Bruce Lee, tüm zamanların en büyük dövüş sanatçılarından biridir. Lee’nin genleri, bir dereceye kadar olağanüstü olarak görülüyordu. Çılgınca hızlıydı ve çok güçlüydü. Hızını ve hareketlerini kameralar yakalamakta zorlanıyordu. O zamanların insanüstü insanlarından biriydi. Bruce Lee hakkında bazı gerçekler şok edici ve ilginç. Birkaç iddiaya göre, Lee yaşamı boyunca kavgalarını asla kaybetmedi. Efsanevi dövüş sanatçısı genç yaşta öldü. Gizemli ölümünden hobilerine kadar, Bruce Lee hakkında bilmediğiniz birkaç şaşırtıcı gerçek var.

Bruce Lee hakkında bilinmeyen ve aynı derecede şaşırtıcı olan on şok edici gerçekler listesini kontrol edelim:

10. Bruce Kısmen Alman ve Karışık Bir Soya Sahipti

Lee’nin büyükbabası % 100 Alman ve Lee’nin babası Han Çinli idi. Annesi Grace Ho Avrasyalıydı. 50’li yıllarda bu saf olmayan Çinli statüsü, birçok Çinli Kung Fo okuluna kabul edilmemesine yol açtı.

9. Ölümü Hala Bir Gizem

Bu konu oldukça tartışmalıdır. Bruce Lee’nin nasıl öldüğü ile ilgili birçok komplo teorisi var. İl rahatsızlandığı an, 10 Mayıs 1973’te oldu. Nöbet ve baş ağrısı çekiyordu. Lee, doktorların serebral ödem teşhisi koyduğu Hong Kong Baptist Hastanesine götürüldü. Doktorlar şişmeyi mannitol uygulamasıyla kontrol edebildiler. 20 Temmuz 1973’te Lee tekrar baş ağrısı şikayetlerine maruz kaldı. Meslektaşı Ting ona hem aspirin hem de sakinleştirici meprobamat içeren analjezik bir Equagesic verdi. Lee uyumaya gitti ve akşam yemeğine geri dönmedi. Kimse onu uyandıramamıştı ve ambulans gelmeden önce Lee 32 yaşında öldü.

8. Mükemmel Balo Salonu Dansçısı

Bruce Lee’nin bir dansçı olduğunu biliyor muydunuz? Efsanevi savaşçı, Jeet Kune Do günlerinden önce mükemmel bir balo salonu dansçısıydı. 1958’de Hong Kong Cha-Cha dans yarışmasını kazandı. 108 Cha-Cha dans adımı olan kişisel bir defteri vardı. Bugün, kişisel defteri Hong Kong Miras Müzesi’nde sergileniyor. ABD vatandaşı olarak ABD’de 18 yaşında bir balo salonu dans eğitmeni olma şansına sahip olduğu söyleniyor . Lee farklı konularda yetenekli bir adamdı.

7. Bruce Lee Miyoptu

Hızlı ve öfkeli adam genetik olarak iyi değildi. Vücudunun sadece iyi taraflarını biliyoruz. Bruce Lee’nin kötü bir görme yeteneği olduğunu ve gözlük taktığını bilmiyoruz. Kontakt lensleri bile denemişti. Kontakt lensleri ilk deneyenlerden biriydi. Kötü görme yeteneği olsa bile, atışlarında ve vuruşlarında isabetliydi. Lee yakını göremediğinden, Wing Chun’un temas hareket tarzını beğenirdi.

6. Koltuk Altında Ter Bezi Yok

Bruce Lee ter bezlerini koltuk altından cerrahi olarak çıkarmıştı. Terli koltuk altlarından memnun değildi ve kameraya çirkin bir görünüm verdiklerinden istememişti. Her karede, ter olmadan kamerada harika görünmek istedi. Ter bezlerini çıkarmanın tehlikeli olduğunu bilmesine rağmen, estetik görünüme verdiği önemden dolayı onlardan kurtuldu.

5. Bruce Lee’nin Bir Kız Adı ​​Var

Bruce Lee’nin ailesindeki hiç kimse ona; “Bruce”, “Bruce Lee” veya “Lee” demeyi tercih etmedi. Bu isimlerin yerine “Küçük Phoenix” veya “Sai Fon” lakabıyla çağırdılar. Çin’in inançlarına göre, ebeveynleri tarafından şeytanların ve kötü varlıkların, bir kızın adı olsaydı çocuğu koruyacağı düşünülüyordu. Kötü ruhlar ailedeki erkeklerden hoşlanmaz. Genç olana kadar ona “Küçük Anka Kuşu” denildi. Aslında “Bruce Lee” adı onu kontrol eden bir doktor tarafından verildi.

4. Temel Askeri Spor Testini Geçemedi

Evet, güçlü adam Bruce Lee 1963’te temel bir askeri fiziksel testte başarısız oldu. Test, ABD Ordusu Taslak kurulu tarafından yapıldı. Yönetim kurulu, Lee’nin görüşünü zayıflattığı ve kontakt lens taktığı için reddetti. Ordu testini geçemeyen Bruce Lee, Vietnam’a gönderilmekten kaçmayı da başardı.

3. Bruce Lee Ateistti

Bruce Lee soyları karıştırdığı için hiçbir dine inancı olmadı. Katolik ve Budist olarak yetiştirildi ama ateist olarak büyüdü. Annesi bir Katolik ve babası bir Budist olarak biliniyor. Dinini seçmekte özgürdü. Annesi Katolik Kilisesi’ne gittiğinde babası evde oturdu. Bu, her iki ebeveyne de asla rahatsız edici bir konu olmadı. Bruce Lee, babasının da desteklediği bir Katolik okuluna gitti. Lee felsefe ve teoloji alanlarında iyiydi. Sonuçta ateist oldu. Bu, Bruce Lee tarafından bir röportajda bile doğrulandı.

2. Sevilen Esrar

Bruce Lee esrardan hoşlanıyordu. Lee’nin ölümünden sonra, doktorlar otopsi sırasında midesinde esrar buldu. Esrarın ölümünün nedeni olduğuna dair spekülasyonlar vardı. Kraliçe Elizabeth Hastanesi’nde klinik patolog olan Dr. RR Lycette, adli tıpta ölümün esrardan kaynaklanamayacağını bildirdi. Güçlü bir “Nepalce Haşhaş” olarak bilinen, esrar çiğnediği biliniyordu.

1. Kronik Sırt Ağrısı Vardı

13 Ağustos 1970’de sabah egzersizini yaparken sırtına ciddi bir şekilde zarar verdi. 60 – 135 kg ağırlık kaldırıyordu. Bu yaralanmanın, zayıf ısınmanın bir sonucu olduğu açıktır. Sonuçta sakral siniri yaralandı. Yaralanma ciddiye alınması gerekiyordu ve doktorlar ona daha önce de olduğu gibi dövüş sanatlarına devam edemeyeceğini söyledi. Buna rağme Bruce Lee, dört filmde daha rol aldı. Tüm yaşamı boyunca, kronik sırt ağrısı çekmeyi sürdürdü.