Eski zamanlardan beri, farklı coğrafyalardan insanlar sürekli olarak bir kavga içerisindedir.

Hatta anlaşmazlıklar düelloya veya savaşa dönüşebiliyor. Eski çağlarda insanlar kendilerini savunmak için çıplak ellerini kullandılar. Ayrıca çubukların, taşların, kemiklerin ve metalik mızrakların silah olarak kullandığı görüldü. Bu durum zamanla; birçok dövüş sanatları, dövüş teknikleri, kendini savunma sistemleri ve karışık dövüş sanatlarını ortaya çıkardı. Bazı teknikler sadece rakibini öldürmek için kullanıldı. Ama birçoğu da, sizi rakipten korumak için teknikler öğretti.

Öğrenmesi ilginç olabilecek tüm zamanların dövüş sporlarının listesini hazırladık:

Bacom

Menşe Ülke: Peru

Birçok insan bu dövüş sanatının ne hakkında olduğunu bilmiyor. Bacom, Vacon adıyla biliniyor. Peru askeri için Lima sokaklarında geliştirilen bir Peru dövüş sanatı. Bu ölümcül dövüş sanatı, kısa bir süre içinde maksimum yaralanmalara ve düşmana zarar vermeye odaklanır. Rakibin dengesini bozmak için gizli silahların ve son derece güçlü yumrukların kullanılmasını da gerekiyor.

Eskrima

Menşe Ülke: Philippines

Eskrima, çoğunlukla bıçak sopalarının ve rakibi yenmek için çıplak ellerin kullanımına odaklanan Filipinler’den geleneksel bir savaş sanatıdır. Eskrima; el ele mücadele, eklem kilitleri ve çengelleme’nin başlıca teknikleriyle bilinen yakın dövüş sanatlarıdır. Bazı okullar çıplak el tekniklerini birincil ders olarak öğretir. Modern Eskrima, dövüş başlamasından sonraki saniyeler içinde bir rakibin öldürülebileceği ölçüde büyümüştür.

Kaba ve Takla (Oyma)

Menşe Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Kaba ve Takla, 18.-19. yüzyılda ABD’de bilinen bir savaş şekli olan Gouging olarak da adlandırılır . Esasen bir rakibin gözünü oymaya odaklanan bir savaş sanatıydı. Rakibin dilini ısırmayı ve rakibin maksimum şeklini değiştirmeyi de içermektedir.

Ninjutsu

Menşe Ülke: Japonya

Ninjutsu , feodal Japonya’da dövüş sanatlarından ziyade bir hile sanatıydı. Gerilla savaşı ve ninjalar tarafından geleneksel olmayan savaşın bir parçası olarak uygulandı. Japonya’nın eski zamanlarında, Ninjutsu hedefleri öldürmek için kullanıldı.

MCMAP

Menşe Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

MCMAP, Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri tarafından geliştirilen Deniz Piyadeleri Dövüş Sanatları Programı’nın kısaltmasıdır. Bir düşmanı silahsızlandırmak veya silahsız düşmanlarla savaşmak için Deniz Kuvvetleri’nin eğitimine yardımcı olan yakın bir savaş teknikleridir. MCMAP, Deniz Kuvvetleri’ne sadece düşmanı devirmeyi ve onları öldürmek için öldürücü teknikler kullanmamayı öğretir. MCMAP; 1980’lerin LINE Sistemi’nden okinawan karate, Judo, Tae Kwon Do, Kung Fu, Boks ve Jujutsu’dan türetilmiş tekniklere sahiptir.

Brezilya jiu-jitsu

Menşe Ülke: Brezilya ve Japonya

Brezilya jiu-jitsu (BJJ), Güney Amerika’da Brezilya’dan yakın dövüş dövüş sanatlarıdır, ancak temel olarak Japon Judo’dan kaynaklanır ve miras alınır. Brezilyalı jiu-jitsu, daha güçlü ve daha büyük bir rakibi kolayca aşağı çekebilen bu dövüş sanatlarını daha ölümcül ve ölümcül hale getiren grappling ve süpürmelere odaklanıyor. BJJ, eklem kilitleri ve boğucu gibi grup kıskaçlama tekniklerini içerir ve üzerinde durur.

Silat

Menşe Ülke: Güneydoğu Asya’nın jeo-kültürel alanı

Silat; Endonezya, Malezya, Tayland ve Singapur’un bir parçası olan Malay halkı tarafından yaratılmış ustaca bir dövüş sanatıdır. Silat, aileden aileye geçen bir sanattır ve diğer Karma Dövüş Sanatları (MMA) gibi bir spor değildir. Bazı ustalar, Silat’ın hayvan hareketlerinin bir sonucu olduğuna inanıyor. Çünkü modern Silat, düşmanın zayıflığını sömürmek ve mümkün olduğunca çabuk etkisiz hale getirmekle ilgilidir.

Muay Thai

Menşe Ülke: Tayland

Muay Thai, Tayland kökenli “Thai Kick Boxing” olarak bilinen ve aynı zamanda “8 ekstremite Bilimi” olarak da bilinen bir savaş sanatıdır. Muay Thai; dirsek, diz, yumruk ve incik kullanan bir dövüş sporudur. Savaş sanatı özel perçinleme tekniklerinde uzmanlaşmıştır. Dövüş için yüksek zihinsel ve fiziksel disiplinlerle bir savaşçı olarak hazırlık gerektirir. Muay Thai; delme, tekme ve engelleme gibi teknikleri uygularken tüm vücut hareketlerine odaklanır.

Sambo

Menşe Ülke: Russia

Sambo, Krav Maga tekniklerine yakın tek dövüş sanatlarıdır. Sambo, Rusya’dan Krav Maga’ya benzer bir kendini savunma tekniğidir. 1920’lerde geliştirilen bu dövüş sanatları, stillerini Kodokan Judo, Jujutsu, Greko-Romen ve serbest stil güreşi gibi birçok dövüş sanatından almıştır.

Krav Maga

Menşe Ülke: İsrail

Krav Maga dünyadaki en tehlikeli ve ölümcül dövüş sanatlarındandır. Krav Maga İsrail ordusu için geliştirilmiş bir kendini savunma sistemi olmasına rağmen, artık ölümcül bir dövüş sanatları sistemine dönüştü. Krav Maga stillerini; Boks, Güreş, Aikido, Judo ve KAPAP gibi diğer dövüş sanatlarından alıyor.