Antrenman yapmadığınız günler protein kullanımı nasıl olmalı? OFF günlerde protein almalı mısınız? Dinlenme günlerinde protein tozu almak faydalı mı ? Yoksa protein tozu sadece eğitim günlerinde tüketilmeli mi? Bunu spor yapmaya yeni başlayan birisi olarak herkese sordum, her makaleyi okudum. Birçok farklı fikir var!

Antreman sonrası (egzersiz sonrası) birçok sporcu duşa girmeden protein tozu almaktadır. Ama protein almak sadece spor sonrası değil, sürekli gereklidir. Bildiğiniz gibi antreman yapmak kadar onarım için kasları dinlendirmek de programınızın önemli bir parçasıdır. Dinlenme günlerinde iyileşmeye yardımcı olmak için karbonhidrat, yağ ve proteine ihtiyacınız var. Dinlenme günlerinde yeterli protein almamak kaslarınızın büyümesini ve atletik performansınızı engelleyebilir.

Dinlenme günü beslenme programınıza suplement eklemenin yardımcı olabileceği bazı nedenlere biraz daha derinlemesine bakalım…

Yeterli Protein Tüketimi

Egzersiz yaptıktan sonra kaslarınız büyümeye başlar. Bu yüzden dinlenme günlerinde vücut dokularının onarılması için yeterli miktarda protein tükettiğinizden emin olmalısınız. ( Burada ne kadar protein tüketmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin ).  Tabi ki proteinleri doğal gıda (et, tavuk vb.) olarak almaya çalışmanız önemlidir.  Ancak her zaman hareket halinde olan biriyseniz, eksik kalan protein miktarını doldurmanız gerekiyorsa protein tozu etkili bir yöntemdir.

Uygun Atıştırmalık

Aynı şekilde, sürekli tatlı veya şekerle mücadele halindeyseniz kakaolu bar, ev yapımı protein bazlı atıştırmalıklar ve sağlıklı tatlılar harika alternatiflerdir. Vücudunuzun bir önceki gün yaktığınız kalorileri yenilemesi veya açlık hormonlarınızın yeniden düzenlenmesi gerektiğinden tatlı isteğiniz artabilir.  Bunu göz önünde bulundurarak, dinlenme günlerinde bir protein tozu kan şekeri seviyenizi sabit tutmanın harika bir yoludur ve muhtemelen yüksek şeker uygulamalarından daha doygun hissetmenizi sağlayacaktır.

Hedeflerinize Destek

Dikkate alınması gereken son şey, kişisel hedefleriniz ve bir protein takviyesinin onlara ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğidir. Kilo vermek istiyorsanız, daha yüksek bir protein diyeti yemek, kalori açığında kas kütlesini kaybetmemenizi sağlamaya yardımcı olabilir. Protein açlığınızı azaltmanıza ve metabolizmanızı yükseltmenize yardımcı olur.

Aynı şekilde, kas büyütmek istiyorsanız, protein bunda hayati bir rol oynar. Egzersiz seanslarınız sırasında vücudunuzun parçaladığından daha fazla protein tüketmeniz gerekir. Vücuttaki herhangi bir doku, inşa etmek ve onarmak için protein kullanır. Bu nedenle, saçınızı, cildinizi, tırnaklarınızı veya hatta bağışıklık sisteminizi iyileştirmek istiyorsanız, protein tüketiminize dikkat etmek önemlidir.

Özetle:

Spor gününüzde olduğu kadar istirahat günlerinde protein alımınızı koruyun. Bunu yapın, iyi ve temiz bir şekilde yiyin ve kaslarınızda hangi işlemlerin gerçekleştiğini bilirseniz, günün “uyuşukluğu” ile baş etmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Bu yazı bilgi amaçlıdır, hastalıkların tedavi edilmesi veya önlenmesi ile ilgili tavsiye içermez.