Sadece adıyla Bitcoin, bazı insanlara adrenalin zenginliği veriyor. Bitcoin hakkında hala devam eden farklı görüşler vardır. Bitcoins pazarındaki değerlerle ilgili dünyayı sarsan birçok gerçek var. Elbette bu yeni kavram ile ortaya çıkan gerçekler, son günlere kadar halka tanıdık gelmiyordu. Elbette yüz Bitcoin sahibi olmak ve bir milyoner olmak aynı anlama geliyor gerçeğini birçok kişi kavrıyor. Çok çekici görünüyor olsa da yeterli bilgi olmaması hala bir sorun gibi görünüyor. Burada, Bitcoins hakkında daha fazla kazmaya (Bitcoin kazanma yöntemlerinden biri) yetecek kadar etkileyici 10 ilginç gerçek bilgiyi ortaya seriyoruz.

10. Cüzdan Kaybetmek ve Tüm Bitcoinleri Kaybetmek

Temel olarak, Bitcoinler Blockchain ve Private key yardımıyla saklanır ve sıraya alınır. Blockchain, oluşan Bitcoin’lerle yapılan işlemlerin geçmişini tutacak. Bu bilgi olmadan, Blockchain’e sıraya sokma imkanı yoktur. Bu Blockchain’e, Bitcoinleri göndermek ve almak için sahibinden özel bir anahtar kullanılarak erişilir. Özel anahtarı kaybettiğinizde cüzdandan oluşan her Bitcoin kaybolmuş demektir. 2013 yılında, “James Howells” adlı bir BT uzmanı, 7.500 Bitcoin için özel anahtarı içeren bilgisayar sabit diskini attı. Elbette bu BT uzmanının, Bitcoin için piyasa değerindeki sert değişiklik hakkında hiçbir fikri yoktu ve yaklaşık 7.500 Bitcoins kaybetmiş oldu.

9. İşlem Yapmak İçin İkinci Şans Yok

Bunu bilmek ilginç ve gizemli gerçek olsa da, gönderenin Bitcoin’i nereye gönderdiği ve dünyanın hangi bölgesini dikkate aldığı hakkında hiçbir ipucu yok. Bitcoin işlemini yaparken insanlar korkunç bir şey yaşamış, işlem hatası gerçekleşse, bitcoin kaybolsa dahi yok olan Bitcoin’leri geri getirmek için başvuru yeri bulunmuyor. Bazı sorun giderme yöntemleri olsa da, onları kaybetme şansınız yüksektir. Bu kusurları göz önünde bulundurarak, Bitcoin işlemleriyle teknik olarak iyi bilgili değilseniz kendiniz risk almamaya çalışın.

8. Bir Yıl Bitcoin Madenciliğinde Tüketilen Elektrik İrlanda’dan Daha Fazladır

Bitcoin’ler özel bilgisayarlar ve yazılımlar tarafından çıkarıldığından, her bir Bitcoin oluşturulurken büyük miktarda elektrik tüketilir. Bu parayı, uluslar tarafından basılan diğer paralar ile karıştırmamalısınız. Her Bitcoin işlemi, su ile doldurulmuş 36.000’den fazla su ısıtıcısını kaynatabilen 300 KWh’den fazla elektriği tüketebilir. Elbette tüketilen elektrik miktarına her Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik miktarını da, tüketim miktarına eklemeniz gerekir. Bitcoin madenciliği için tüketilen toplam elektrik düşünüldüğünde, 19 gelişmiş ülke tarafından tüketilen elektrikten daha büyüktür ve bu da İrlanda’nın tüketiminden biraz daha yüksektir.

7. Bitcoin Çalmak Kolaydır

Mt. Gox CEO’su, yaklaşık 850.000 Bitcoin kaybettikten sonra iflasına karşı bir şikayette bulundu. Bilgisayar korsanlarının 850.000 Bitcoin’i ne kadar kolay çalabildiğini gösterdi. Gox’un şirketi 2014 yılında Japonya’nın Bitcoin borsasında  işlem yapan en büyük firmalardan biriydi. Bitcoin’leri çalan hackerlar, resmi değişim sitesinde Bitcoin başına sadece yüzde bir dönüşüm oranına girdiler. Nominal maliyetteki değişikliğin ardından, bilgisayar korsanları ağı maskeleyerek müşterilerin hesabından 2.000 Bitcoin satın aldı. 2013 yılında, kullanıcılara ait 6 milyon dolarlık Bitcoin hırsızlığı daha yaşandı. Bilgisayar korsanları, Bitcoin’leri tamamen işlemek için önce kullanıcı hesabındaki sahte Bitcoin değerleri ile maskelenmişti.

6. Bugün Yanınızda Yüz Bitcoin Varsa Bir Milyonersiniz

Bitcoins hakkında farklı ilginç gerçekler üzerine yapılan çok fazla tartışma olsa bile, görünüşe göre sadece 100 Bitcoins ile çok zengin olduğunuzu kanıtlamış olacaksınız. Bu Bitcoinlerin ilk aşamada çok ucuza verildiğini belirtmek de etkileyicidir. Son günlerde bitcoinlerde ani bir artış görülüyor. Bir Bitcoin bugün 8000 dolardan fazla, yani 100 bitcoin varsa kesinlikle bir milyonersiniz demektir.

5. Bitcoinler Terörizm İçin Kullanılabilir

Para biriminin işlem gördüğü yerden izlerin bulunabileceği diğer çevrimiçi işlemlerin aksine Bitcoin işlemleri tamamen anonim olarak gerçekleşir ve izi takip etmek zordur. Nereden geldiği ve nereye gittiğiyle ilgili hiçbir fikrimiz olmayabilir. Bu terorizm açısından oldukça sakıncalıdır. Teröristlerin dünyanın herhangi bir yerinde bu işlemlerin yardımıyla büyük bir şey planlamasının önü açılıyor. Terörist grubun operasyonları için gerçek zamanlı para birimini kullanması gerekirken, Bitcoinler onlara beklentilerden çok daha fazla yardımcı olabilir.

4. Bitcoinler Sadece 21 Milyonla Sınırlıdır

Bitcoins değerini sadece 21 milyonla sınırlamak çok ilginç ve dikkat edilmesi gereken bir şey. Bitcoin madenciliği, sıfırdan sadece 21 milyonla sınırlandığı vurgulanan altın madenciliği ile karşılaştırılabilir. Çok sınırlı miktarda çıkarılan altınla karşılaştırıldığında, Bitcoin’ler de dijital araçlar kullanılarak çıkarılıyor. Temel olarak, 21 milyonun sayısı madencilerin kendileri tarafından belirleniyor ve eşik değere ulaşıldığında etkiler kendiliğinden uygulanacak. Bir sonraki soru “Madenimde başka Bitcoin yoksa ne olabilir?”. Madenciler sadece operasyonları saklamak için işlem ücretlerine bağlı olmak zorunda olduğundan, bunu cevaplamak oldukça zordur. Bununla birlikte; Bitcoinler sınırlı ve şimdi değer yüksek olsa da, değer sınırlarından dolayı yüksek kalmaya devam edecektir.

3. İlk Bitcoin İşlemi Pizza İçin Oldu

Bugün Pizzaların Bitcoins kullanılarak satın alındığını düşünecek kadar çılgın değiliz. Ancak bu durum, Bitcoin forumunda “Bitcoin Talk” adlı bir mesaj yayınlayan Laszlo Hanyecz’den sonra,  ilginç bir gerçek olay yaşandığı ortaya çıktı. 18 Mayıs 2010’da, 10.000 Bitcoin için iki pizza aldığını belirtmesi bir hayli ilginç bir bilgiydi. Bunların bugün birkaç milyon değerinde olduğu gerçeğine dikkat çekiyoruz. Elbette pizza aldığı sırada Bitcoin, değer olarak dolar düzeyine çıkmamıştı. Ayrıca, Hanyecz Bitcoin’leri kullanarak pizza almaya devam etti ve sadece pizza satın alarak Bitcoin’lerini ne kadar kaybedeceğini bilmiyordu.

2. Bitcoin’in Kurucusu Bir Gizemdir

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in kurucusu hakkında bildiğimiz her şey. Onun şu anda nerede olduğunu ve tam kökenini merak etsenizde, bunun cevabı büyük bir gizem. Bazıları Satoshi’nin Japonya’dan olduğunu ve 37 yaşında bir erkek olduğunu düşünüyor. Ancak iddialar, yarattığı kaynak kodunun mükemmel bir İngilizceye sahip olduğunu ve Japonca olmadığını vurguluyor. Dahası, bugün bile bir gizem olmaya devam eden gerçek kimliği henüz keşfedilmemiştir. Bugün Bitcoinlerin değeri göz önüne alındığında, Nakamoto’nun ortadan kaybolduğu ilk anlarda yaklaşık bir milyon Bitcoin sahibi olduğu biliniyor.

1. Bitcoin Muhtemelen Gelecekte Çökebilir

Bitcoin’in başarısızlığa uğradığı konu, Mike Hearn’in incelemesinden ve tahmininden sonra geliyor. Hearn, bir süredir Bitcoin yaratmanın nedenini gözden geçiren bir Bitcoin fanatiği ve meraklısıdır. Kripto para biriminin, on kişiden fazla olmayan bir grup arasında izole tutmak yerine yerelleştirilmek için yaratıldığını belirtiyor. Sadece Bitcoin’leri piyasa değeri ile satın almak için riskler koymakla kalmıyor, işlem başarısız olursa zarar çok fazla düzeye çıkabiliyor. İşlem süresi çok yüksektir ve minimum 60 dakikadır. Kripto para birimi merkezi olmayana kadar, Hearn’e göre yüksek bitcoin hatası olasılığı riskini Bitcoin sahipleri taşıyor.