Call of Duty Mobile, hem çok oyunculu hem de tek başınıza mücadele edebileceğiniz bir battle royale oyunu olarak baş döndürücü bir aksiyon getiriyor.

Ancak oyunda yeniyseniz; başlamanıza, oyunu kazanmanıza ve puanlarınızı artırmanıza yardımcı olacak püf noktaları var. Kapsamlı ipuçlarımız ve püf noktalarımız ile Call of Duty: Mobile’dan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize bakmalısınız.

Call of Duty Mobile ve telefonunuzun kurulumu

İPhone için Call of Duty Mobile sistem gereksinimleri: iOS 9 veya üst sürümünü gerektirir. iPhone 5S’den sonraki telefonlarda çalışır. iPad Air ve sonrasında çalışır. iPod touch’ta çalışır.

Android için Call of Duty Mobile sistem gereksinimleri: Android 5.1 veya üst sürümünü gerektirir ve telefonunuzun en az 2GB RAM’e ihtiyacı vardır.

Cihaz depolama alanını hazırlayın: CoD: Mobile’ı yüklemek ve oyun verileri için yaklaşık 1,6 GB depolama alanına ihtiyacınız olacaktır. Yüklü verilerinizden bazılarını temizlemeniz gerekebilir. Depolama alanı sınırındaysanız, telefonunuzda çalışmaz.

Arka plan etkinliklerini ve uyarılarını kapatın: CoD: M’den en iyi şekilde yararlanmak için, telefonunuzun olabildiğince iyi çalışması gerekir. Cihazınızda bir oyun modunuz varsa, şimdi istemediğiniz bildirimleri azaltmak ve telefonunuzun performansını düşürebilecek diğer işlemleri öldürmek için zamanıdır.

Facebook veya Call of Duty hesabı giriş bilgilerini kullanın: Ne yazık ki kullanıcı adı/şifre girişi yok. Facebook hesabını kullanacaksınız ve Call of Duty Activision hesabınızı kullanmanız veya misafir olarak oynamanız gerekiyor. Facebook girişini kullanırsanız, yeni bir telefon alırsanız veya örneğin bir Activision hesabında olduğu gibi bir tablette oynamak istiyorsanız profilinizi farklı bir cihaza taşıyabilirsiniz.

Kulaklığınızı takın: Call of Duty: Mobile’ın müziği mükemmel. Ayrıca etrafınızda olup bitenlerden daha fazla haberdar olmanıza yardımcı olur. Ayak seslerini tespit edebilir, sessiz bir keskin nişancı tüfeğinin sesini dinleyebilir ve daha net bir şekilde duyabilirsiniz. Kulaklıkla oynamak profesyonel bir harekettir. Elbette yüksek ses sorunuz yoksa hoparlörleri yüksek sesle açabilirsiniz.

Bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak: Canlı ve çok oyunculu oyun olduğu için çevrimdışı mod yok. Oynamak için internete bağlanmanız gerekiyor. Oyun gerçekten çok fazla veri kullanmasa da, veri izninizi izleyin veya Wi-Fi’ye bağlı kalmaya özen gösterin.

Yardım: Aynı alan üzerinde donuyor ya da tekrar tekrar hareket ediyor gibi görünüyorsa, muhtemelen bağlantınız kesiliyor. Sorunu çözmek için kablosuz bir ağa bağlanabilir veya telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Parlaklığı artırın: Daha parlak daha iyi, bu yüzden otomatik parlaklığı kapatın. Seviyeleri yükseltin ve görsellerin çarpılacağı için “gece modu” veya “mavi ışık filtresi” nin açık olmadığından emin olun.

Xbox veya PS4 oyun kumandanızı bağlayın: Oyuna yapılan son bir güncellemeyle, artık cep telefonunuzda oynamak için bir konsol denetleyicisi bağlayabilirsiniz. Oynarken kontrolör kullanan diğer insanlarla eşleştirileceksiniz ve bu da haksız avantaj elde etmenin önüne geçebiliyor. Öncelikle denetleyiciyi bluetooth aracılığıyla cihazınıza bağlayın. Ardından Ayarlar>Denetleyici seçeneğine gidin ve denetleyicinin ne zaman bağlandığını görüp özelleştirin.

Call of Duty Mobile en iyi ayarları ve kontrolleri

Call of Duty: Mobile için çok sayıda ayar ve seçenek var. Nasıl oynamaktan hoşlandığınıza ve hangi telefon veya tablette oynadığınıza bağlı olarak ayarlar değişebiliyor. Seçenekleri test etmek için zaman ayırmalısınız.

Gelişmiş modu seçin: Oyunun başında size sunulacak basit veya gelişmiş iki kontrol yöntemi var. Basit, birine işaret ettiğinizde otomatik ateştir. Gelişmiş ise size tam kontrol sağlar. İlki biraz daha pratik yapmak anlamına gelse bile, ikincisini seçmeniz gerekir.

Denetimlerinizi özelleştirin: Ayarlar çarkına dokunun, oyun için tüm ayarları açacaksınız. Kontrollerde, yukarıdaki gibi Basit ve Gelişmiş seçeneğiniz vardır. Ancak gelişmiş durumda özelleştirme düğmesine sahipsiniz. Buna dokunun ve kontrol öğelerini yeni konumlara sürükleyin. Çok oyunculu ve battle royale’ın biraz farklı seçeneklerinin olduğunu unutmayın. Bu nedenle, her ikisini de özelleştirin.

Çekim modunu değiştirme: Yukarıdakiyle aynı alanda, Gelişmiş seçeneğinde farklı silah türlerinin çekim şeklini değiştirebilirsiniz. Kalçadan ateş edebilir, manzaraları hedefleyebilir (ADS) veya özel seçeneğini seçebilirsiniz. Bu, silah gruplarının davranışını değiştirmenize izin verecektir.

Grafik kalitesini değiştirme: Cihazınız ilk açılışta telefonunuzun ayarlarını otomatik olarak algılar. Değiştirmek isterseniz, ayarlarda Ses ve Grafikler’e dokunun. Burada kalite ve kare hızının yanı sıra diğer seçenekleri de belirleyebilirsiniz. Mümkün olan en akıcı oynanışı elde etmek için denemeler yapın. Çok yüksek ayarlamak, sorunlara neden olabilir.

Hassasiyeti ayarlayın: Farklı cihazlar biraz farklı tepki verir. Hassasiyet ile telefonunuzun jiroskopunu kullanarak, hassas hareketlerin kapsamlar arasında nasıl hareket ettiği ve hassas hareketlerin nasıl olduğu ile ilgili ayarları değiştirebilirsiniz. Bunlar ayrıca çok oyunculu ve battle royale için ayrı olarak değiştirilebilir.

Practice vs AI ile ayarlarınızı test edin: Çok oyunculu oyuna gidin ve oyun türünü seçmek için seçim düğmesine dokunun. Burada “AI’ye karşı pratik” ifadesini göreceksiniz. Sizin için işe yarayıp yaramayacağını görmek için; silahları, ayarları ve kontrolleri test etmenin harika bir yoludur.

Arkadaşlarınızı oynarken izleyin: Arkadaşlarınızın listesine giderek ve göz düğmesine dokunarak arkadaşlarınızın neler yaptığını izleyebilirsiniz. Gerçek zamanlı olarak oynadıklarını izleyebilirsiniz.

Call of Duty: Mobil oyun modları

Call of Duty: Mobile üç ana bölüme ayrılmıştır. Bunlar çok oyunculu, battle royale ve zombiler. Kontroller genel olarak benzer. Görseller aynı olsa da, bunlar temel olarak farklı oyun modlarıdır.

Çok oyunculu modlar

Oynamak için bir dizi, farklı çok oyunculu harita ve mod vardır. Temel modlar: Frontline, Team Deathmatch, Domination, Search & Destroy, Domination, Free for All, Practice vs AI.

Sonra özel modlar vardır. Birkaç örnek: Standoff, Cadılar Bayramı (Halloween), Sadece Keskin Nişancı (Sniper Only), Silah Oyunu (Gun Game), Prop Avı (Prop Hunt). Her türlü oynamaya yönelik teşvikler vardır. bu yüzden nerede ödül kazanabileceğinizi görmek için gözlerinizi Battle Pass’ta tutmalısınız. Öne çıkan modlar, bu alnda gelir ve gider.

Haritalar oyun türüne göre ve oynayacağınız oyun türüne göre değişir: Killhouse, Nuketown, Hijacked, Scrapyard, Summit, Crash, Crossfire, Standoff, Firing Range, Takeoff, Raid. İlk üçü oldukça küçük, sonrakiler daha büyük.

Sıralı çok oyunculu maçlar da var. Bunlar oyun modları ve haritalar arasında dolaşarak bulabilirsiniz.

Battle Royale Modları

Battle royale’de şu anda sadece bir harita var: Isolated. Ancak birinci veya üçüncü kişi perspektifinde solo, ikili veya takım seçeneklerini oynayabilirsiniz. Bu haritada rastgele zombiler de var.

Battle royale’de temelde hiçbir şey olmadan paraşütle atlanır, hayatta kalan son oyuncu veya takım olmak için silah toplarsınız. Oyun alanı yavaş yavaş azalır ve hayatta kalan oyuncuları daha sıkı bir alana iter. Klasik savaş başlar.

Oyun ek modlar olarak Sniper Challenge seçeneğini ekledi. Burada sadece keskin nişancı silahları var.

Zombi modu

Zombi modu gerçekten çok oyunculu bir moddur. Ancak kendi haritaları, ödülleri ve oyun seçenekleri vardır. Temel olarak hayatta kalmanız ve olabildiğince çok zombi öldürmeniz gereken bir Normal Raid, Hardcore Raid ve Survival seçenekleri var. Baskınlar bir patron savaşı ile sona erer.

Çok oyunculu ipuçları ve püf noktaları

Call of Duty: Mobile’da zengin silah alternatifleri var ve bu silahları toplayıp yükseltebilir, kaplamalar uygulayabilir ve çok oyunculu oyunlar oynamak için yüklerinizi seçebilirsiniz.

Daha fazla yükün kilidini açmak için XP’nizi artırın: Oynadıkça puan kazanmak için XP kazanırsınız ve ekstra yük yuvalarının kilidini açarsınız. Her biri birincil ve ikincil silahlara, el bombalarına, bir operatör becerisine ve üç yetenek içeren beş farklı yüklemeye sahip olabilirsiniz. Yani farklı haritalar için farklı bir yük seçebilirsiniz.

Silahlarınızı akıllıca seçin: Taşıdığınız yük, oyuna ne ile gireceğinizi belirler. Bu, oynadığınız haritaya ve oyun türüne göre değişir. Killhouse, Hijacked ve Nuketown gibi haritalar SMG’ler için mükemmeldir, çünkü yakın mesafeli savaşlarda etkilidir. Crossfire gibi bir harita daha uzun menzilli silahlar için harikadır.

Silahlarınızı yükseltin: Ödüller, yükseltmeler için silah kartları alabilir ve bu, bir kapsam eklemekten namluyu genişletmeye kadar her şey olabilir. Silah karakteristikleri tablosu, yaptığınız değişikliklerin etkisini gösterecektir. Bu, silahın oyunda nasıl performans gösterdiği konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Çok oyunculu oyunlarda gizlenemezsiniz: Görünürden uzak durabilir veya gizlenecek bir köşe veya bina bulabilirken, çok oyunculu oynarken iki taraf da üniformalarında kırmızı yanıp sönen düşman tarafından ayrılır. Gizlendiğinde bile kırmızı işaretleri fark edebileceğiniz için kamuflaj bu anlamda gerçekten önemli değil. Bir İHA tarafından tespit edilebilir ve haritaya yerleştirilebilirsiniz. Bu nedenle, görünmez olmadığınızı unutmayın.

Hareket etmeye devam et: Çünkü saklanamazsın ve durmak senin düşmanındır. Düşmanın sizi hedefe almasını engellemek  için hareket etmeye devam edin.

Slaytı kullanma: Kaydırmaya çalışırken aşağı düğmesine dokunabilirsiniz. Bu öngörülemez. Örtbas etmek ve vurulmaktan kaçınmak için çok daha iyi bir şans verir.

Çömelme hakkında bilgi edinin: Call of Duty: Mobil çok oyunculu modlar genellikle vurulduğunuz anlamına gelir. Ancak çömelme gerçekten faydalıdır, hala hareket etmenize izin verirken görünür alanınızı azaltır.

Sprint kullanın: Sprint, daha hızlı hareket edebileceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmak için ileri denetleyiciyi yukarı kaydırabilir veya sprint düğmesine dokunabilirsiniz. “Her zaman koşma” için de bir menü seçeneği var. Ama bunu dikkatli kullanın, bazen istediğiniz kadar doğru duramayacağınız ve yanlışlıkla düşmanın içine girebileceğiniz anlamına gelir.

Tabancanıza gidin: MW11 veya M1911 harika bir yan silahtır. Yakın olduğunuzda düşmanları bir tüfek kadar kolayca indirir. Çoğu zaman tabancaya geçmek birincil silahınızı yeniden doldurmaktan daha hızlıdır. İşler ortada çıldırdığında, Nuketown gibi haritalar için harika olabilmektedir. Susturucudan kaçının, menzili düşürür.

El bombalarınızı kullanın: Dövüş zorlaştığında, genellikle bir el bombası almak için zaman yoktur, ancak bu harika bir açılış hamlesidir. Killhouse ve Nuketown gibi haritalarda, el bombasını bir uçtan diğerine atmak oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Düşmanı uyandır. Sadece kendi el bombasına girmediğinden ve açılış bağışıklığının sona erdiğinden emin olmalısınız.

Yapışkan el bombasında ustalaşın: Yapışkan el bombası harikadır, çünkü zıplamaz veya yuvarlanmaz. Bir pencereden atın, bir duvara atın. Orada kalır. Keskin nişancıları odalardan temizlemek veya kasaların arkasına saklanan düşmanları temizlemek için harika.

Akreplerde ustalaş: Akrepler gerçekten güçlü. Doldurulacak üç yuvanız var ve bunlar bir avcı katil insansız hava aracından gizli bir helikoptere kadar her şey olabilir. Bazıları AI kılavuzludur, bazıları manuel kontrol sunar. Örneğin, avcı füzesinin vurmasını istediğiniz yere yönlendirilmesi gerekir. Nöbetçi silahı, bir köşeye geldiklerinde düşmanı keserek yerleştirilebilir ve bırakılabilir. Ama aynı zamanda düşman ateşinden de hasar görebilir. Akrepleri etkinleştirmek için düşmanla karışmanız ve kafa derisi almanız gerekir.

Dövüşü düşmana götürün: Frontline ve Team Deathmatch gibi oyunlarda savaşı düşmana götürün. Geride durmak, takım arkadaşlarınız savaşta kilitli iken oyun dışında hiçbir şey yapmamanız anlamına gelebilir. Haritalarda bu stratejik noktaları bulun ve onlara hakim olun, düşmanınızı sabitleyin.

Dumanla saklanın : Duman bombaları aslında çok faydalıdır. Düşman sizi açıkça tespit etmişse, bir binada keskin nişancı varsa geçemezsiniz. Pencereden el bombası fırlatarak odayı dumanlayın. Ya da düşmandan çekilirken, sizi örtbas etmesi için duman bırakın.

Harita ve takım için yükü seçin: Çok oyunculu haritalar bir dizi farklı oyun stilini teşvik eder. Örneğin, Crossfire’ın keskin nişancılara yönelik birçok yer vardır. Ancak Nuketown’da yoktur. Yükünüzü haritaya ve takıma uyacak şekilde değiştirin. Nuketown’da keskin nişancı tüfeği olan beş oyuncunuz var, mücadele edebilirsiniz. Takım performansını en üst düzeye çıkarmak için geçiş yapmaya hazır olun.

Hijacked için en iyi ipucu: Hijacked haritasında (tekne) oynuyorsanız, tekne boyunca sizi bir uçtan diğer uca götürecek gizli bir geçit var. Bu sizi düşmanın arkasına getirebilir, böylece skoru bile yükseltebilirsiniz. Sadece kabine gidin ve zemindeki deliği arayın.

Battle Royale İpuçları ve Püf Noktaları

Battle royale, Call of Duty: Mobile’da tamamen farklı bir oyun gibi hissediliyor. Tercih ettiğiniz yük ile başlayamazsınız, sadece irade ile yeniden doğamazsınız ve çok daha büyük bir oyun alanınız vardır. Çok oyunculu savaştan çok daha taktiksel bir oyundur. Kullanıcı arayüzü bile biraz farklıdır.

Dikkatli bir şekilde nereye düşeceğinizi seçin: İzole edilmiş harita, hem araçlara hem de silahlara oldukça iyi yüklenmiştir. Ancak yerleşik bir alana düşerseniz, doğrudan bir silah edinecek olan kişinin avlanacağı doğrudan temasa geçme olasılığınız daha yüksektir. Hepiniz düştüyseniz biraz daha uzaktan gidin ve ilk 10 dakika içinde hayatta kalma olasılığını kullanın.

Takım olarak çalışın ya da çalışmayın : Takım çalışması rüyayı çalıştırır. Ekibinize bırakın, ekibinizle birlikte hareket edin, ekibinizle savaşın ve kolayca kazanın. Ancak takım arkadaşlarınız temasa geçip hemen ölmeye kararlıysa, hayatta kalmak için solo gitmek isteyebilirsiniz. Battle royale hayatta kalmakla ilgilidir. Sadece öldürmek istiyorsanız, bunun yerine çok oyunculu oynayın.

Takım arkadaşlarınızı canlandırın: Çok oyunculu CoD: M’nin çoğu yeniden doğmanıza izin verirken, otomatik olmayan savaş rotasında, takım arkadaşınızın bunu yapması gerekir. Başka bir gün savaşmak için yaşıyorlar. Eğer vurulduysanız, oyundan çıkmayın ve ekibinize sizi geri getirmesi için zaman tanıyın.

Köpek etiketi koleksiyoncularını bekleyin ve takımı bitirin: Yukarıdaki gibi, biri düştüğünde takım arkadaşları onları canlandırmak için köpek etiketlerini almaya gelecekler. Biraz bekleyin ve takımın geri kalanını da bitirebilirsiniz. Tabii ki, etiketleri toplarken dikkatli olun.

Endişelenme, bir kanat takımın var: Bir kanat takım elbise giydiğinden, hayatta kalacağın için bir helikopterden mi yoksa bir kulenin tepesinden atlaman önemli değil. Bunu kendi yararınıza kullanın. Bir dağın tepesinden nişan almak için menziliniz yoksa, birinin üzerine kanat takabilir ve av tüfeğinizle patlatabilirsiniz.

Harita üzerinde göz kulak ol ve ayak izlerini ara: Düşmanın nerede olduğunu bilmek battle royale mücadelesinin yarısıdır. Ayak izleri için haritayı izleyin, kulaklarınızı açık tutun ve orada bulunmadan önce nerede olduklarını bilme şansınız olacaktır. Aslında zafere giden yol bu.

Güverte vurmak: Güverte vurmak kir içinde ölmek anlamına gelir. Çok oyunculu oyunun aksine, battle royale oyununda düşmana nişan almadan önce gizlenebilir ve bekleyebilirsiniz.

Cephanenizi izleyin: Çok sayıda farklı silah var, ancak cephanenizi gerçekten hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Ne kadar sahip olduğunuza dikkat edin, ihtiyacınız olmayan şeyleri almadığınızdan ve ikinci silahınızın faydalı olduğundan emin olun.

Zombileri dinleyin: Acele etmeyin, avınızın artı işareti içine girmesini bekleyeceksiniz ve arkanızda yürürken üç zombi bulacaksınız. Seni öldürecekler, bu yüzden onları öldürmelisiniz. Sadece kulaklarınızı onlar için açık tutun, çünkü istemediğiniz anda yanınızda görünürler.