Koronavirüs etkisini yapılacak organizasyon iptalleriyle de gösteriyor. Cenevre Otomobil Fuarı’da bu etkinliklerden biri oldu ve iptal edildi. Cenevre Otomobil Fuarı 2020 gerçekleşmese de, şirketler canlı yayınlarla, eski moda basın bültenleriyle yeni modelleri ve konseptlerini duyuruyor. 2020’nin elektrikli otomobiller için büyük bir yıl olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Yazımızda, Cenevre Otomobil Fuarı için tanıtımı planlanan tüm büyük elektrikli araba duyurularını bir araya getirdik.

BMW i4 Konsepti

BMW’nin elektrikli Model 3’ü için rakip olacak 2021’de üretime girecek yeni bir konsept ortaya koydu. Dört kapılı sedanın 525 bhp gücü var ve 373 mil menzile ulaşabiliyor. Daha geleneksel BMW alıcılarını hedefleyen şirketin yeni aracı olan i4’ün tasarımı, ilk elektrikli otomobili olan i3’ten çok daha dolu. Motoru tek ve ön aksa monte edilmiş olan BMW i4’ün teknik özellikler arasında OLED arka lambalar, ön panelin üzerinde tek bir kavisli HD ekran ve zeminde 80kWh pil paketi bulunuyor.

Mercedes E Sınıfı 2020

Yeni Mercedes E-Serisi özellikleri arasında birçok şey var. İsteğe bağlı iki veya dört tekerlekten çekiş, yaklaşık 34 mil elektrik aralığı, 154 bg ila 326 bg arasında değişen güç çıkışları ve daha az hafif hibrit sistemlere sahip diğer seçenekler ile en az yedi benzinli ve dizel plug-in hibrit modeli sunuluyor. İç tasarımda ise yeni E-Serisi, ‘enerji verici’ konfor koltuklarına sahip. Ayrıca MBUX bilgi-eğlence sistemi bir çift 10,25 inç ekran içeriyor ve daha büyük 12.3 inç ekranlar isteğe bağlı sunuluyor.

Skoda Octavia vRS PHEV & Enyaq

Skoda’nın Octavia vRS spor serisi, ilk kez vRS iV biçiminde bir plug-in hibrit seçeneğe sahip oluyor. Toplam 242bhp çıkış için 114 bg elektrik motorunun yanında çalışan 1.4 litrelik TSI turbo benzinli bir motorla çalışıyor. 37 mil elektrikli menzil aralığı var. İç mekanda “koordineli ışık senaryoları” da sunan bilgi-eğlence sistemi gösterge panelindeki 10 inç dokunmatik ekrana bağlı. Otomobil, Volkswagen Grubu’nun VW ID.3 elektrikli hatchback’in temelini oluşturan MEB platformunu kullanıyor.

Dacia Spring Elektrikli

Dacia, yeni SUV’sinin Avrupa’nın en uygun fiyatlı elektrikli otomobili olacağını söylüyor. Ne yazık ki, yeni Spring Electric’in fiyatını bilmiyoruz. Hala bir konsept olan modelin üretim versiyonunun 2021’de çıkması planlanıyor. Renault City K-ZE elektrikli crossover’a dayanan Spring, 125 kilometreden fazla menzile sahip. Bir şehir otomobili olarak kullanılması amaçlanıyor.

Pininfarina Battista ‘Anniversario’

Elektrikli hiper otomobilin yeni Anniversario versiyonu sadece beş örnekle sınırlı olacak. 1.900bhp, tamamen karbonlu EV’deki farklılıklar ile tamamlanması üç hafta süren bir boyası bulunuyor. Ayrıca sürtünme kuvvetini azaltan ön ayırıcı, yan bıçaklar ve daha geniş bir arka difüzör şeklinde yeni stil gibi ayrıntıları var. Dövme alüminyum jantlar ağırlığı 10 kg azaltıyor. Anniversario’nun içinde, dış pinstriping’e uyacak şekilde yeniden tasarlanmış koltuklar ve mavi detaylar bulunuyor. Fiyat 1.7 milyon £ ‘dan 2.2 milyon £’a kadar değişebiliyor ve bir hayli pahalı.

Cupra Formentor PHEV

Hibrid Formentor, tamamen Seat’in alt markası olan Cupra tarafından tasarlanan ilk otomobil. SUV stilini spor otomobil performansıyla karıştırmaya çalışmanın şüpheli ama iyi bir yolunu izleyen Formento’nun hibrit bir versiyonu, 242 bg ve 31 mil elektrik aralığı sağlayacak bir elektrik motoruna sahip. Ayrıca 1.4 litrelik bir benzinli motoru var. Pil ise 13kWh.12 inçlik geniş bir bilgi-eğlence ekranı, Formentor’ın kontrol paneline hakim ve direksiyonun arkasında tamamen dijital bir gösterge paneli bulunuyor. İngiltere teslimatları 2020’nin sonunda gerçekleşecek ve fiyatlar 40.000 £ civarından başlayacak.

Volkswagen ID.4 Elektrikli Geçit

Volkswagen bu hafta, alışkın olunmayan bir şekilde ID.4 elektrikli SUV modelini gösterdi. 311 mil menzile sahip olduğunu ve 2021 yılında Avrupa’ya geldiğinde tek bir elektrikli motor ve arkadan çekişle çalışacağını bu model için doğruladı. Tek motorlu ID.4’ün 200 bg civarında güç üretmesi bekleniyor. Ön motorun eklenmesi bu artışı yaklaşık yüzde 50 oranında etkileyecek. Daha küçük ID.3’te olduğu gibi, yeni arabaya en büyük 83kWh olması da beklenen çeşitli pil boyutları sunulacak.

VW Golf GTE Geçmeli Hibrit

VW ayrıca yeni Golf GTE plug-in hibridini bu hafta Cenevre’de tanıtacaktı. GTE, toplam 242 bg güç üretmek için 13 litrelik bir pil ile çalışan 1,5 litrelik benzinli motor ve 114 bg elektrik motoru kullanıyor. Bu pil, GTE’nin selefinin neredeyse iki katı büyüklüğünde ve sadece 37 mil elektrikli sürüş anlamına geliyor. GTE (ve dizel motorlu GTD), amiral gemisi GTI ile aynı süspansiyon ve şasi kurulumuna sahip. GTE teslimatlarının sonbaharda başladığını görmeyi bekliyoruz, ancak fiyatlar henüz açıklanmadı.

Fiat 500e

Fiat’ın bu hafta Cenevre’de, son derece popüler şehir otomobillerinin elektrikli versiyonu olan yeni 500e’yi tanıtması bekleniyordu. Bu gerçekleşmemiş olsa da, gösterinin basına açık olduğu gün arabanın fotoğrafları çevrimiçi sızdı. Görüntüler, geri çekilebilir kumaş tavan ile birlikte normal 500’e çok benzeyen bir araba ortaya koyuyor. Fiat, 500e’nin yılda 80.000 satma planı olduğunu ve amaca uygun bir elektrikli otomobil platformuna oturduğunu söyledi.

Hyundai Prophecy Konsepti

Cenevre 2020 gerçekleşmese de performanslı bir elektrikli araç olan Prophecy by Hyundai görüldü. Hyundai’nin önceki 45 ve Le Fil Rouge konseptlerine bir şekilde dayanan araba, şimdilik potansiyel performans veya menzil rakamları hakkında bilgi barındırmıyor. Şu an için sadece bir tasarım çalışması.

Lexus LF-30 Elektrikli

Lexus’un Cenevre standında LF-30 Electrified bulunuyordu. Lexus tarafından lüks elektrikli otomobillerin geleceği için bir vizyon olarak tanımlanmıştır. Büyük, dikey menteşeli kapılar, yarış arabası tarzı düz taraflı direksiyona sahip bir kokpit, sürücü ve yolcu için sürükleyici dijital ekranlara sahiptir. Lexus, bir konsept olmasına rağmen, 2.400kg’lık otomobilin 110kWh’lik bir bataryaya, 3.8 saniyelik 0-62mph’lik bir süreye ve 310 mil aralığına sahip olduğunu iddia ediyor. LF-30’un yakın zamanda yerel Lexus bayinizde görünmesini beklememelisiniz.

Polestar Precept

Markanın Cenevre’deki standının yıldızı olmayı amaçlayan Precept, yakışıklı bir tasarım otomobili. Elektrikli Precept için önemli bir odak noktası; geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış koltuklar, keten bazlı kompozitlerden yapılmış iç paneller, geri kazanılmış balık ağlarından yapılmış halılar ve mantar vinilden yapılmış koltuk başlıkları ile sürdürülebilirliktir. Precept; 15 inçlik bir dokunmatik ekrana dokunarak veya Google Asistan ile konuşarak kontrol edilen, Google destekli bir Android bilgi-eğlence sistemine sahip.

Renault Morphoz & Clio, Captur Melezleri

Renault’nun vahşi Morphoz konsepti, daha uzun yolculuklar için daha büyük pilleri barındıracak şekilde görülebilir. Renault bu modelle, kısa yolculuklarda ağır piller taşıyan enerji israf eden EV’ler için ilginç ve yeni bir çözüm getiriyor.

Renault’nun Cenevre’deki standı ayrıca Clio hatchback ve Captur crossover’ın yeni hibrid versiyonlarına yer verecekti. Ocak ayında duyurulan Clio, 1.6 litrelik benzinli motorun yanında çalışan bir çift elektrik motoruna güç veren 1.2kWh’lik küçük bir pil takımına sahip. Mütevazı aküsüne rağmen Renault, Clio hibritinin şehir merkezi yolculuklarının yüzde 80’ini elektrikli modda kapsayabileceğini ve motorun devreye girmesinden önce 38 km/s hıza çıkabileceğini iddia ediyor. Bu arada Captur, 9.8kWh ile daha geleneksel bir plug-in hibrit 85mph’ye kadar 30 mil elektrikli menzil sunan pile sahip.

Honda Jazz MeleZ

18.890 £ ‘dan başlayan yeni Honda Jazz, sadece bir melez olarak satılacak. Ön aksa toplam 108 bgp göndermek için 1,5 litrelik benzinli motorla eşleştirilmiş çift motorlu bir sistem kullanıyor. Jazz 9.4 saniyede sadece 62mph’yi yönetiyor ve 108mph’lik bir maksimum hıza sahip.Daha da önemlisi, WLTP kombine çevriminde iddia edilen 62.8mph’ye ulaşabilir. Bu model, sadece hibrit olan ilk Honda oldu.

Czinger 21C

Czinger, 21C hibrid hiper otomobilini bu hafta Cenevre şovunda dünyaya ilk kez ortaya çıkaracaktı. Çevrimiçi olarak görülen 21C, sürücünün tam arkasında tek bir yolcu ile 1 + 1 oturma düzenine sahiptir.

Büyük ölçüde 3D baskılı bir şasiye sahip olan 21C, 937bhp üreten 2.9 litrelik çift turbo V8’i 2kWh pil ile beslenen bir çift elektrik motoruyla birleştiriyor ve toplam gücü 1.174bhp’ye çıkarıyor. 1,165 kg ağırlığında olan 21C, 1,9 saniyede 62 mil/saat hıza ulaşıyor, 170 mil/saatte 8,3 saniyede çeyrek mil tamamlıyor ve 236 mil/saat azami hıza sahip. Fiyatlaro 1,7 milyon dolardan başlıyor.

Rimac C_Two

Hırvat elektrikli süper otomobil üreticisi Rimac, Cenevre Otomobil Fuarı 2002’deC_Two otomobilinin üretim versiyonunu açıklamayı planlıyordu. Bu ayın sonlarına kadar lansmanı ertelemeye karar verdi. C_Two neredeyse 1.900 bg üretiyor, 0-62mph zaman 1.85 saniye, 403 mil menzile sahip ve hatta sahiplerine otonom bir sürüş sistemi kullanarak yolda mükemmel hatları öğretmeyi vaat ediyor. Üretimi dünya çapında 150 ile sınırlı olan otomobil 1,5 milyon £ ‘dan fiyatlandırılıyor.

Koenigsegg Gemera

Koenigsegg bir anlamda, ilk aile arabasını duyurdu. Yeni Gemera, dört kişilik bir süper otomobil. Üç elektrik motorundan ve üç silindirli bir motordan 1.700bhp üretiyor. Tüm bunlar Gemera’yı 1.9 saniyede 62mph’ye (elektrikli hiper otomobiller arasında bir tema gibi görünüyor) ve 250mph’lik bir maksimum hıza çıkarıyor. Üç elektrikli motor arka tekerleklere ve krank miline güç sağlarken, çift turbo, 2.0 litrelik üç potlu ön tekerlekleri kullanıyor. Benzin yerine motor, etanol veya CO2 nötr metanol ile de çalışabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, küçük motor 600bhp’yi tek başına hizmet ediyor. Sadece 300 örnek üretilecek ve 1 milyon sterlin civarında fiyatı olacak.

Apex AP-0

İngiliz Apex şirketi, AP-0 elektrikli hiper otomobilini Cenevre Otomobil Fuarı sırasında ortaya çıkarmayı planlıyordu. Bir Le Mans yarışçısından farklı olmayan bir silueti ortaya çıkaran bir teaser görüntüsü dışında, otomobil hakkında çok az şey biliniyor. Apex için ağırlık 1.200 kg olarak iddia ediliyor ve “hızlı ivme” sunacağı söyleniyor.

 Toyota

Automotive News Europe ile konuşan bir kaynağa göre, Toyota’nın bu hafta Cenevre’de yeni bir kompakt SUV göstermesi bekleniyordu. Otomobilin, Haziran ayında satışa sunulan yeni Toyota Yaris ile aynı üç silindirli hibrid kurulumunu kullanması bekleniyor.