi göstermek, teşekkür etmek için ya da sadece dikkatimizi çekmek için yalar. Derinizde yiyecek kalıntısı kalmışsa veya terlemişseniz bunu da yalıyor olabilirler.

Bir köpek yüzünüzü yaladığında ne anlama geliyor?

Köpek davranışlarını inceleyenlere göre, köpekler yavruyken, iştahlarını açmak için annelerinin ağızlarını yalıyorlar. Yani, köpekler iştahlarını açmaya çalışmak için insan yüzlerini yalıyor.

Köpeklerin insanları yalaması zararlı mıdır?

Köpek yalaması, açık yaralarınız olmadığı ve bağışıklık sisteminizin iyi çalıştığı sürece insanlar için çok fazla tehlike oluşturmuyor. Bununla birlikte, bakteriler köpek yalama yoluyla bulaşabilir, bu nedenle bu hareket tamamen risksiz değildir. Köpek tükürüğü, çok nadir durumlarda zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda enfeksiyona neden olabilecek ağızlarında Capnocytophaga adı verilen bir bakteri içerir.  Diğer tarafta, köpeğiniz sizi yalıyorsa , cildinizdeki köpekler için toksik olan herhangi bir kimyasal madde veya bu yiyecek olmadığından emin olun.

Bir köpek belirli bir noktayı aşırı derecede yalıyorsa ne anlama gelir?

Köpekler bazen vücutlarının belirli bir bölümünü, hatta evinizdeki kanepenin veya zeminin belirli bir bölümünü tekrar tekrar yalarlar. Kaşıntı veya ağrı köpeklerin kendilerini yalamasına neden olabilirken, anksiyete veya bir tür obsesif kompulsif bozukluk kendilerine veya çevrelerindeki nesnelere yönelik yalamaya yol açabilir. Yüzeylerin aşırı yalanması tıbbi, özellikle gastrointestinal bozukluklarla da ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, bir süre önce bile olsa, kanepenize veya zemine yiyecek veya bir içecek döküldüğü yerde kokabilirler. Burayı da yalama ihtimalleri var.

Köpeğine seni yalamayı bırakmayı nasıl öğretirsin?

Köpeğinizin sizi yalamayı bırakmasını istiyorsanız, davranışı görmezden gelmek için elinizden geleni yapın; Sakince kalkıp kapalı bir kapının arkasındaki başka bir odaya girmeniz gerekiyor. Köpeğinizin yalaması durursa, onları ödüllendirdiğinize emin olun. Böylece gelecekte davranışı tekrarlamazlar.