Çocuklarınızın hiç olmadıkları kadar endişeli ve baskı altında olduklarını gördüğünüz zaman rahatlamalarına yardımcı olmak bazen zor olabilir. Okul öncesi zamanlarında olan çocuklarınıza her gün bir kaç dakikalık nasıl nefes almaları gerektiğini öğretebilirsiniz. Meditasyon işleminin düzenli bir şekilde yapılması durumunda zihinde ve vücutta rahatlama meydana gelir. Aynı zaman da meditasyonun stres giderici bir özelliği de bulunur. Amerikan Pediatri Akademisinde yapılan araştırma da çocukların dikkatlerinin ve davranışlarının iyileştiği fark edilmiştir. Sinir sisteminin yatışmasına yardımcı olduğu ve stres hormonunun azalmasına neden olduğu için fiziksel açıdan da faydaları bulunur. Baş ağrısı, obezite, yüksek tansiyon gibi durumlar üzerinde de faydaları bulunur.

Bir Rutin Belirlenmelidir

Meditasyon, çocuklara yatmadan önce rahatlamaları ve uykuya dalmadan önce vücutlarının ve zihinlerinin rahatlaması açısından faydalı olur. Sabahları uyanma konusunda zorluk yaşayan çocuklar için uyandırma meditasyonu uygulaması yararlı olabilir. Okuldan döndükleri zaman sakinleştirici bir etkisinin olması açısından da meditasyon uygulaması yerine getirilebilir. Çocuğunuza en uygun programı belirlemeniz ve onu günlük bir rutin haline getirmeniz faydalı olur.

Okul öncesi çocuklar için meditasyonun günde bir kaç defa yapılması gerekir. İlkokul çocukları için günde iki defa ve 3 ile 10 dakika olacak şekilde uygulanması gerekir.  Gençler ve yetişkinler içinde tercihe bağlı olarak gün içerisinde 5 ile 45 dakika olacak şekilde ayarlanması gerekir.  Bu işlemler yerine getirilirken rahat bir konumun tercih edilmesi gerekir. Bu rahat bir sandalye olabilir. Sırtınızın duvara dönük olacak şekilde yere oturmanız ve düz uzanmanız gerekir.

Uygun Bir Aracın Tercih Edilmesi Gerekir

Meditasyon uygulamasının birçok kişi ve çocuklar için rehberden öğrenilmesi oldukça faydalıdır. Meditasyon yapma konusunda bulunan uygulamalardan faydalanarak da meditasyon uygulamasına başlayabilirsiniz.

Yoga

Kozmik çocuklar yoga konusunda birçok video koleksiyonuna sahip olur. Çocuklar için rehber eşliğinde kısa videolar sunar. Çocuklara mola vermelerini, düşündüklerini, hissettiklerini ifade ederken ya da nefes alırken nelere dikkat etmeleri konusunda yardımcı olur. Çocukların nezaketli olmalarını, iyi olmalarını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Çocuklara iyi seçim yapmaları konusunda da yardımcı olur.

Sesli Kitap

Sesli kitap bir saatten daha uzun bir süre için bulunur. Çocukların nefes almaları konusunda ve vücutlarını yatmadan önce dinlendirmeleri açısından yardımcı olacak şekilde 10 dakikalık masallara bölünerek yapılır.

Gündüz ve Yatma Kâşifleri

Çocukların uyumadan önce yatışmalarını sağlamak amacı ile tasarlanmış olan bir derin düşünme sürecidir. Gündüz uygulamasında her bölüm 5 ya da 7 dakika uzunluğunda bulunur. Yatma kısmında ise bu durum daha uzun olur. Toplamda 11 ile 14 dakika uzunluğunda olur.

Çocuklar İçin Uygulama

Güdümlü olarak yerine getirilen meditasyon uygulamaları arasında bulunur. Bu uygulamanın 30 gün ücretsiz deneme sürümü bulunur. Bu uygulama 3 yaşındaki gruplar için özel olarak bulunur. Çocuklar derin düşünme yapmayı öğrendikçe güçlü bir duygu yaşarlar ve yaşadıkları sorunları büyük oranda ortadan kalkmış olur.