Parlak ve kırmızı lake taban ayakkabının tasarımcısı da olan, ayakkabı ve moda tasarımcısı Fransız Christian Louboutin, yeni bir sergide boy gösterdi. Sergi, Paris’te Christian Louboutin Ltd’nin 30. Yıldönümü kutlaması kapsamında Şubat 2020’de açıldı. Sergide 400’den fazla ayakkabı tasarımı yer aldı. Tasarımcının sergilenen sıra dışı ürünleriyle, ilham kaynağı olacak yeni pencereler açması bekleniyor.

Paris doğumlu Louboutin, 1991 yılında ilk butiğini açtığında, ilk müşterilerinden biri Monaco Prenses Caroline olmuştu. Prenses tarafından yapılan yorumlar ün kazanmasında etkili oldu. O zamandan beri, tasarımlarının hayranları arasında Jennifer Lopez, Tina Turner, Beyoncé, Sarah Jessica Parker, aktör Blake Lively ve Leonardo DiCaprio gibi isimler var. 2006 yılında tasarımcı ilk çanta koleksiyonunu ve 2014 yılında ilk güzellik ürünleri yelpazesini piyasaya sürdü. Bugün dünya çapında 150 Christian Louboutin mağazası bulunuyor.

Serginin gerçekleşeceği Paris’in 12. Bölgesi, Louboutin’in doğup büyüdüğü yer. Okuldan sık kaçan ve bu nedenle üç kez okuldan atılan ünlü tasarımcı, 12 yaşında da evden kaçıyor. Okulu göz ardı edip küçük yaşlardan itibaren ayakkabı çizmeye başlıyor. O yıllarda bazı filmlerde de rol alıyor. İlk işi ise göstericilere sahne arkasına yardım ettiği kabare Folies Bergères’de oluyor. Resmi eğitimi ise Académie d’Art Roederer’deki çizim ve dekoratif sanatları oluyor. Louboutin, ayakkabılara olan hayranlığının 1976’da, Daumesnil caddesinde Musée ulusal des Arts d’Afrique et d’Océanie’yi ziyaret ettiği zaman başladığını ifade ediyor. Afrika’dan keskin stilettolar giyen kadınları görmesi, belki de sonradan stiletto kralı olarak anılmasına ön ayak oluyor. Kadınların, geniş ahşap zeminlere zarar verme korkusu nedeniyle binaya girmesini yasaklayan işaret onu etkiliyor. Kendi ifadesiyle, kadınların kendinden emin ve güçlenmiş hissetmelerini sağlayan stilettolar böyle ortaya çıkıyor.

Louboutin , dünya kültürlerinden etkilendiği geçlik yıllarında Mısır’a kaçıyor sonrasında bir yıl Hindistan’da kalıyor. 1981’de Paris’e döndüğünde de yüksek topuklu stiletto ayakkabı çizimleri yapıyor. Roger Vivier ile tanışıyor ve atölyesinde çırak oluyor. Chanel , Yves Saint Laurent ve Maud Frizon gibi markalara kadın ayakkabıları tasarlamaya başladı. İlk butiğini 1991 yılında açarak moda dünyasının, özellikle de ayakkabı modasının o zamandan beri belirleyicilerinden olmayı başardı.