Evimizin iç kısımlarının görünümünde arada sırada sıkılma olasılığı her zaman var. Aynı şeyleri yıllarca yerlerinde görmek sıkıcı olabilir. Elbette yeni bir dekor için bütçeniz yeterli de gelmeyebilir.

Yaratıcı bazı fikirleri kullanarak yaşam alanınızı renklendirmek oldukça basit. Ev dekorasyonu yada tasarımı için büyük miktarda para ve zamana da ihtiyacınız yok. Biraz yaratıcı fikirler kullanıp kendinizin de yapabileceği şeyler var.

İşte kesinlikle kontrol etmeniz gereken, en bütçe dostu ev dekorasyonu fikirleri:

10. Rustik Bir Dokunuş Vermek İçin Bir Vintage Kitaplık Kullanın

Kitaplıklar biraz modası geçmiş gibi görünebilir, ancak çevreye farklı bir görünüm kazandırmanın bir yoludur. Kitaplığı her zamanki gibi çalışma odasına yerleştirmek yerine, onu neden farklı bir odaya yerleştirmeye çalışmıyorsunuz?

Düzenli çağdaş bir kitaplık yerine Vintage kitaplık, cebinize çok fazla zarar vermeden tüm alana rustik ve geleneksel bir görünüm kazandırabilir.

9. Bir Şömine Sadece Sıcaklık veya Gösteri İçin Değildir

Sıcak bir kış gecesinde, ateşin önünde birkaç marshmallow serpilmiş bir fincan sıcak çikolata hepimizin göz önünde bulundurmayı sevdiği bir lükstür. Gerçek bir şömine her zaman mümkün olmayabilir. Daha da önemlisi, kesinlikle biraz yüksek maliyet ve bakım gerektirir. Bunun yerine neden elektrikli şömine seçmiyorsunuz?

Elektrikli şömine rahat ve bakımı kolay olduğu gibi, bütçe dostudur. Aynı zamanda size sıcak bir ortam sağlarken, alandan da tasarruf etmenizi sağlar.

Elektrikli şömine, her yere uyacak  biçimde çeşitli tasarım ve boyutlarda gelmektedir. Küçük bütçelerle rustik bir çekicilik verebilecek özel olarak tasarlanmış olanlarına da ulaşabilirsiniz.

8. Tavanlarda Yaratıcı Olun

En uygun duvar rengine karar vermek için bazen uzun zaman harcıyoruz. Elbette renkleri değiştirmekle, evimizin görünümünü değiştirebileceğimiz bir gerçektir. Ama tavanlar için de aynı şeyi yapmanız çok önemli bir rol oynar. Tavanı aynı eski donuk beyaza boyamak ve bu şekilde bırakmak yerine, renkli bir görünüm kazandırmak için kullanabilirsiniz.

Yatak odaları tavanlarında da duvarlarda da, karanlık yıldızlarda ve gezegenlerde parıltılı rastgele çarpıcı renkleri seçebilirsiniz. Küçük bir bütçeyle renk yanına parıltılar katabilirsiniz. İnternetteki kaynakları, tavanı süslemek için fikir aramak için kullanabilirsiniz.

Asma tavan yapmak, ev dekorunuzu vurgulamak için harika bir yoldur. Çok pahalı değillerdir. Bu yüzden harika bir bütçe dostu ev dekorasyonu fikri olarak adlandırılabilirler.

7. Ruh Halini Hafifletmek İçin Pencerelere Renkli Gözler Ekleyin

Pencere camları genellikle sade,renksizdir. Belki de odanın en ihmal edilen kısmıdır. Düz eski geleneksel pencere camı yerine neden renkli cam efekti oluşturmayı denemiyorsunuz? Renkli soyut cam parçaları farklı bir hava yaratır.

Bu çok renkli pencerelerden geçen güneş ışınları, odanıza tamamen farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Başta bu pencereler pahalı bir seçenek gibi gelebilir. Ancak evde kolayca yapılabilen harika bir dekordur. Tüm pencerelerin mutlaka renklendirilmesi veya lekelenmesi de gerekmez. Renkli bir hava vererek değiştirmek istediğiniz odalarda bu dekorasyon fikrini kullanabilirsiniz.

6. Hızlı ve Anında Düzeltme İçin Duvar Çıkartması Deneyin

Duvarda oluşan bir hasar için üzerine asılacak resim uzun vadeli bir çözüm olabilir. Ancak çoğu zaman bütçe dostu bir seçenek değildir. Duvar çıkartmaları, evinizi hemen güzelleştirmek için mükemmel fikirlerdir.

En önemli özellikleri suya dayanıklı olmaları. Bakım gerektirmeden uzun bir süre kullanabiliyorsunuz. Mevcut duvar boyasına zarar vermeden etkili ve kesinlikle ucuz bir çözüm sunuyor.

5. Duvara Birkaç Dokunuşla Sanat Asın

Resim yapmak için Picasso veya Reynard olmanız gerektiğini kim söyledi? Boya fırçası ve kullanacağınız renklerle yaratıcı olun. Neyi boyama yapacağınız konusunda emin değilseniz, YouTube’da gezinin ve boyamak için tonlarca fikir edinin.

Bu farklı fikri uyguladığınızda, evinizin duvarına mükemmel şekilde uyan çok sayıda güzel tabloya sahip olabilirsiniz.

4. Giriş Bitkileri, Canlı ve Nonliving ile Quirk

Bitkiler, iç ve dış mekanlarda herhangi bir yeri aydınlatmak için gizemli ve büyüleyici bir yeteneğe sahiptir. En önemlisi, biraz su ve güneş ışığı dışında fazla bakıma ihtiyaç duymayan dekor ürünleridir.

Birkaç gerçek bitkiyi, yapay renkli tırmanıcılar kullanarak giriş pencerelerinin ve kapının yanına yerleştirin. Alanın görünümünü nasıl değiştirdiğinizi göreceksiniz.

Düz sıkıcı çiçek saksılarını kullanmak yerine, çiçeklerini geri dönüşüm ile edindiğiniz rastgele seçilen ürünler içinde de saklamanız bir seçim olabilir.

3. Alanınızı Büyütmek İçin Aynalar Ekleyin

Ayna hemen her evde bulunur ve kendimize bir göz atma için kullanırız. Özellikle de aynaları, çoğunlukla giyinme ve makyaj yapılan alanlarda yani yatak odası veya banyoda görürüz.

Oysa aynaları evin içine stratejik olarak yerleştirmeyi denemelisiniz. Aynalar, herhangi bir odaya çok daha geniş ve daha anlamlı bir görünüm vermek için harika bir yoldur. Yansıtıcı özelliği, minimum aydınlatma ile bile yerin çevresini aydınlatır.

2. Mutfak Dolaplarınızı Aydınlatın

Mutfak, bütün evlerde en çok kullanılan alanların başında gelir. Bu nedenle bir mutfağın diğer alanlardan daha fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalması kaçınılmazdır. Mevcut mutfak dolaplarına renk ve su geçirmez çıkartmalar eklemek sadece dolapların ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda bir ışık yükselmesi de sağlayabilir.

1. Yastıklar ve Halılar Ekleyerek Sade Bir Dekorasyon Yapın

Mevcut eski kanepelerinize ve sandalyelerinize, birkaç parlak renkli yastık ekleyebilirsiniz. Bu salona farklı bir görünüm kazandırmak için harika bir yoldur. Aynı zamanda çok rahatlık sağlayabilir. Yastıklar, pahalı olmadığı gibi odaya bohem bir görünüm vermek için çeşitli rastgele renk, boyut ve şekillerde seçilebilir.

Halılar da odanın görünümü için çok parlak fikir ve ucuz bir seçenektir. Halılar, yere sıcak ve samimi bir görünüm verirken zemin aydınlatıcı olarak da  yardımcı olur.

Bu on basit ama bütçe dostu olan ev dekor fikirleri sayesinde, sadece odanın görünümünü değiştirmekle kalmayacak ve para biriktirmenin harika bir yolunu elde edeceksiniz. Elbette yaratıcılığınızı kullanarak bu fikirlere yeni eklemeler yaparak değiştirebilirsiniz.