Casio akıllı saatler için yabancı olmayan bir markadır. Geçen yılki Pro Trek WSD-F30, basit bağlantı ve G-Shock tarzı tasarımdan daha fazlasını sunmanın doğru yönünde bir adım oldu. Ancak, biraz benziyor olsa da gerçek bir G-Shock olamadı. Casio G-Shock GBD-H1000; Nisan ayında bir LCD ekran, kalp atış hızı izleme ve GPS yerleşik ile birlikte, gerçek G-Shock aralığında bir akıllı saat olarak çıktı.

GBD-H1000, saatin içinde ve çevresinde beş sensörle birlikte geliyor. Optik sensör, bilekten kan akışını tespit ederek kalp atış hızını algılayabilirken; diğer sensörler yükseklik/barometrik basıncını, pusula yönünü, sıcaklığı ve hızlanmayı ölçebiliyor.

Adım sayısını, kat edilen mesafeyi ve GPS işlevselliği ile konum izlemeyi doğru bir şekilde değerlendirebilme özelliği bulunuyor. İOS ve Android için özel bir uygulama sayesinde yakılan kalorileri ve diğer fitness istatistiklerini gösterebildiği gibi bu verileri analiz edebiliyor. Yukarıda bahsedilen Pro Trek gibi bir Wear OS eşdeğeri kadar tam özellikli olmasa da, G-Shock titreşimli bildirim uyarıları da sunuyor. Ayrıca günlük kullanım için hem USB hem de solar şarj ile birlikte geliyor.

Casio, sadece zaman modunda saatin 12 ay kullanılması gerektiğini iddia ediyor. Egzersiz modunda, sürekli GPS ölçümü ve kalp atış hızı izleme ile kullanımda ise günlük kullanım için 14 saat süre olması gerektiği ifade ediliyor.

Casio G-Shock GBD-H1000, Nisan 2020’nin ortasından itibaren dört renkte sunulacak: siyah ve beyaz, tümü siyah, kırmızı, kırmızı ve siyah. İngiltere’de 379 £ fiyatla satışa sunulacak.