Öncelikle odamızın dekorasyonunda önemli hususlardan birisi açıkta kablo olmamasıdır. Bununla beraber odamızı tasarlarken fazla eşyadan kaçınarak kendimize ferah bir alan yaratmalıyız. Bu ferahlığı duvar boyasını açık renk seçerek de sağlayabiliriz. Tasarımımızı yaparken eşya ile duvar arasında boşlukları minimum seviyede tutmalıyız ki kullanılan alan daha geniş olarak kalmalıdır.

Odamızın boyasını açık renk seçerken diğer bir yandan da eşyalarla uyumlu bir renkte olması dikkate alınmalıdır. Alacağımız koltuk takımları oda boyutuna uygun ölçülerde ve girişi kapatmayacak şekilde olmalıdır. Odamızın dekorasyonundaki ilk akla gelen hususlar bunlardır. Odanın giriş kısmının daraltılmaması, ferahlık ve göze hitap konusunda önemlidir.

Görüntü Kirliliğini Ortadan Kaldırın

Odada göze çarpan bazı istem dışı parçalar, göze batmaya müsaittir. Odamızdaki görüntü kirliliği kablolardan, kalkmış duvar boyaları, yıpranmış zemin, doğal gaz boruları gibi hususlar ile meydana gelir. Bu borular vestiyer, kitaplık, süs bitkisi gibi dekorasyonlar ile kapatılabilir. Elektrik kablolarının çıkış yerleri ise tablolarla kapatılarak güzel bir görüntü elde edilebilir.

Dekorasyonda Aydınlatma

Odamızın aydınlatması çok önemli bir nokta olup aydınlatmada öncelikle oda boyutuna uygun ampul veya ampuller kullanılmalıdır. Canlı göstermesi açısından beyaz ışık tercih edilmelidir. Ayrıca süs bitkileri kullanılarak bu bitkilerin üzerine renkli ampuller konularak güzel bir tasarım elde edilebilir. Var ise yemek masasının veya nişin üstüne spot lamba hoş duracaktır.

Halı ve Mobilya Tasarımı

Odaya ilk girildiği anda dikkat çeken eşyalar bunlardır. Renkler ve tasarım bu eşyalara göre yapılmalıdır. Mobilyaların portatif olması, gereğinden fazla alan kaplamaması gerekir. Böylece oda daha işlevsel olur. Mobilyalar aynı renk olabileceği gibi farklı renk uyumları ile odaya güzel bir atmosfer katacaktır. Oda boyutuna göre ortaya kullanışlı bir sehpa koyulabilir. Orta sehpa ise koltuklara çok yakın olmamalı ki rahat bir geçiş alanı kalmalıdır.

Halılar ise tercihe göre kaplama ya da normal olarak seçilebilir. Normal seçilen bir halı mobilyalar ile uyumlu olmalıdır ve iz kalmaması için koltukların altına girmeyecek boyutlarda tercih edilmelidir. İsteğe bağlı olarak altına kaydırmaz koyulabilir. Oda genişliğine göre halı birden fazla olacaksa renk ve desenleri ya çok uyumlu ya da aynı olmalıdır. Odada bulunan her ufak eşya ve ürünlerin bir yeri olmalı, ortalığa koyulmamalıdır. Bundan ötürü odanızda yeriniz varsa mutlaka raflı bir dolap olması işinize yarayacaktır.

Modern Perde Seçimi Önemli

Odamızın önemli tasarımlarından biri de perdelerdir. Oda da kullanılacak perdelerde aşırı küçük veya aşırı büyük olmamalıdır. Perdeler yere temas etmemeli ve yer biraz boşluk kalacak şekil bir tasarımda olmalıdır. Mobilyalarla ile renk ve deseni uyumlu seçilebilir. Önüne eşya konulmamalı rahat açılıp kapatılabilmelidir. İki parçaya bölünmüş bir perde tasarımı şıklık ve kolaylık için tercih edilebilir.

Süs Eşyası Kullanımına Dikkat Edin

Gelelim en zevkli bölüme odamızın olmazsa olmazı süs eşyalarıdır. Süs eşyaları zevkimize göre veya kalıp bir tasarıma uyarak kullanabilir.

Oturma grubunun karşısında, çok yukarıda olmayacak şekilde, görüş açısında bir saat tercih edilebilir. Uygun boyutlarda niş yapılıp içine akvaryum, raf veya imkân varsa mini bar koyulabilir. Oturma grubu arkasına yemek masası kısmına, yatak odası ise yatağın üstüne şık bir tablo asılabilir. Duvara monte veya ayaklı abajur, koltuk takımı yanında hoş durabilir. Yer var ise rengi uyumlu olan bir berjer atılabilir. Biblo ve heykeller kişinin zevkine bağlı olabilir fakat abartılmamalıdır, görüntü kirliliğine sebep olmamalıdır.

Genel Uyum

Odanızı hangi tarzda dekore etmek istediğinizi önceden seçmelisiniz. Spor, klasik, vintage veya Retro gibi kategorilendirip o tarzda yoğunlaşılmalı, genel bir uyum sağlanmalı ki absürtlük olmamalı.