Disneyland, mutlu olabileceğiniz ve film endüstrisi konusunda pek çok şeyi hatırlama imkanı bulabileceğiniz bir yer. Birçok farklı özelliği ile insanların ilgisini çekiyor. Sürükleyici bir gezi yapabileceğiniz ünlü parkın, kötü bir ünü de var. Tüm Disney çalışanlarının uyması gereken bazen katı kurallar bulunur. Elbette kurallar sadece çalışanlar için değil ve konuklar için de birçok düzenleme var. İlginç bulacağınız, şaşıracağınız ve nedenini merak edeceğiniz Disneyland’a sokulması yasak olan ürünler listesi  ilginizi çekecektir.

Evcil Hayvanlar

Birçok Disney prensesi, tüylü bir evcil hayvan sahibi olması ile bilinebilir. Ama konuklar sahip oldukları evcil hayvan ile Disney parklarına ziyarette bulunamaz. Gündüz saatlerinde yanınızda getirdiğiniz evcil hayvalarını emanet edebileceğiniz bir alan bulunuyor.

Müzik Enstrümanları

Disney parklarında müzik aletlerine izin verilmez. Hatta daha ileri düzey bir yasak olarak, Disney çalışanlarının şarkı söylemesine de izin verilmiyor .

Katlanır sandalyeler

Taşıma kolaylığı nedeniyle yanınızda bir katlanır sandalye ile Disney Wold ziyareti planı yapıyorsanız vazgeçin. Çünkü katlanır sandalyeler, Disneyland’ın “kısıtlı eşyaları” listesinde yer alıyor.

Drone

Zaman zaman tartışmalara neden olan uzaktan kumandalı uçan aletlere Disney parklarında da izin verilmez. ABD Disney parklarında uçuşa yasak bölgeler de var. Bu yüzden Disney World üzerinde uçan uçakları duymanız pek olası değildir. Ancak yasak listesinde oyuncaklar da dahil olmak üzere, diğer uzaktan kumandalı nesne türleri de var.

Tencere ve tavalar

Tencere yada tavanızı evde bırakın. Çünkü Disney tatilcileri için yasak eşya listesinde tencere ve tavalar da var.

Arabalar

Küçük çocuğunuzu veya büyük hediyelik eşya koleksiyonunuzu bir küçük taşıma arabasıyla parkın etrafına çekemezsiniz. Bu nedenle; bisikletler, tekerlekli patenler ve hatta bavullar dahil olmak üzere tekerlekli her türlü eşya yasaklanmıştır. Disney’in büyük hedef kitlesini göz önünde bulundurduğunuzda, yasaklanmasının aptalca olacağı görülebilir.

Pogo çubukları

Çalışanları ifadesiye, Disney’de yaylar etrafında atlayacak olan tek kişi Tigger’dir. Bu pogo çubukları da yasak.

Sarılmış hediyeler

Disney’de doğum gününü veya başka bir hediye verme fırsatını yakalayacağınız kutlamayı mı planlıyorsunuz? Hediyelerinizi park sınırları içinde sarmanız veya satın almanız gerekecektir. Tüm eşyalar parklara giderken açılmalıdır. Çalışanların paket içeriğini görmesi gerekiyor.

Konteynerler (belirli boyutta)

18 genişlik, 25 yükseklik ve 37 derinlikten daha büyüklerse, Disneyland’a bavul, çanta veya sırt çantası alamazsınız. Bu parkların büyük kiralanabilir dolapları bu boyuttadır. Bu boyuttan daha büyük soğutuculara da izin verilmez. Disney’e küçük soğutucuları getirebilirsiniz.

Selfie çubukları

Bir Disney parkında bir selfie almak istiyorsanız, bunu eski moda bir şekilde yapmak zorunda kalacaksınız. Selfie çubuklarına izin verilmez.

 “Yıkıcı” ürünler

Bu oldukça belirsiz kategori içinde megafonlar, havalı kornalar ve lazer işaretçileri gibi öğeler yer buluyor. Belki akıllıca olan bir kural. Bir Disney geçit töreni sırasında havalı korna çalmak isteyeni kimse istemeyecektir.

Küller

Evet okuduğunuz şey doğru. Ne kadar büyük bir Disney hayranı olursanız olun, parklardan birinde kalıntılarınızı dağıtamazsınız. Geçmişte, bazı insanlar Disneyland’a küllerini getirmek istedi.

Kendini savunma eşyaları

Disney’e bildiğiniz silahlar yanında, biber gazı veya topuz gibi eşyaları da getiremezsiniz. Silah gibi görünen hiçbir şeyi, Nerf silahı veya su tabancası gibi bir oyuncak olsa bile getiremezsiniz. Bu aynı zamanda konukların kostümleri için de geçerlidir ve bu nedenle yetişkin konuklar Disney’e kostüm giyemezler .

Spor ekipmanları

Kasklarınızı, beyzbol sopalarınızı, golf ekipmanlarını ve hatta Frisbe’lerinizi evde bırakmalısınız.

Balonlar ve payet

Bu en rastgele kural gibi görünüyor, ama aslında çok mantıklıdır. Bu plastik eşyalar yenildiklerinde hayvanlar için tehlike oluşturabilirler.

Sigara içmek

Bu şaşırtıcı derecede yeni bir yasak, Mart 2019’da birkaç yeni ve güncellenmiş kural ile geldi. Daha önce sadece parklarda belirlenmiş alanlarda izin verilen sigaraya tam bir yasak geldi. Sigara içenler sadece parkların dışındaki belirli noktalarda bunu yapabilir. Sigara içmenin Disney filmlerinden neredeyse yasaklandığını düşünürsek, parklarından açıkça yasaklamaları da şaşırtıcı değildir.

Büyük bebek arabaları

Disney parkların bebek arabası boyutuna getirdiği kısıtlama yeni bir şey değil. 36 inch  x 52 inch’den küçük olduğu sürece pusetinizi getirebildiniz, ancak yeni kurallar tüm pusetlerin biraz daha zayıf olmasını gerektiriyor. 31 icnh x 52 inch. Mmisafir akışını kolaylaştırmak ve tıkanıklığı hafifletmek amacıyla bu kurallar var. Kuralı unutursanız ve çok büyük bir bebek arabası getirmeye çalışırsanız, Disney çocuğunuzu taşımanıza imkan veren küçük bebek arabalarını kiralayabilirsiniz.

Buz küpleri

Disney’in tüm zamanların en sevilen, başarılı filmlerinden birinin tamamen buzla ilgili olduğu düşünebilirsiniz. Buz küplerini parklardan açıkça yasaklamak biraz zor görünebilir.Parkların içinde ücretsiz buz bardakları alabilirsiniz.