Dizüstü bilgisayarların kendilerine ait olan bir bölümün bulunması ve bu bölüm içerisine bilgisayarların koyulması oldukça saçma geliyor. Ancak bu durumun oldukça önemli bir nedeni bulunur. Havaalanı içerisinde güvenlikten geçerken herhangi bir sorun yaşamamak oldukça nadir olarak rastlanan bir durumdur.

Uçağın hareket etmesini sağlamak amacı ile güvenliklerin bağırmaları ve aynı zaman da ayakkabıları çıkarmak bir de bunun üzerine mikrop ile kaplı olan zemin üzerinde yürümek oldukça stresli olan bir durumdur. Bu durumun içerisine bir de dolu olan bir çanta içerisinde dizüstü bilgisayarı çıkarmak eklenenince çok daha zor bir hal alıyor.

Dizüstü Bilgisayarların Neden Kendi Bölümü Var?

Uçağa geç kalma durumu var ise o zaman güvenlikten daha hızlı bir şekilde geçmeniz gerekir. Geç kalmamak ve güvenlikten hızlı geçmek için bazı adımlara dikkat etmeniz yeterli olur. Her ne kadar saçma gibi gelse de havaalanında güvenlikten geçtiğiniz sırada dizüstü bilgisayarınızı kendi bölümüne koymanız gerekir. Bunun da geçerli olan birçok nedeni vardır.

Öncelikle hem sizin hem de diğer kişilerin güvenliğini sağlamak amacı ile yapılan bir durumdur. Diğer bir durumu ise dizüstü bilgisayarların, x-ray cihazının görmesini engelleyecek kadar yoğun bir durum da olmasıdır. Bu da izin verilmeyen bazı öğelerin gizlenmesi için kullanılmasına neden olabilir. Bu nedenle de dizüstü bilgisayarların kendilerine ait olan bir alanları vardır.

Dizüstü Bilgisayarlar Hangi Amaç İçin Kullanılırlar?

Uluslararası bir havayolu pilotu ve aynı zaman da Brett Manders, bilgisayarların izin verilmeyen öğeleri gizlemek amacı ile kullanıldığını belirtir. Dizüstü bilgisayarlar ağır ve aynı zaman da yoğun olan elektronik cihazlar, bomba, uyuşturucu, silah hatta hayvanları gizlemek amacı ile kullanılabilir.

Manders, dizüstü bilgisayarların çantalarından çıkarıldığı zaman bağımsız bir ürün olarak görülebileceğini belirtir. Bu durum biraz abartılı gelebilir. Ancak güvenlik kontrolleri güveni sağlamak amacı ile tasarlanır. Aynı zaman da açılması mümkün olan 13 adet ürününde paketlemekten kaçınılması gerekir.

Dizüstü Bilgisayarlar Cihazdan Geçtiğinde İçerisindekiler Görülür Mü?

Dizüstü bilgisayarın kendi alanlarından geçmesi sırasında olmaması gereken herhangi bir şeyi içerip içermediği görülebilir. Ancak dizüstü bilgisayarın bir çanta içerisinde geçmesi durumunda, elektronik cihaz çantanın içerisinde ya da altında gizli herhangi bir şey bulamayabilirler.

Elektronik cihazlar öncelikle Pan Am Flight 103 patladığı zaman çeşitli önlemler almaya başlamışlardır.  Patlama güvenli olan bir kasetçalar içerisine yerleştirilmiş olan bir bombanın uçuş esnasında patlatılması ile meydana gelmiştir. Patlama sırasında 270 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle de elektronik cihazların kontrol edilmesi için önlemler alınmıştır.

İlk Ne Zaman Uygulanmaya Başlanmıştır?

Dizüstü bilgisayarların güvenlikten geçmeleri sırasında çantadan çıkarılması işlemi 11 Eylül saldırılarından sonra ABD havaalanlarında yaygın bir hale geldi. Manders, bu kuralların ülkelere ya da havaalanlarına bağlı olarak değiştiğini belirtir. Bazı havaalanlarında dizüstü bilgisayarlar kadar çok olmasa da İpad ya da tabletlerinde çanta içerisinden çıkarılması istenebilir.  Bu kuralların ya da alınan önlemlerin değişmesi mümkün değildir. Bu nedenle de bilgisayarların kendi alanlarına girmelerine alışmak gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı, 2017 yılında dizüstü bilgisayarların bazı uçuşlar için taşınabilir bagaj olmasını yasaklamayı düşündüğü bir zaman dahi vardır. Ancak bu durum hiçbir zaman uygulanmaya başlanmadı. Eğer dizüstü bilgisayarınızı çantanızdan çıkarmak ve kendi bölümüne koymak gibi işler ile uğraşmak istemezseniz o zaman ön kontrol almayı düşünebilirsiniz.