Köpeğime yaptırıyorum ama nedir bu Korona Virüsü?

Çin’de ortaya çıkan, ölümcül hastalıklara yol açan Corona virüsü hakkında bilinmeyen ilginç bilgileri araştırdık ve derledik. İşte Corona virüsü hakkında bilinmeyenler;

KoronaVirüs Hakkında Bilgi

1. Corona virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır.

2. Henüz Türkiye’de görülmeyen Corona virüsü Çin dışında ABD, Tayland ve Güney Kore’ye yayılmıştır.

3. Dikkat edilmediği taktirde ölüme sürükleyen tehlikeli virüs Corona’nın insan insana geçtiği resmen açıklanmıştır.

4. Corona virüsünün yoğun olarak görüldüğü bölgelerde insanların neredeyse hepsi ağızlarında maske ile dolaşmaktadır.

5. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen virüsün tesadüfen çıkmadığı ortaya düşünülmektedir. Uzmanların genel bilgilere dayandırdığı verilere göre virüsün ana kaynağı hayvan pazarlarıdır.

6. Sadece insandan insana geçmekle kalmayan Corona virüsü hayvandan insana da kolay bir şekilde geçebilmektedir.

7. 25 Ocak’ta Çin’in en uzun tatillerinden birisinin başlayacak olması virüsün yayılma ihtimalini daha da arttırmaktadır. Geçen sene 25 Ocak tatilinde Çin’den yurt dışına 7 milyon insan seyahat etmiştir.

8. Corona virüsünün yayılma ihtimaline karşı Çin’de bulunan havalimanlarına kızıl ötesi kameralar yerleştirilmiştir. Bu kameralarla insanların vücut ısılarına bakılmaktadır.

KORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ila orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir. Corona virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün sürebilen bir ateşlenme olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda, virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme şansı vardır.
MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiştir ve aynı zamanda solunum problemlerine neden olur, ancak bu semptomlar çok daha şiddetlidir. CDC’ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların ¾’ü hayatını kaybetmiştir.

Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, solunum problemlerine neden olur, ancak aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50’si arasında değişmektedir, yaşlılar en savunmasız hastalardır.