Manzarası ve doğası güzel olan yerlerde trekking gibi macera sporları yapmak, her macera tutkunu için bir hayaldir. Dünya çapında üne sahip olan ve bir ömür boyu hafızanızda kalacak şekilde güzel olan yer var. Eğer uzun mesafelerde trekking yapmaktan hoşlanıyorsanız, listede yer alan yerler sizi heyecanlandırabilir. Bu yerler sadece yürüyüş için en iyisi sayılmaz. Aynı zamanda cennet gibi çarpıcı güzelliklere sahip yerler arasında gösteriliyor. Doğa yürüyüşü için dünyanın en iyi on yerinin listesi:

10. Karayolu Pisti – Tazmanya (65 km)

Avustralya’daki Overland Track, bozulmamış doğal ortamı ve güzelliği ile dünyaca ünlüdür. Resmi olarak Cradle Mountain’dan St.Clair Gölü’ne 65 km yürüyüş mesafesinde olan yer, Avustralya’nın en ünlü yürüyüş parkurudur. Yıl içerisinde sekiz binden fazla yürüyüşçü bu yolda yürüyor. Heyecan verici rotanın olduğu yer; tümü Tazmanya Vahşi Yaşamı Dünya Mirası Alanı’ndaki şeffaf dağlardan, ılıman yağmur ormanlarından, vahşi nehirlerden ve ovalardan geçiyor. Bu çarpıcı yürüyüşün tamamlanması beş ila altı gün sürüyor. Bu pistte yürüyüş yıl boyunca yapılabilir.

9. Everest Ana Kampı – Nepal (112 km)

Nepal’deki Everest Güney Ana Kampı, dünyanın ünlü trekking kamplarından ve Himalayalardaki en ünlü trekking parkurlarından biridir. Her yıl 40000’den fazla kişi burada yürüyüşe çıkıyor. En yüksek dağa yapılacak doğa yürüyüşü zorlu bir görevdir. Rotayı tamamlamak için 14 gün sürecek bir yolculuğa çıkacak ve çoğu zaman 10.000 feet’in üzerinde olacaksınız.

8. Routeburn Pisti – Yeni Zelanda (32 km)

Routeburn Track, Yeni Zelanda South Island’da bulunan dünyaca ünlü bir yoldur. Yeni Zelanda, zorlu kırsal kesimde yapılacak olan yürüyüş sporu  ile ünlüdür. Parkur, dünyadaki bazı doğal konumlardan geçer. Routeburn Parkuru Wakatipu Gölü ve Mount Aspiring Milli Parkı ile Fiordland Milli Parkları parktan geçerek başlar; Te Anau noktasında biter. 32 kilometrelik parkur, dağ manzaraları, göller, ormanlar, nehirler ve şelalelerden geçiyor. 1880’li yıllara kadar uzanan uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

7. Tırmanma Dağı Kilimanjaro – Tanzanya (yaklaşık 60 km)

Tanzanya’nın yemyeşil bölgelerinde bulunan Kilimanjaro Dağı’na tırmanmak için birkaç  tırmanma rotası vardır. Acemi tırmanıcılar ve deneyimli olanlar için farklı yollar vardır. Machame tırmanma rotası en iyi, en pahalı ve zor olanıdır. Marangu güzergahına tırmanmak daha kolay ve daha ucuzdur. Yeşilliklerden, alçak bulutlardan, dağlardan, mağaralardan ve köylerden geçiyorsunuz. Güzergahlara bağlı olarak 5 ila 6 gün bir zaman gerekiyor. Nihai hedef nefes kesicidir. Kibo veya Kilimanjaro Dağı’nın en yüksek zirvesi olan Uhuru Zirvesidir.

6. Alta Via 1 (Dolomit Yüksek Rotası) – İtalya (150 km)

Alta Via 1; İtalya’da bulunan dünyanın en iyi dikey harikalar diyarından biridir. Tüm rota, dağ sığınakları ve vadi otellerindeki konaklamaların yardımı ile 10-15 gün sürmektedir. Dolomite High Route 1 olarak da bilinen 150 kilometrelik yüksek seviyeli patika, Toblach yakınlarındaki Pragser Wildsee’den güneye Belluno’ya kadar uzanıyor. Dolomit dağ sıraları UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

5. John Muir Trail in Yosemite Ulusal Parkı – ABD (338,6 km)

John Muir Trail, Kuzey Amerika’daki en iyi doğa yürüyüşü rotalarından biridir. Yürüyüş, çoğunlukla yüksek irtifa dağlarından geçer. Uzun mesafe yürüyüşü 338.6 km uzunluğundadır. Yolun çoğunluğu 8.000 fit veya daha yüksektedir. “Amerika’nın en ünlü patikası” olarak bilinir. Patika; Yosemite, Kings Kanyonu ve Sequoia Ulusal Parkları’ndan geçiyor. Şiddetli kışlar boyunca bölge tamamen karla kaplı ve yürüyüş oldukça zor. Yürüyüş için en iyi zaman Temmuz’dan Eylül’e kadar olan zamandır.

4. Snowman Trek – Butan (yaklaşık 335 km)

Butan’daki Snowman Trek, Orta Asya’daki başka bir maceracı doğa yürüyüşü bölgesidir. İnanılmaz güzelliği ile ülkenin en uzak noktasında bulunur. Yürüyüş; rotaya, koşullara ve mesafeye bağlı olarak 20 gün veya daha fazla sürebilir. Snowman Trek, çok fazla enerji gerektirir. Parkur Paro’da başlıyor ve Lingshi ve Laya üzerinden kuzey Bhutan’daki uzak Lunana’ya gidiyor. Yürüyüş sırasında Butan’daki ünlü Taktsang Manastırı’nı görme fırsatı  bulabiliyorsunuz. Rota; sakin vadilerin, dağların, yemyeşil yeşilliklerin, nehirlerin ve güzel köylerin bir karışımıdır.

3. Machu Picchu – Peru için İnka Yolu (46 km)

Inca Trail, dünyanın en büyük yürüyüş yerlerinden biridir. 46 km uzunluğundaki patika; İnca parke taşlarının, harabelerin ve tünellerin olduğu alandan geçiyor. Muhteşem dağları, yemyeşil ormanları ve güzel alçak bulutları muhteşem bir kombinasyon olarak izleyebiliyorsunuz. Yürüyüşün hedefi gizemli kayıp şehir Machu Picchu’ya ulaşmaktır. İnka medeniyetinin gizemli kalıntıları rota üzerinde görülebiliyor.

2. Torres del Paine Trek – Patagonya, Şili (60 km)

Dünyanın en iyi milli parklarından birinde yürüyüş olarak Torres del Paine sizi büyüleyecek. Milli park yılda 140.000’den fazla ziyaretçi ağırlıyor. Şili’deki en popüler yürüyüş yeridir. Heyecan verici yürüyüş güzel dağlar, buzullar, göller ve nehirlerle doludur. Park, toplam turist nüfusunun % 60’ından fazlası  yabancı turistlerdir. Güney Şili Patagonya’sındadır. Bu park National Geographic’e göre dünyanın beşinci en güzel yeri. 1978’de park UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezervi oldu. Parkta yürüyüş 5 ila 9 gün sürebilir.

1. Tour Du Mont Blanc – Fransa, İtalya ve İsviçre (yaklaşık 170 km)

Tour Du Mont Blanc, Avrupa’da üç güzel ülkeden geçer ve dünyanın olduğu gibi Avrupa’nın da en iyi yürüyüş rotasıdır. Tour Du Mont Blanc, yaklaşık 170 kilometrelik bir mesafeyi kapsıyor. Rota güzel dağlar, Alpler, buzullar, vadiler ve pitoresk manzarayı kapsamaktadır. Başlangıç ​​noktaları Chamonix vadisindeki Les Houches veya Montjoie vadisindeki Les Contamines olur. Fransa’da bulunan buraya ulaşmak için Mont Blanc masifi etrafında döneceksiniz. Bu yürüyüş, yüksek rakımları ve hızla tahmin edilemeyen dağ hava koşulları nedeniyle birçokları için fiziksel bir zorluk oluşturabilir.

Özel Mansiyon Hak Eden Yerler:

Rota Vicentina rotaları – SW Portugal

West Highland Way – İskoçya

Santa Cruz Trek – Peru

GR20 -Fransa

Milford Track -Yeni Zelanda