Soğuk havalarda kişiler, donmaları önlemek için araçlarda bulunan cam silecekleri genelde yukarı kaldırmaktadırlar. Bu uygulamayı birçok kişi yapsa da uygulamayan bir kesim de bulunmaktadır. Yapılan Facebook anket sonuçlarına göre minimum düzeyde 425 kullanıcı cam silecekleri yukarda bırakırken, 200 kullanıcıda hiçbir müdahale de bulunmamaktadır. Birçok kişi tarafından merak edilen bu uygulamalar arasında hangisinin daha işe yarar olduğudur.

Ön Cam Silecekleri

Sert ve dondurucu soğuklarda kullanıcılar araç güvenliği için birçok yola başvurmaktadırlar. Ön camda oluşan buzları kazımak oldukça zahmetli ve uzun süren bir işlemdir. Ön camlarda bulunan silecekler kaldırılmadığı takdirde ağır hava koşullarında lastikleri ile beraber cama yapışarak donmaktadır. Böyle bir don sonucunda sileceklerin araları ve etraflarının kazınması oldukça zor ve sıkıcı olmaktadır. Ön cam silecekleri için bazı ipuçları bulunmaktadır.

Silecekleri kapatmadan önce aracı kapatmak motoru tekrar çalıştırma anında yanma durumu yaşanabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir püf noktadır. Kış araba bakım ipuçları olarak daha fazla bilgi bulunmaktadır. Yeni teknoloji araçlarında bulunan cam ısıtıcı, uzaktan kumanda kullanım özelliği sayesinde donma sorunlarının önüne biraz daha geçilmektedir.

Sileceklerin kapalı olduğuna dikkat edilerek araç motoru kapatılmalıdır. Yoğun kış ve soğuk olan yerde yaşayan kişiler için yıllık silecek lastik değişimi, kontrolü önerilmektedir. Bu sayede güvenlik sağlanarak sorunsuz ve temiz bir kış geçirilmesi sağlanmaktadır.