Diz yaralanmaları birçok sporcunun başına gelen bazen tedirgin edici bazen de basit işlemlerle çözülecek bir problemdir. Yalnız sporcular değil birçok kişi günlük hayatta ufak tefek kazalar sonucu yaralanma yaşamaktadır. Diz yaralanmalarında evde yapılacak müdahaleler olduğu gibi uzman bir doktora gidilmesi gereken durumlarda ortaya çıkmaktadır. Arterit ya da yaralanmalar oldukça yaygın olan sağlık sorunudur. Nüfusun yaklaşık %19’ unda diz ağrısı ya da arterit görülmektedir. Diz arterit erkeklere göre kadınlarda daha yaygındır.

Diz Yapısı ve Hastalıkları

Diz yapısı; kemikler, kıkırdak, bağlar ve tendondan oluşmaktadır. Bu parçalar üzerinde oluşan hasar herhangi bir dokuya zarar vermesi ile diz ağrıları ya da diğer diz problemleri ortaya çıkmaktadır. En çok görülen diz rahatsızlıkları, bağların kopması, yırtık, iltihaplanma, menüsküs yırtığı, kıkırdak yırtığı, kırılma, çıkma ya da burkulma şeklindedir. Her yaralanmaya göre farklı bir tedavi yöntemi vardır. Şişlik için evde uygulanan yöntemlerden biri de buz tedavisidir. Buz tedavisi basit düşme yaralanma gibi kazalarda dizde oluşan şişliği indirmek için tercih edilmektedir. Yaralanan diz tedavilerinde dizi belli bir süre dinlendirmek gerekmektedir.

Uzun süreli dinlendirme tavsiye edilmemektedir. Diğer kaza tedavilerinde doktor kontrolüne göre gerekli ağrı kesici ilaçlar ya da iltihap, ödem gibi durumlarda kremler kullanılmaktadır. Ciddi durumlarda fizik tedavi, cerrahi operasyonlarda yapılabilmektedir. Yaşlanma ile birlikte diz ağrıları ya da diğer diz problemleri oluşabilir. Bunun için yaşlanma öncesinde oluşan diz problemleri tedavi edilerek ileri de sorun oluşturulması engellenebilir. Diz ağrılarında, diz yaralanmalarında dizlik kullanımı da halk arasında yaygınlaşmaktadır. Bazı durumlarda dizlik kullanımı tedavi edici bir yöntemdir. Dizlik takmak için bazı nedenler oluşması gerekir.

Hangi Durumlarda Dizlik Kullanılır?

Dizlik doktor tarafından tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Medikal ürün satan yerlerde, online alışverişlerde yada eczaneden dizlik temin edilebilmektedir. Dizlik kullanımını gerektiren bazı hastalıklar bulunmaktadır ve bazı durumlarda günlük hayat içerisinde dizlik kullanımına başvurulabilmektedir.

  • Düzenli egzersiz yapmak isteyen kişilerde diz yaralanmaları bulunuyorsa dizlik kullanmaları tavsiye edilmektedir. Yaralanma sonucunda dizde oluşan basınç baldır ve diğer kaslara baskı yapabilir bu yüzde kullanılan dizlik ile bu problem ortadan kaldırılarak spor yapılmaktadır.
  • Dizlik diz ağrısını daha az düzeye indirerek günlük hayat akışını rahat geçirmeyi sağlamaktadır. Dizi sıkı tutan yapısı sayesinde kasları güçlendirmektedir.
  • Vücut ağırlığını destekleyerek yaralı diz üzerinde basınç oluşmasını engeller.
  • Kolay ayarlanabilir oluşu ile pratik kullanım sağlar. Diz kaymaları durumunda kullanılır.
  • Denge sağlayarak diz kapağının çökmesini engeller.

Dizlik Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Dizlik kullanımı öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar; dizlik tercih ederken uygun bedene göre alınması, kullanım gerektirecek durumlarda alınması, malzeme içeriğinin pamuklu olmasına dikkat edilmesi gibi noktalardır.