Göller, arkadaşlarınızla ve ailenizle eğlenip tatil yapmak için en iyi yerlerden biri olabilir. Ancak erimiş lav veya radyoaktif maddeler gibi etkileri ile bazı göller tam bir katil olabilir. Aşağıda listelenen göller güzel olması yanında macera yaşamak için önerilmez. Dünyada milyonlarca göl var. Biz bunların arasında inanılmaz derecede ölümcül olan en tehlikeli 10 gölü listeledik.

10. At Nalı (Horseshoe) Gölü

Kaliforniya’da bulunan Horseshoe Gölü’nün, yakındaki ağaçlar nedeniyle tehlikeli toksik gazlar ürettiği düşünülmektedir. Göl, büyük miktarlarda karbondioksit içeren Mamut Dağlarının bitişiğindedir. 1989’da oluşan bir deprem sonrası Horseshoe Gölü’nün yakındaki ağaçlarda büyük bir yıkım gerçekleşti. Kanıtlar, deprem sırasında Mamut Dağları’nın altında biriken gazların çıkması sonunda büyük ağaç kaybına neden olduğu ortaya koydu. Biriken gazlar Mamut Dağlarının altındaki lav mevcudiyetinden kaynaklanıyordu. Göl, karbondioksitin fazla varlığı nedeniyle insanlar için tehlikeli kabul edilir.

9. Michigan Gölü

Michigan Gölü, Kuzey Amerika ve Kanada’nın diğer gölleriyle birlikte olduğu için “Göller Gölü” olarak ifade edilir. Michigan kelimesi, büyük su anlamına gelen “mishigami” kelimesinden türetilmiştir. Michigan Gölü, hacim olarak ikinci en büyük göldür. Ancak sağlam su altı akımı birçok insanı öldürebilir. Göl, özellikle Ekim ve Kasım aylarında daha tehlikeli olmaktadır.

8. Karaçay (Karachay) Gölü

Karaçay Gölü, Rusya’da, gizemli radyoaktif deneyler yapıldığı bilinen Ural dağları arasında yer almaktadır. 1951’den beri bu yer, radyoaktif ve nükleer çöplük olarak gösterildi. Radyoaktif konsantrasyon o kadar yüksektir ki, sadece bir ziyaret iç organlara zarar verebilir. Bir saat ayakta durmak kesinlikle bir insanın ölümüne neden olabilir. Atık yatakları gölün 11 feet derinliğine yerleşmiştir.

7. Monoun Gölü

Monoun Gölü, Kamerun’da bulunan tehlikeli bir göl patlama bölgesidir. 1984 yılında yaşanan bir patlama, başlangıçta terör saldırısı olduğu iddia edildi ve yaklaşık 37 kişiyi öldürdü. Daha sonra yapılan araştırma, ölümün ana nedeninin karbondioksit salınmasından kaynaklı bir patlamanın bölgede yaşandığını ortaya koydu. Gece yarısı saat 3:00 civarında korkunç gaz patlamasıyla insanlar öldü.

6. Rakshastal Gölü

Tibet’te bulunan Rakshastal Gölü, dünyanın en güzel göllerinden biridir. Bununla birlikte, göldeki ağır tuz içeriği nedeniyle herhangi bir organizmanın yaşamasını imkansız kılar. Yakındaki köylüler, Rakshastal Gölü’nü zehir olarak kabul eder. Çünkü gölde hiçbir bitki veya su hayvanı hayatta kalmaz. Gölde yaşayan ve diğer organizmaların yaşamını bencilce önleyen şeytan benzeri egoist kral efsaneleri de vardır. “Rakshastal” ismi, gölü mükemmel bir şekilde temsil edilen “Karanlık” anlamına geliyor.

5. Ozarks Gölü

Ozarks Gölü dünyanın en ölümcül göllerinden biridir ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli göldür. Ozarks Gölü’nün öldürme riski son derece yüksektir. Bir fabrika, göldeki gıda zehirlenmesine ve diğer ölümcül hastalıklara neden olan E-Coli için varlık kaynağıdır. E-Coli bakterileri doğrudan göle akan kanalizasyon ile Ozarks Gölü’nde birikmektedir.

4. Nyos Gölü

Nyos Gölü, Kamerun’un kuzeybatı bölgelerinde yer almaktadır. Patlamaya neden olan karbon yoğunluğu ile bilinir. Şu anda, Nyos Gölü aktif olmayan bir volkanik göldür ve onları tutan büyük lavların delilleri vardır. Göl öldürücüdür, çünkü su muhtemelen insan derisini yakabilecek karbonik asit formundadır. 1986’da beklenmedik bir felaket sonucunda yakındaki köyde yaklaşık 1746 kişi hayatını kaybetti. Bugün yaşanacak tek bir sarsıntı bile gölün suları, yakındaki akarsulara karışabilir ve insanlara zarar verebilir.

3. Jokulhlaup

Çalışan buzulları ifade eden Jokulhlaup, buzul taşkınlarının bir sonucu olarak oluşmuş ve İzlanda’da bulunan bir göldür. Göl, buzul bölgesine kısmi volkanik lav girişi sonucunda korunmuştur. Sonuçta, göl oluşumuna neden olan şey, hidrostatik bir patlamadır. Jokulhlaup’un patlaması çok hızlı olur. Bu da yakındaki bölgelere büyük zararlar verebilir ve insan yaşamını tehdit edebilir.

2. Kivu Gölü

Kivu Gölü, Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınırında yer alan ölümcül bir göldür. Kivu Gölü’nün, esas olarak 65 kübik kilometre metan ve 256 kübik kilometre karbondioksitten oluşan birçok kimyasal ile dolu olduğuna inanılıyor. 1951’den bu yana kirlilik o kadar artmıştır ki, bu gölden metan çıkarmaya başlanmıştır. Bölge radyoaktif dökümü için de yaygın olarak kullanıldı. Oluşan bu birikimler birkaç dakika içinde herhangi bir insanı öldürebilir.

1. Kaynar (Boiling) Göl

Adından da anlaşılacağı gibi Kaynar Göl, su sıcaklığı yaklaşık 180 ve 197 Fahrenheit olan dünyanın en tehlikeli gölüdür. Dominika’nın Dünya Miras Alanı olan bir bör gölüdür. 1870’ten bu yana suyun yüksek sıcaklığında çok fazla değişiklik görülüyor. Kayıtlar, merkez üssünün çok fazla erimiş lavla kaplı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak hiçbir araştırma, gölün merkezinden sıcaklığı ölçmeye cesaret edemedi. Göle bağlanan doğrudan bir yol yoktur ve tespit edilen en yakın yol 13 km uzaklıktadır.