Büyük cins köpekler sevgi dolu, sağdık ve harika bir aile dostu olabilir. Fakat onlara evimizde fazla yer vermemiz haricinde özel beslememiz gerektiğinin farkında olmalıyız. Küçük ırkların beslenmesi ile büyük ırkların beslenmesinin farklı olduğunu duymak sizi biraz şaşırtabilir. Köpeğinizin sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlamak için bilmeniz gerekenler.

Tüm köpek mamaları aynı değil

Küçük köpekler için yapılan köpek maması kalorik olarak daha yoğundur çünkü metabolizmaları daha yüksektir. Büyük köpekler elbette büyüklüklerinden dolayı daha fazla yer ve yiyecekleri kalori miktarı fazla olursa kolayca obez olurlar. Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre yetişkin bir köpek maması seçmenize yardımcı olabilir.

Kendi yemeğinizden vermeyin

Bizim yediğimiz yemekler köpeklerimiz için uygun değil ve bazıları tehlikeli bile olabilirler. Bizim yediğimiz yemeklere genelde çok baharatlıdır ve köpeklerin sindirim sistemine zarar verebilir. Bilmediğiniz yiyecekler kusma, ishal ve hatta pankreatit olarak bilinen pankreas iltihabına neden olabilir.

Büyük cins köpek yavrusu için en iyi mama

Büyük cins köpek yavruları için mama seçerken amacınız iskeleti strese sokmadan düzgün bir biçimde büyümesini sağlayan tüm besinleri içeren bir mama seçmektir. Aksi takdirde, kalça veya dirsek displazisi olması mümkündür. Büyük cins köpek maması düşük yağ seviyelerine ve kaliteli proteine sahip olmalıdır.

Yavru köpekler için ekstra eklenen kalsiyumdan uzak durun

Büyük cins yavrular maksimum iki yıl yavru köpek mamasıyla beslenmelidir. Kalsiyum güçlü kemikler oluşturduğundan bu mantıksız görünebilir fakat yüksek kalsiyum köpeklerde gelişimsel ortopedik hastalık olasılığını arttırdığı kanıtlanmıştır.

Birçok büyük cins köpek maması formülünde, kıkırdak sağlığını desteklemek için glukozamin ve kondroitin gibi eklem destekli bileşenler de bulunur.

Köpeğinizin kilosunu izleyin

Büyük ırk köpekler obeziteye yatkındır ve büyük cins köpeklerde bu zararlıdır. Çünkü eklemleri ve kemikleri ekstra zorlar. Büyük köpeklerin metabolizması küçük köpek ırklarından daha yavaş çalışır.

Tavsiyeler

  • Köpeğinize günde bir yemek yerine gün boyunca birkaç küçük öğün verin.
  • Köpeğinizin yiyeceklerini yükseltilmiş bir kaba değil, zemindeki bir kaba koyun.
  • Büyük öğütülmüş yiyecekleri seçin.
  • Büyük köpekler için egzersiz zorunlu olsa da, yedikten sonra en az bir saat boyunca köpeğinizi yorucu bir aktiviteye sokmayın.

Veterinerinizi ziyaret edin

Büyük köpek ırklarının özel ihtiyaçları göz önüne alındığında, veterinerinizden tavsiye istemek en iyisidir.