Yalnız yemek, yalnız oyun oynamak, Yalnız seyahat etmek yalnız bir yaşam içerisinde güzel şeylerin tadını çıkarmak amacı ile söylenebilecek olan çok şey bulunur. Arkadaş edinme işlemi bir tek çocuklarımıza gelen bir durum değildir. Bazen arkadaş yapmak arkadaşı tutmak kadar zor değildir. Ancak çocuklarımızın özellikle de okulda dışlanmış olduğunu düşünmek oldukça üzücü bir durumdur. Peki, ebeveynler müdahaleci olmadan ya da zorbalık yapmadan nasıl yardım edebilirler?

Sorunun Köküne Ulaşılmalıdır

Öncelikle bilinmesi gereken bir durum vardır ki o da gençlerin hafta sonlarında ev içerisinde ya da yatak odasında fazla zaman geçirmelerinden dolayı, hiç arkadaşlarının olmadığı ya da mutsuz oldukları anlamına gelen bir durum değildir. Bazı çocuklar sadece içe kapanık olurlar ve yalnız zamanın tadını geçirmeyi severler. Michael Ungar; bir aile terapisti olarak çocuğun bir ya da iki yakın arkadaşı olunca mutlu olduğunda, okumak için çok fazla zaman olduğunda akran ilişkilerinin eksikliğini kanıtlamak isteyen aileler ile bir konuşma yaptım. Arkadaş sahibi olmak isteyen kişilerin mücadelesi genel olarak iki ayrı kategoriye ayrılır.

Ergenlik tedavisinde uzmanlaşmış psikolog Barbara Greenberg, US News & World Report’ta nedenleri anlatıyor; Bazı çocuklar utangaç ve endişeli olurlar. Bu da akranları ile rahat bir şekilde ilişki kurmada zorluk çekmelerine neden olur. Mizaçları ve aynı zaman da konfor eksiklikleri nedeni ile geri dönmeyi ve kaçmayı tercih edebilirler. Bazı çocukların sosyal alanda zorlukları bulunur. Kişiler arasındaki becerileri eksik olur. Bu durum da akranlarını ortadan kaldıran bir durumdur. Arkadaşlık kurmakta zorlanırlar. Sosyal ip uçlarını düzgün okuyamazlar.

Kontrol etme, saldırgan olma, sadece kendileri hakkında konuşma ya da başkalarına az ilgi gösterme durumları olabilir. Bunların tam tersine yapışkan, iyelik dolu, muhtaç, kaba ya da alaycı da olabilirler. Arkadaş edinmekte neden zorlandıklarını öğrenmek onlara yardım edebilmek için yapılabilecek olan ilk adımdır. Utangaç olan çocuklar için, özellikle de gençlik zamanlarında arkadaşlıklarının zaman içerisinde gelişmesi için yardımcı olabilirsiniz. İlişki kurmak onların bir ya da iki arkadaşını maçtan sonra dondurma yemek için dışarı çıkarmak daha fazla iletişime geçmek için yeterli bir durum olabilir.

Uzmanlar Ne Diyor

Akranları ile nasıl ilişki kurduklarını görmek için onları iletişin içerisinde gözlemleyin. Çocuklarınızın etkileşimini zor buluyorsanız o zaman akranları ile benzer bir şekilde etkileşime girebileceklerini düşünmeniz gerekir. Bu sorunların çocuklar ile tartışılması gerekir. Ancak çocukların utanması ya da öfkelenmemesi içinde bu durumun nazik ve aynı zaman da zekice yapılması gerekir. Onların sosyal becerilerini uygulamalarında ve geliştirmelerinde becerili olmalarını sağlayın. İlgilerinin olduğu aktiviteleri onlar için kaydedin. Bu durum hem sosyal becerilerin hem de çocuğun hoşlandığı bir faaliyet içerisinde bulunması şansını arttırır.

Kalite Vurgulanmalıdır

Bir arkadaşının olması aslında arkadaş edinebileceğini gösteren bir durumdur. Sertifikalı ebeveyn Meghan Meghan’in Washington Post’ta kilisede arkadaşları olan ama okulda arkadaşı olmayan 15 yaşındaki bir kızın ebeveyne yazdığı mesaj; kızınızın arkadaşlığın önemli olduğunu bilmesi ile birlikte aynı zaman da doğru arkadaşlık kurmanın daha önemli olduğunu da anlaması gerekir. Kızınızın kilisede bulunan arkadaşlarına verdiği değeri ve özelliklerini görmesine yardım edin. Daha sonrasında da okulda bu şekilde biri olup olmadığını öğrenin. Kızınıza düşünceli soruları sormanız oldukça yararlı bir egzersiz olur. Hızlı yanıtlar olmayabilir. Ama yavaşlamasına ve yansıtma durumlarına yardımcı olmak hem onun için hem de tanıdığı kişiler için iyi olan bir durumdur.

İtme Hakkında

Arkadaş sahibi olmamalarını şans durumundan hissediyorlar. Yapmanız gereken son durum onu itmek ya da daha kötü hissetmelerine neden olmaktır. Sorunun tek başınıza çözülmesi gibi bir durum ne yazık ki olmaz.

Uzman Leahy Ne Diyor

Ebeveynler, genci arkadaşlık kurması konusunda zorlayamaz. En iyi durum da kızınız size kızar. En kötü durum ise arkadaş edinmek için mücadeleye devam edecek, ancak ailesine dönmek istemeyecek çünkü onu düzeltmek için uğraşıyorlar. Çocuklarınıza arkadaş edinmesi için zorlamaktan daha önemlisi destek olmaktır. Leahy; “onu dinleyin, empati kurup ona sarılın” diye belirtiyor. Kendi arkadaşlıklarınızı koruyarak iyi ve aynı zaman da sağlıklı dostlukların nasıl görüleceği konusunda bir modellemeye odaklanılması gerekir.