Tıpkı zihinsel ve fiziksel sağlığınız gibi, cinsel sağlığınıza da önem vermelisiniz. Eğer eskisi gibi performansınız iyi değilse performansınızı nasıl arttıracağınıza dair 5 ipucu.

1 – Egzersiz

antreman

Egzersiz, gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırır. Bu da eşinizin yatakta zevk alabilmesini sağlamak istiyorsanız önemlidir. Bunun nedeni kas gücünüzün sizi devam ettirmesi için gerekli olmasıdır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmanız önemlidir.

Egzersiz daha önce yaşam tarzınızın bir parçası değilse, belki de şimdi harekete geçmek için doğru zamandır. Zorlu bir fitness rutini ile başlamak zorunda değilsiniz. Bunun yerine asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanarak başlayabilirsiniz.

Cinsel sağlığınızı arttırmak istiyorsanız kardiyovasküler egzersiz önemlidir. Çünkü seks sırasında kalp atış hızınız kaçınılmaz olarak yükselir. Düzenli kalp egzersizi kalbinizin sizin ve eşinizin yatakta paylaşacağı heyecanı sağlayacaktır.

2 – Kilo Vermek

ideal kilo

Aşırı kilolu insanlar, iyi cinsel hayata karşı olabilecek hipertansiyon, kalp hastalığı ve hatta diyabet gibi tıbbi durumlara daha yatkındır. İdeal kilo ereksiyon bozukluğu ya da diğer cinsel sorunlar ile ilişkili bu rahatsızlıklara karşı riskinizi azaltacaktır.

Anahtar sağlıklı beslenmek.. Çünkü sağlığınız için iyi olan yiyecekler vücudunuzu besleyecek ve gereken besinleri almanızı sağlayacaktır.

Buna paralel olarak, kan akışınızı artırabilecek soğan ve sarımsak gibi bazı gıdaların yanı sıra potasyum açısından zengin muzlar da tüketebilirsiniz. Bu tür gıdalar sadece kan dolaşımınızı düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncınızı düşürmenize ve cinsel performansınızı artırmanıza yardımcı olur.

Buna ek olarak, tüm doğal baharatlı yiyeceklerin yanı sıra omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler de iltihabı önemli ölçüde azaltarak kan akışınıza yardımcı olacaktır. Öte yandan, B vitamini açısından zengin gıdalar ve yumurta gibi proteinler, vücudunuzun sinir sisteminizden derhal sinyal göndermesine yardımcı olur. Beyninizin tetiklendiği anda derhal üreme organınıza sinyal göndermesine izin verir. B vitamini de hormon seviyenizi dengelemeye yardımcı olarak libidomuzu engelleyebilecek stresi azaltır.

3 – Alınan Takviyeler

takviye gıdalar

Yiyecek alımınızın size cinsel yaşamınızı geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz desteği vermek için yetersiz olabileceği durumlar vardır. Multivitaminleri ve mineralleri almanın yanı sıra, erkek geliştirme haplarını almayı düşünün.

4 – Alkol Alımınızı Sınırlayın

alkol viski

Aşırı alkol alımının bir kişinin cinsel sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren araştırma çalışmaları vardır. Erkekler için alkol, ereksiyonlarını sürdürme kapasitelerini azaltabilir. Ara sıra içmek zararlı olmasa da, cinsel sağlığınız için aşırı alkol alımını sınırlamak en iyisidir.

Kırmızı şarabın kan dolaşımınızı artırabileceğini ve günlük olarak alınan bir bardak bira kalbe iyi geldiğini gösteren çalışmalar olsa da, alkole güvenmek yerine bunu yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç yol olduğunu unutmayın.

Alkol, genellikle iktidarsızlık veya erektil disfonksiyon ile bağlantılı olan vücudun kan damarlarını daraltan uyarıcılar olarak bilinir. Alkol içmek yerine, bol su içmeyi alışkanlık haline getirin.

5 – Sigara İçmekten Kaçının

sigara

Aşırı alkol alımının yanı sıra, cinsel sağlığınız için sigara içmekten kaçınmak en iyisi olacaktır. Bunun nedeni sigara içmenin cinsel seviyenizi içeren canlılığınızı büyük ölçüde azaltmasıdır. Sigara içmek kan damarlarınızın tüm vücudunuzda, cinsel organlarınızda bile daralmasına ve ereksiyon olmanın veya devam etmenin zorluğuna neden olur.

Sigara içmek yerine dışarı çıkın ve güneşte yürüyün. Güneşin, özellikle vücudun daha fazla melatonin ürettiği soğuk hava mevsiminde seks süresini tetiklemeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar var. Melatonin, iyi bir uykuya yardımcı olan hormondur. Ancak cinsel dürtülerinizi susturmaktan da sorumludur. Güneş ışığı vücudun daha fazla melatonin üretmesini engeller ve daha az melatonin daha fazla cinsel arzuya dönüşür.