Trenler, diğer ulaşım seçenekleri ile karşılaştırılırsa seyahat etmek çok daha güvenli ve rahat olarak görülmektedir. Ancak, daha kısa yolculuk süresi ile uzun mesafeler kat etmek istediğiniz zaman, geleneksel trenlerin hız açısından sınırlamaları vardır. Hızlı tren ve hatları bu nedenle oluşturuluyor. Japonlar bu konuda öncü oldu ve hala oldukça öndeler. Bu tip demiryolu teknolojisinin hızı önemli ölçüde artıyor.

Bir hızlı trenin ortalama hızı, 200 km/s’nin üzerindedir. Yüksek hızlı tren (HSR) ise hız olarak yaklaşık 250 km/s’dir (155 mil/saat). Ancak teknolojik gelişmeler ışığında bazı HSR’ler son derece hızlıdır. Japonya 2016 yılında en hızlı ALPHA-X trenini test etti ve 2046’da Japon demiryollarının treni kullanması bekleniyor. 21 Nisan 2015 tarihinde, Chūō Shinkansen  demiryolu hattı üzerinde 603 km/s hıza ulaşarak demiryolu araçları için en hızlı dünya rekoru kırıldı.

İşte dünyanın en hızlı 10 treni 2020:

10. ETR 400 (Frecciarossa 1000)

  • En yüksek hız: 300 km/s (186.4 mil)

Yüksek hızlı trenler Bombardier’in ZEFIRO sınıfının en yeni üyesi, V300ZEFIRO veya ETR 1000 olarak da bilinen Frecciarossa 1000’dir. Egzotik görünüm, tasarım, lüks ve elbette hız, Frecciarossa ETR 500’ün bu yükseltilmiş versiyonunun özellikleridir. Diğer sıradan trenlere kıyasla “süper araba” eşdeğeri olarak görülebilir.

Bir İtalyan demiryolu operatörü Trenitalia, 2010yılında 50 tren frecciarossa 1000 treni siparişi verdi. Finmeccanica Group’un bir iştiraki olan AnsaldoBreda ile ortak olarak Bombardier, İtalya’daki yüksek hızlı demiryolu sistemlerini kurdu. Trenin tasarımcısı Lamborghini ve diğer arabaları da tasarlayan Gruppo Bertone’dir.

Şartname açısından, 0.7 m/s hızlanma sağlayan 16 çekiş motoru ile donatılmıştır.

ETR 400 maksimum 360 km/s (220 mil/saat) hızda çalışabilir, ancak ticari olarak işletilen yüksek hız 300 km/s’dir (190 mil/saat).

9. AVE Sınıf 103

  • En yüksek hız: 310 km/s (192.6 mph)

22 Haziran 2007’de Siemens tarafından yapıldı. Madrid ile İspanya’nın Tarragona yakınlarındaki Barselona’ya giden yüksek hızlı tren hattındaki geçici terminal arasında faaliyet gösteren devlet demiryolu şirketi RENFE aracılığıyla AVE Class 103 ticari hizmetlere açıldı. Velaro E, Almanya’da birçok şirket tarafından geliştirilen bir ürün olan ICE 3 (aynı üretici Siemens tarafından geliştirildi) ile hemen hemen aynı görünümdedir. Lisans sorunları nedeniyle, dördüncü nesil Eurostar e320 örneğinde olduğu gibi Siemens, ICE 3’ün bileşenlerini yeniden üretmedi ve Velaro’daki yüksek hızlı tren platformunu tamamladı. Velaro E, RENFE’nin maksimum çalışma hızına olan talebi karşılayacak şekilde revize edildi.

Bu, AVE Class 103’ün 350 km/sa (217 mil/sa) hızda çalışmasını sağlar. Bu nedenle dünyanın en hızlı trenlerinden biridir. Yüksek çalışma hızı, 2011 yılı itibariyle ETCS seviye 1 hattı için İspanyol makamları tarafından onaylanan maksimum hız için 310 km/s ile sınırlıdır.

8. Euroduplex

  • En yüksek hız: 310 km/s

Euroduplex, Alstom’un TGV (Train à Grande Vitesse) için ürettiği üçüncü nesil yüksek hızlı trenidir. Fransız Ulusal Demiryolları (SNCF) treni işletmektedir ve Alstom demiryolu şirketi tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Euroduplex’in teknik özelliklerinin çoğu önceki nesil trenlerden uyarlanmıştır. Ağırlık çok daha azdır ve çok gelişmiş aerodinamik özellikleri bulunur.

Aralık 2011’de tren çalışmaya başladı ve şu anda 1020 yolcu taşıyabiliyor. Fransız, İsviçre, Alman ve Lüksemburg yüksek hızlı demiryolu ağlarını birbirine bağlıyor.

7. E5 Serisi Shinkansen Hayabusa

  • En yüksek hız: 320 km/s (198.8 mil/saat)

Doğu Japonya Demiryolu Şirketi Japonya’daki en hızlı yüksek hızlı demiryolu hizmetlerinden birini işletmektedir. Shinkansen, Japonya’da hızlı tren olarak bilinen yüksek hızlı demiryolları ağıdır.

5 Mart 2011’de tren çalışmaya başladı. Tokyo’dan Aomori’ye 444,28 mil hattı, tam 2 saat 56 dakikayı kapsayan 198,8 mil/saat hız ile ilerliyor.

Shinkansen H5, E6 ve E5 serisi Japonya’nın en yeni hızlı trenlerinden ikisi ve ülkenin en hızlısıdır.

6. TGV POS

  • En yüksek hız: 320 km/s (198.8 mil/saat)

Fransa’da Train à Grande Vitesse’de TGV POS, Fransa’nın ulusal demiryolu şirketi SNCF’ye ait ve işletilen yüksek hızlı demiryolu ağının rekor kıran bir mücevheridir.

Kıtanın kuzeyinden ve doğusundan Akdeniz’e uzanan geniş bir hat ağı olan Rail Europe, sürekli genişleyen TGV demiryolu hizmetinin bir parçasıdır.

SCNF TGV POS, 1970’lerin sonlarından itibaren Paris-Ostfrankreich-Süddeutschland (POS) rotası ile tanınan, uzun süreli yüksek hızlı trenler geliştirmek için Fransa’daki en yeni işletme demiryolu hizmetlerinden biridir.

TGV yakındaki ülkelere doğru büyümeye başladığında, POS gibi trenler yüksek hızlarda uzun mesafeli seyahatlerde kullanıldı.

POS’un pompalanan bir versiyonu olan Project V150, 2017 yılında 357,2 mil/saat (574,8 km/s) tekerlekli ray hızı rekorunu kırmak için özel olarak tasarlanmıştır.

5. Talgo 350 HSR

  • En yüksek hız: 350 km/s (217,5 mil/saat)

Talgo 350; İspanya’da faaliyet gösteren 46 tren istasyonu ile dünyanın beşinci en hızlı trenidir ve yaygın olarak El Pato (İspanyolca Duck) olarak bilinir. T350 saatte 350 km hızla çalışıyor ancak bir test sürüşü sırasında saatte maksimum 365 kilometreye de ulaştı.

İspanya’daki Madrid-Barselona hızlı tren hattının Madrid-Zaragoza-Lleida bölümünden, 2005’ten itibaren faaliyete başladı ve başlangıçta RENFE AVE sınıf 10 olarak geliştirildi. Patentes Talgo (Tren Articulado Ligero Goicoechea Oriol) tarafından Bombardier Transport ile üretildi..

Tren doğal bir devirme sistemi ile donatılmıştır ve 12 vagonlu 2 motordan oluşur.

4. AGV Italo

  • En yüksek hız: 360 km/s (223,7 mil/saat)

Automotrice Grande Vitesse (AGV), Alstom tarafından maksimum hızda 360 km/saat gelişmiş yüksek hızlı tren olarak tasarlanmıştır. Geri dönüştürülebilir parçalarının yüzde 98 oranında olması, yüzde 15 daha düşük yaşam döngüsü ve enerji maliyetlerine sahip olması nedeniyle dünyanın en ekonomik ve çevre dostu treni olarak da bilinir.

Alstom  bu treni ilk kez Almanya’nın Berlin kentinde InnoTrans 2008 fuarında sergiledi. AGV, Birlikte Çalışabilirlik Teknik Spesifikasyonlarını (TSI) karşılayan en enerji tasarruflu demiryoludur. Ortak taşıma mimarisini dağıtılmış bir çekiş sistemi ve PMM’lerle birleştiren dünyadaki ilk tren tasarımıdır.

3. CRH380A Hexie

  • En yüksek hız: 380 km/s (236,1 mil/saat)

CRH 380A, dünyanın ikinci en hızlı çalışan Çin yüksek hızlı demiryolu hizmetidir.

Bu çok üniteli elektrikli tren, ticari hizmetlerde maksimum 236.12 mil/saat hıza ulaşabilir. İlk denemeler sırasında saatte 258.58 mil rekor hıza ulaşmıştır. Ekim 2010’da, Çin treni CRH 380A’yı Şangay-Nanjing yolunda hizmete aldı.

Bu tren CSR Qingdao Sifang Lokomotif ve Demiryolu Araçları Şirketi tarafından üretilmektedir. Alüminyum alaşımlı gövde CRH 380A düşük ağırlıktadır ve önde aerodinamik tasarıma sahip bir balık kafası vardır.

Kabin kapasitesi, e-ekran, okuma lambası ve VIP gezi bölümü gibi lüks yapısıyla dikkat çeken tren, 494 yolcuya hizmet verebilir.

2. CR400AF Fuxing

  • En yüksek hız: 400 km / s (248,5 mil / sa)

Fuxing Hao, Çin demiryolu CRRC tarafından Çin Demiryolu ile birlikte yeni bir yüksek hızlı tren ailesi olarak geliştirildi ve inşa edildi. Yerel olarak inşa edilen bu yüksek hızlı tren, Japon Shinkansen’den operasyonel olarak daha hızlıdır.

Fuxing, daha yüksek güvenilirlik ve çalışma verimliliği ile Pekin Güney istasyonundan Şangay’a sadece dört saatlik bir yolculukla ulaşmaya imkan veriyor.

Aerodinamik tasarımı hava direncini azaltır ve trenin daha hızlı çalışmasını sağlar. Verimli yakıt tüketimi ile işletme maliyetlerini düşürmektedir.

CR400AF Fuxing, ortalama 350 km/s hıza ve maksimum 400 km/s hıza sahiptir.

1. Şanghay Maglev

  • En yüksek hız: 431 km/s (267,8 mil/sa)

En yüksek çalışma hızı 267,8 mil/saat olan Shanghai Maglev, dünyanın en hızlı trenidir.

Şangay Maglev Ulaşım Geliştirme A.Ş. bu hizmeti vermektedir. MagLev, yalnızca manyetik alanlı bir nesnenin askıya alındığı bir yöntem olan Manyetik Kaldırma için bir kısaltmadır. Manyetik kuvvet, dünyanın yer çekimine karşı koyar (teknik olarak havada yüzer).

Shanghai Maglev’in tren ve manyetik zeminle pist arasında tekerlekleri yoktur. Tren, elektromanyetik itme ile hızlanmaktadır. Manyetik kaldırma treninin, hiçbir tren yolu teması meydana gelmediğinden itme gücüyle yol üzerinde hareket eder. Sadece 4 dakikada Şanghay Maglev en yüksek hızına ulaşabilir.

Alman şirketleri Shanghai Maglev Siemens ve ThyssenKrupp’u kurdu. Şanghay maglev kamu hizmeti 1 Ocak 2004’te hizmete girmiştir. Pudong Uluslararası Havaalanı ile Şangay Long Yang Yolu arasında faaliyet göstermektedir. Shanghai Maglev treni toplam 574 yolcu kapasitesine sahiptir.

20 mil (32.19 km) olan tüm yolculuk, Şanghay Maglev ile sadece 7 dakika 20 saniye sürer.

Büyük Thomas Savery ilk buhar motorunu ve Rudolf Diesel dizel motoru icat ettiğinden beri teknoloji katlanarak gelişti. İlk Steam motoru tabanlı lokomotifi yapan baba-oğul ikilisi George Stephenson’a da ayrı bir yer vermek gerekir. O zamanlardan bu yana, en hızlı Amerikan buharlı lokomotifinden en hızlı Maglev’e geçtik.