Türk milleti olarak hepimizde şu yargı oluşur: Çin malıysa dayanıksızdır. Lakin Çin globalleşen dünyada bir dünya devi olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir. Bugün satın aldığımız 10 telefondan 9’u Çin’de üretilmektedir. Tabi ki bir ürünün Çin’de üretiliyor olması Çin’de tasarlandığı anlamına gelmez. Örnek olarak Apple verebiliriz. Apple en çok ürününü Çin’de satıyor lakin ürünlerinin tasarımı Amerika’da yapılıyor.

Akıllı telefon üreticilerinin pek çoğu Çin veya Hindistan’da faaliyet gösterir. Bunun sebebi ise artan nüfus yoğunluğu ve artan popülarite. Tabi bunun yanı sıra işçilik maliyetinin az olması da mevcut. Haliyle üretim maliyetini düşük tutmak isteyen üretici işini Çin’de kuruyor.

Tabi işler sadece bu yönde ilerlemiyor. Bir de Çin’de faaliyet göstermekte olan şirketlerde mevcut ve bu şirketlerin son yıllarda popülaritesi oldukça yüksek. Bu şirketlerin ne kadar satış yaptığı oldukça merak edilmekte. Çinli akıllı telefon üreticilerin pazar payları artmaya devam ederken Apple ve Samsung Çin’de oldukça değer kaybediyor.

Çin’in En Tutulan ve Sevilen Telefon Markaları

Çin attığı teknolojik adımlardan oldukça söz ettiriyor. En başarılı olduğu alanlardan biri de akıllı telefon sektörü denilebilir. Akıllı telefon sevkiyatının %45’i Çin’de gerçekleşmektedir.

Çin’in 4 büyük telefon markası mevcut. Huawei, Oppo, Vivo, Xiaomi, Meizu ve ZTE’dir. Ek olarak Honor markası da var lakin bu firma Huawei markasının bir yan kuruluşu diyebiliriz. Üretimi tamamen Huawei’ye aittir. Daha ucuzdur ve Xiaomi kalitesine yakın akıllı telefonlar üretir.

Huawei

Günümüzde ülkemizde de popülaritesi oldukça yüksek olan bir akıllı telefon olan Huawei akıllı telefon pazarında zirvedeki yerini koruyor. Samsung’un listedeki sıralamasını düşürüp o sıraya yükselmeye çalışan Huawei, en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren şirketler arasında 2. sıradadır. Ayrı olarak sektörde iyi derecede işler başaran Honor markası, Huawei’nin yan kuruluşudur.

Oppo

Popüler olduğu pazar alanı Asya’dır. Oppo kısa süre önce global pazara da açılmıştır. Tasarım açısından diğer modellere benzemeyen yaratıcı bir şekilde kullanıcı karşısına çıkıyor. Sektörde ise agresif fiyat politikasını kendine yer edinmiş olan Oppo üreticisi, Çin’de rakipleri tarafından dikkat çekmektedir.

Vivo

Akıllı telefon sektöründe en çok sevkiyat gerçekleştiren şirketler arasındadır. Yükselişi gün geçtikçe devam etmektedir, lakin ülkemizde ve Avrupa’da henüz popülaritesini sağlayamasa da Çin ve Hindistan’da yok sayılamayacak derecede önemli bir mevkidedir.

Xiaomi

Çin adıyla bütünlenmiş olan telefon markasıdır. Çin denince akıllara ilk gelen, sektörde önemli bir paya sahip markadır. Oppo gibi agresif fiyat politikasını izlemektedir. Bu yüzden tüm global pazarda ün yapmış bir marka olma yolundadır. Ülkemizde de bir hayli popüler olmuştur. Reklamlara ve lansmanlara para harcamayı sevmeyen Xiaomi üreticisi, bu parayı cihazlarda indirim yapmak için kullanıyor. Bu yüzden daha çok uygun fiyatlı akıllı telefonlarla kullanıcısının karşısına çıkıyor.

Meizu

Uygun fiyatlı akıllı telefonları piyasaya sürerek tanınmıştır. Ülkemizde de faaliyet göstermektedir. MediaTek yonga setleri kullanıyor bu yüzden uygun fiyatlı akıllı telefonları piyasaya süren şirket bu bakımdan rakipleri tarafından eleştirilmekte.

ZTE

Global pazarda söz sahibidir lakin ülkemizde pek tanınmamıştır. Bunun yanı sıra ABD pazarının %10 gibi önemli bir paya sahiptir. ZTE şu sıralar gerilemiş olsa da Çin’in akıllı telefon pazarında en önemli üreticiler arasında yer alıyor.

Çin’de En Çok Hangi Marka Kullanılıyor?

  1. Huawei 12 milyon
  2. OPPO 77.56 milyon
  3. Vivo 92.85 milyon
  4. Apple 51.05 milyon
  5. Xiaomi 50.94 milyon
  6. Meizu 16.81 milyon
  7. Samsung 11.07 milyon